بيشتر
4

1

2

3

4
با حضور جمعی از کتابداران و کارشناسان استان؛ دوره آموزشی آشنایی با نسخ خطی، سنگی و سربی در زنجان برگزار شد دوره آموزشی آشنایی با نسخ خطی، سنگی و سربی و ساماندهی نسخ با حضور جمعی از کتابداران و کارشناسان استان در محل کتابخانه عمومی سیدافضل موسوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی زنجان، دوره آموزشی " آشنایی با نسخ خطی، سنگی و سربی و ساماندهی نسخ" با حضور جمعی از کتابداران و کارشناسان استان در محل سالن جلسات کتابخانه عمومی سیدافضل موسوی برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با حضور در جمع کتابداران، با ابراز خرسندی از برگزاری این دوره آموزشی توسط نهاد کتابخانه های عمومی کشور بیان داشت: بی تردید برگزاری دوره های تخصصی و مهارت افزایی با افزایش توانمندی کتابداران، موجب ارتقای کیفیت خدمات کتابخانه ای برای محققان خواهد داشت.
نیکبخش از کتابداران خواست با بهره گیری از مطالب این دوره، در شناسایی، محافظت و استفاده صحیح از میراث های مکتوب استان بیش از پیش همت گمارند.
رضا محمودپور مدرس این دوره نیز ضمن توضیح مفاهیم اولیه نسخ خطی، چاپ سربی و سنگی، به علم نسخه شناسی اشاره داشت و عنوان کرد: بشر همواره به دنبال ثبت فکر و اندیشه خود بوده و هست و در این راه، روند اختراع خط، کاغذ و اختراع صنعت چاپ، هر کدام به نوبه خود تحولی بزرگ در این مسیر بوده است.

وی با بیان توضیحات جامعی پیرامون انواع نسخ خطی، چاپ سنگی و سربی، نحوه شناسایی این نسخ و شرایط نگهداری آنها را تشریح کرد.
محمودپور در ادامه با اشاره به مراحل تکامل کتابت و چاپ کتاب و همچنین انواع کاغذ، مرکب و مجلد نسخ و کتابها، به تزئینات بکار رفته در مکتوبات مختلف اشاره کرد و گفت ایرانیان در هنر تزیین کتب پیشرو بوده اند و نمونه های باارزش و نفیسی در این خصوص بجای مانده است.
وی همچنین ضمن بازدید از برخی کتابخانه های عمومی استان، نسخ خطی، چاپ سنگی و سربی موجود در این کتابخانه ها را شناسایی کرد.

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 92