بيشتر
با همکاری نهاد و مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی(سرچشمه)؛ نشست کتاب‌خوان «شهیدان هفتم تیر» آغاز شد جمعی از شاگردان شهید آیت الله بهشتی و بازماندگان واقعه بمب گذاری دفتر حزب جمهوری، طی نشستی کتاب‌های منتشر شده با موضوع شهدای هفتم تیر را معرفی می‌کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، نشست کتاب‌خوان «شهیدان هفتم تیر» که به معرفی و به اشتراک‌گذاری کتاب‌های منتشر شده با موضوع شهدای هفتم تیر اختصاص دارد، با حضور جمعی از بازماندگان بمب گذاری دفتر حزب جمهوری در سال ۱۳۶۰ و شاگردان شهید آیت الله بهشتی حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی،  مهدی شادنوش،  عبدالله جاسبی، محمد پیشگاهی‌فرد و اسدالله بادامچیان آغاز شد.


مبانی نظری قانون اساسی ارائه توسط حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پور محمدی

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی از شاگردان مرحوم آیت الله‌ فاضل‌ لنکرانی، مرحوم آیت الله حاج‌ آقامجتبی‌ تهرانی، میرزا جوادآقا تبریزی‌ و آیت الله مؤمن قمی در دروس فقهی و همچنین آیت‌ الله شاهرودی و سید علی ‌اصغر علم‌ الهدی‌ در حوزه علمیه مشهد بود. ایشان علاوه بر مدرک علمی سطح چهار حوزه، دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته فلسفه سیاسی از دانشگاه امام صادق علیه السلام است. وی از محضر اساتیدی چون شهید بهشتی و شهید قدوسی بهره بردند و تالیفاتی نیز در موضوع حقوق سیاسی، مبانی نظری اندیشه سیاسی در اسلام و مباحث سیاسی و اجتماعی دارد. 

وی در این نشست کتاب مبانی نظری قانون اساسی را معرفی می‌کند. این کتاب  از جهات گوناگونی دارای اهمیت بالایی است؛ به‌گونه‌ای که شهید بهشتی آن را بیانیة انقلاب اسلامی می‌نامد؛ به این اعتبار که در واقع، تبیین‌کنندة آرمان‌ها و ارزش‌هایی است که انقلاب اسلامی ایران همواره در پی تحقق آن بوده است.  با توجه به قرائت‌های گوناگونی که به ویژه، در سال‌های اخیر، از برخی اصول قانون اساسی شده است؛ مراجعه به دیدگاه تدوین‌گران این قانون، می‌تواند راه‌گشا باشد. این کتاب شامل نظرات تفصیلی و تفسیری آیت الله شهید دکتر بهشتی دربارة قانون اساسی است که خود نقشی بسیار مهم در تدوین آن داشته است.

حکومت در اسلام ارائه توسط اسدالله بادامچیان

اسدالله بادامچیان از شخصیت های مبارز انقلابی و سیاسی است. تحصیلات خود را در مقطع لیسانس و فوق لیسانس در رشته علوم سیاسی و دکترا در رشته روابط بین الملل به پایان رسانده است  بادامچیان جزو هیئت موسس حزب موتلفه اسلامی و عضو شورای مرکزی  حزب بود و علاوه بر فعالیت های  جدی سیاسی و حزبی، بیش از ۵۰ اثر تألیف کرده است. از جملهء این آثار که بیشتر آنها با محوریت انقلاب اسلامی، حزب جمهوری اسلامی و موضوع تشکل است: «درآمدی براندیشه سیاسی امام خمینی (ره)؛ «مکتب و ملیت»؛ «روش شناسایی احزاب» و «تحلیلی بر مجاهدین خلق ایران» است. 

بادامچیان در این نشست کتاب حکومت در اسلام را معرفی می کند.  در اوایل انقلاب اسلامی که همه جا بحث از حکومت اسلامی بود؛ ابهام‌ها، سوء‌تعبیرها و سمپاشی‌ها باعث نگرانی و حتّی بدبینی برخی نسبت به آیندة انقلاب اسلامی می‌شد. این کتاب در حقیقت تلاشی برای پاسخ به این ابهام‌ها و رفع این سوء‌ظن‌ها است و در آن به مباحثی نظیر حکومت در زمان غیبت معصوم(علیه‌السلام)، اختیارات حکومت، ویژگی‌های مسئولان، نقش مردم و انتخابات در حکومت و... پرداخته است.
حق و باطل از دیدگاه قرآن به انضمام «تسلیم حق بودن» ارائه توسط مهدی شادنوش

