بيشتر
سلطانیه کاندیدای پاتخت کتاب شهر و روستا
در جلسه مشترک فرهنگی بررسی شد؛ شرایط شهر سلطانیه به عنوان کاندیدای پایتخت کتاب شهر و روستا در جلسه مشترک اداره کل کتابخانه های عمومی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان، شرایط شهر سلطانیه به عنوان کاندیدای پایتخت کتاب شهر و روستا بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی زنجان، نشست مشترک اداره کل کتابخانه های عمومی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با حضور امیرعلی نیکبخش، مدیرکل کتابخانه های عمومی و ابراهیم قاسمی، معاون فرهنگ و رسانه‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی روز چهارشنبه 21 آذرماه و در محل اداره کل کتابخانه های عمومی استان تشکیل شد.

 در این نشست، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با اشاره به ظرفیت ها و اقدامات فرهنگی انجام شده در کتابخانه‌های عمومی سلطانیه بیان داشت: شهر سلطانیه به ویژه روستای ویر شرایط مناسبی برای کاندیداتوری پایتخت کتاب شهر و روستا دارد.

وی اظهار داشت: کتابخانه های عمومی سلطانیه در بسیاری از شاخص ها به افق 1404 رسیده است و عضویت 18 درصدی جمعیت این شهرستان در کتابخانه های عمومی مؤید این موضوع است.

نیکبخش با اشاره به شاخص های پنجمین دوره انتخاب پایتخت کتاب شهر و روستا بیان داشت: سلطانیه و روستاهای آن بخصوص روستای ویر، پتانسیل بسیار خوبی برای این طرح دارد و تاکنون نیز به بسیاری از شاخص ها رسیده است اما باید با تعامل و هم افزایی همه دستگاههای ذیربط تمام همّت خود را در راستای تقویت شاخص های ارزیابی و بهبود کمّی و کیفی آن به کار بست.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در ادامه خواستار ارائه طرح های نو و خلاقانه همراه با مستندات قوی برای حضور پررنگ تر استان زنجان در این طرح شد و گفت: تفاهم نامه هایی با دستگاه های مرتبط در موضوعات مربوطه منعقد خواهد شد.

در این نشست، معاون فرهنگ و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان نیز ضمن اعلام معرفی شهر سلطانیه و روستای ویر از توابع شهر سلطانیه به عنوان کاندیدای پنجمین دوره طرح پایتخت کتاب شهر و روستا، بر ضرورت توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در این شهر تاکید کرد.

قاسمی با اشاره به اینکه طرح پایتخت کتاب شهر و روستا برای پنجمین سال متوالی است که در کشور اجرا می شود، گفت: با وجود ظرفیتهای بالای استان در بسیاری از برنامه های فرهنگی و تلاش متولیان امر، استان زنجان در بخش ارائه مستندات عملکرد خوبی ندارد که این امر موجب از دست رفتن فرصتها می شود.

وی با اشاره به اینکه این طرح تا ٢٠ دی ماه تمدید شده است افزود: سلطانیه پایتخت میراثی استان زنجان محسوب می شود و بایستی از این ظرفیت به درستی بهره برد.

معاون فرهنگ و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان خواستار برگزاری مسابقات کتابخوانی، جمع آوری کتاب اهدایی، تقویت کتابخانه ها و ارسال کتاب به مساجد سلطانیه شد و گفت: طرح پایتخت کتاب شهر و روستا با هدف افزایش همکاری‌ها و مشارکت نهادهای مختلف دولتی و غیردولتی در حوزه کتاب؛ جذب سرمایه‌های موجود در بخش‌ خصوصی؛ فرهنگی‌تر کردن فضای بخش‌های مختلف صنعتی، اقتصادی و… کشور؛ ترویج غیرمستقیم آینده‌نگری و برنامه‌ریزی در حوزه فرهنگ؛ حمایت از ایده‌های نو و ابتکاری در حوزه کتاب؛ تمرکززدایی از برنامه‌های حوزه فرهنگ و تقویت عدالت فرهنگی؛ ترویج کتاب‌خوانی؛ طراحی برنامه‌های جذاب و مردم‌پسند در حوزه کتاب و ارتقای جایگاه مدیران فرهنگی در شهرستان‌ها اجرا می شود که امیدواریم سلطانیه بتواند سهم خوبی در این طرح داشته باشد.

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 600