فهرست

تازه‌ترين اخبار

با حضور نویسنده اثر؛

نشست نقد و بررسی کتاب «مهمان کردها» در زنجان برگزار شد

به مناسبت گرامیداشت شهادت مصطفی چمران، نشست نقد و بررسی کتاب «مهمان کردها» با حضور فاطمه شکوری، نویسنده اثر و تعدادی از نویسندگان بومی استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان زنجان، به مناسبت گرامیداشت شهادت مصطفی چمران، نشست نقد و بررسی کتاب «مهمان کردها» توسط اداره کل کتابخانه های عمومی استان زنجان با مشارکت اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان و حضور فاطمه شکوری، نویسنده اثر؛ سیدشمس الدین موسوی، مدیرکل اداره حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و تعدادی از نویسندگان بومی استان روز سه شنبه ۳۱ خردادماه در سالن جلسات کتابخانه سید افضل موسوی برگزار شد.
 
سلمان کریمی، نویسنده و منتقد در جلسه نقد کتاب «مهمان کردها» گفت: کتاب دارای یک توالی تاریخی است که خواننده را فریب می‌دهد، از طرفی در این کتاب دوست و دشمن مشخص نیست.
وی با اشاره به اینکه مردم کردستان دارای ویژگی‌های خاصی هستند، اضافه کرد: بر همین اساس خاطره‌نویسی درباره کردها باید همراه با مطالعات تاریخی و فرهنگی باشد.
کریمی افزود: قوم کردها مظلوم هستند و این موضوع در دوره‌های تاریخی مختلف مشهود است که از جمله آن دوران پهلوی اول و دوم است، زمانی که هنوز انقلاب پیروز نشده بود.
 
معصومه دین‌محمدی دیگر منتقد این کتاب نیز با اشاره به تصویر محو کتاب که تصویر یک دختربچه با پیراهن قرمز است، گفت: به نظر من تضاد جالبی بین این تصویر و کتاب وجود دارد.
وی با انتقاد از شروع کوتاه در بخش ابتدایی کتاب گفت: به عقیده من شروع اول کتاب به منزله یک قلاب است که نویسنده می‌تواند با آن خواننده را تا آخر با خود همراه کند، اما در کتاب مهمان کردها اینطور نیست، هرچند که در بخش بعدی این اتفاق می‌افتد.
دین‌محمدی گفت: نکته دیگر، حضور نویسنده در بخشی از کتاب است که با شخصیت حاضر در کتاب تلفیق شده است.
وی با اشاره به اینکه در نوشتن کتاب ما با پازل‌هایی مواجه هستیم که با روایت باید آن را منسجم کنیم، گفت: کتاب «مهمان کردها» روایت‌گونه است و ما در آن کمتر شاهد صحنه‌های دراماتیک هستیم.
 
کاظم سلیمی، دیگر منتقد کتاب «مهمان کردها» نیز به بیان چند مورد از ویژگی‌ها و محاسن کتاب پرداخت و گفت: کتاب به قدری همه فهم است که حتی بچه ابتدایی نیز می‌تواند آن را بخواند و این مثبت‌ترین نکته کتاب است. یکی دیگر از نکات کتاب که متفاوت با آثار قبلی است، کم بودن نقش نویسنده در آن است و ردپایی از وی دیده نمی‌شود.
وی در ارتباط با فضاسازی کتاب نیز گفت: به عقیده من باید در کنار پرداختن به لباس و رسوم کردها، به ویژگی‌های جمعیتی آن هم پرداخته می‌شد، مثلا اینکه اصلا چرا اسم شهرستان سقز است.
 
محمدعلی خامه‌پرست، نویسنده زنجانی با اشاره به اینکه تلاش نویسنده در کتاب حفظ سندیت متن بوده است، اضافه کرد: به عقیده من کتاب شیوا و رسا است و این ویژگی از همان فصل اول کتاب کاملا مشهود است.
 
زهرا نصیری، ویراستار کتاب نیز ضمن همزادپنداری با شخصیت اصلی کتاب گفت: در زمان ویراستاری همه تلاشم این بود که اصالت نوشته را حفظ کنم و حتی جمله‌ای را بدون هماهنگی با نویسنده تغییر ندادم.
وی نگارش کتاب از زبان یک کودک را کاری جالب و جدید عنوان کرد و گفت: این موضوع در واقع یک کار جدید برای جذب مخاطب بود.
نصیری با اشاره به اینکه مطالعه کتاب‌های این چنین در حوزه دفاع مقدس پاسخ سوال‌های جنگی افرادی است که آن دوران را ندیده‌اند، بیان کرد: من با مطالعه این کتاب به جواب این سوالات می‌رسم.
 
فاطمه شکوری، نویسنده کتاب نیز با ارائه توضیحاتی درباره نحوه نگارش و موضوع کتاب گفت: شروع نگارش این کتاب از سال ۹۸ محقق شد و طی ۷ تا ۸ ماه نوشته شد. با اینکه کار کم‌حجمی است و ۸۰ صفحه دارد اما به موضوعات ناگفته‌ای در مورد جنگ می‌پردازد. ضمن اینکه این کتاب پس از یک وقفه دو ساله با انتشارات سریر به چاپ رسیده است.
شکوری خاطرنشان کرد: این کتاب تا حدودی روی مرزهای حساس موضوع جنگ حرکت می‌کند و یکی از اتفاقات کتاب که من خیلی دوست دارم همبستگی بین کومله‌ها و مردم معمولی است.
وی گفت: من انسان شواهد و قرائن هستم و کتابم را بر اساس همین موضوع نوشته‌ام؛ هرچند می‌توانستم با یک سرچ ساده اطلاعاتی از شهر سقز و جمعیت آن داشته باشم و در کتاب بیاورم ولی این کار را نکردم چون کتاب از زبان یک دختر بچه است و نیازی به این کار ندیدم.
شایان ذکر است، کتاب «مهمان کردها» نوشته فاطمه شکوری، به روایت جنگ از دید کودک خردسال زنجانی می‌پردازد که دست روزگار او را به یکی از شهرهای مرزی کشور در روزگاران جنگ می‌رساند؛ کودکی که به سبب شغل پدر در روزهای جنگ به سقز می‌رود و روایت خاصی از روزهای جنگ دارد.