مهدی شادنوش از شخصیت های برجسته علمی، سیاسی، انقلابی و از شاگردان مرحوم آیت الله دکتر شهید بهشتی و دکتر مفتح است. در سال های جوانی به دعوت دکتر بهشتی به منظور تدریس دبیرستان دین و دانش به قم دعوت شد. فرمانداری قائم شهر، معاون سیاسی و امنیتی استانداری گیلان، استاندار گیلان، استاندار چهارمحال و بختیاری، استاندار زنجان، مدیر بخش غربی آفریقا، سفیر ایران در نیجریه، مدیر نهاد شورای نگهبان، دو دوره مشاوره ریاست محترم مجلس شورای اسلامی را در کارنامه اجرایی خود دارد و در حال حاضر عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مدیریت تهران مرکز است. وی در این نشست کتاب حق و باطل از دیدگاه قرآن به انضمام «تسلیم حق بودن» را معرفی می کند. در بخشی از این کتاب آمده است: بخش چهارم از گفتارهای کتاب حق و باطل از دیدگاه قرآن، بحث‌ «تسلیم‌ حق‌ بودن» است؛ این بخش از میان‌ سلسله‌ بحث‌های‌ تفسیر قرآن‌ شهید آیت‌ الله‌ دکتر بهشتی‌ برگزیده‌ شده که‌ بین‌ سال‌های‌ ۱۳۴۹ تا ۱۳۵۴ در جلسات هفتگی ایراد می‌فرمودند. محور اصلی این بحث، مفهوم تسلیم شدن در برابر حق و نقش آن در زندگی فردی و اجتماعی است. در مجموع مطالب کتاب «حق و باطل از دیدگاه قرآن» به لحاظ محتوا، حاوی نکات بدیعی است و مهم‌تر این‌که قرآن را به مثابه منبع حیات‌بخش انسان و روشنگر معظلات زندگی اجتماعی او عرضه می‌کند.

تشکل فراگیر (مروری‌ بریک‌ دهه‌ فعالیت‌ حزب‌ جمهوری‌ اسلامی) ارائه توسط عبدالله جاسبی

عبدالله جاسبی؛ دارای مدرک لیسانس در رشته صنایع در تهران، و نیز فوق لیسانس در رشته مدیریت صنعتی و دکترای تخصصی خود را در رشته مدیریت تولید و تکنولوژی از دانشگاه آستون انگلستان است. وی سمت هایی چون «معاونت نخست وزیر در امور طرح‌ها و برنامه‌ها  در دوره نخست وزیری شهید رجائی»؛ «جانشینی دبیرکل حزب جمهوری اسلامی در زمان دبیرکلی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مهر ٦١ تا ٢٣/٦/٦٦)»؛ و «ریاست اسبق دانشگاه آزاد اسلامی» را در کارنامه کاری خود دارد. در حال حاضر عضو شورای انقلاب فرهنگی، عضو فعلی هیئت امناء و هیئت موسس دانشگاه آزاد اسلامی و ریاست دفتر مطالعات و تدوین تاریخ دانشگاه آزاد اسلامی است. وی در این نشست کتاب تشکل فراگیر (مروری‌ بریک‌ دهه‌ فعالیت‌ حزب‌ جمهوری‌ اسلامی) را معرفی می کند. 

کتاب «تشکّل فراگیر» مروری بر یک دهه فعالیت حزب جمهوری اسلامی است و به بررسی حزب جمهوری اسلامی و شکل‌گیری نخستین دولت‌های پس از انقلاب در سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۶۶ پرداخته است.  ‌حزب جمهوری اسلامی را تعدادی از یاران برجستة امام خمینی (ره) با مشورت و آگاهی و کسب اجازه از ایشان، در ۲۹ بهمن ۱۳۵۷، با هدف همبستگی و اتحاد نیروهای انقلابی و تربیت نیروهای متعهد و کارآمد برای حفظ و تداوم انقلاب اسلامی، تأسیس کردند. این حزب، به دلیل نزدیکی و همراهی مؤسسین آن با امام(ره)، در بسیاری از وقایع و رخدادهای پرالتهاب سال‌های آغازین پس از انقلاب، نقش مؤثری ایفا نمود و به‌تبع آن نیز از همان ابتدای تأسیس با مخالفت و دشمنی گروه‌های معاند روبه‌رو شد.
خاطرات محمد پیشگاهی‌فرد ارائه توسط  محمد پیشگاهی فرد راوی کتاب

محمد پیشگاهی فرد، داماد شهید آیت‌الله محمد مفتح، از چهره های انقلابی و مبارزان دوران پیروزی انقلاب اسلامی ایران است که همگام با جریانات سیاسی آن دوران و بزرگانی چون شهید آیت الله دکتربهشتی و آیت الله مفتح در تهران و اصفهان فعالیت می کرد. وی دانش آموخته دکترای رشته DBA (دکترای مدیریت حرفه ای کسب و کار) است. وی از سال ۱۳۴۳ به علت فعالیت هایی که بعد از خرداد ۴۲ داشت، به اتهام نشر اطلاعیه های حضرت امام(ره) و حضرت‌آیت الله طالقانی در اصفهان دستگیر شد. 

وی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی؛ مدیر صدا و سیمای اصفهان و سپس مدیر صدا و سیمای یزد شد. بعد از سال ۶۰ مدیر تولید فیلم‌های شبکه های تلویزیونی بود و از سال های ۷۳ الی ۶۸ معاونت فرهنگی- هنری- اجتماعی بنیاد مستضعفان و جانبازان کل کشور را بر عهده داشت. پس از انتصاب به عنوان معاونت پارلمانی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران؛ ۱۷ سال مدیرعامل شرکت صوتی- تصویری سروش بود.

وی در این نشست کتاب خاطرات خود را معرفی می کند. کتابی که حاوی اطلاعات کاملی از حضور وی از ابتدای شکل گیری نهضت انقلاب اسلامی از سال ۴۲ تا پیروزی انقلاب اسلامی است. ارتباط نزدیک وی با بزرگانی چون شهید بهشتی، شهید مفتح و... و نیز جریانات سیاسی قبل و بعد از انقلاب در استان اصفهان، باعث جذابیت بیشتر این خاطرات آموزنده و بعضاً بدیع شده است.

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 129