بيشتر
نشست کتابخوان تخصصی فلسفه- کتابخانه عمومی سیدافضل موسوی

نشست کتابخوان تخصصی فلسفه- کتابخانه عمومی سیدافضل موسوی
در نشست کتابخوان تخصصی فلسفه؛ 5 اثر در حوزه فلسفه معرفی و به اشتراک گذاشته شد با حضور اساتید و پژوهشگران حوزه فلسفه، نشست کتابخوان تخصصی فلسفه در کتابخانه عمومی سیدافضل موسوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی زنجان، نشست کتابخوان تخصصی فلسفه با حضور امیرعلی نیکبخش، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، قاسم موحدیان، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان زنجان، جمعی از اساتید، پژوهشگران، کتابداران و کارشناسان و  علاقه مندان حوزه فلسفه در کتابخانه عمومی  سید افضل موسوی زنجان برگزار شد.

در این نشست ابتدا حسین اترک، عضو هیأت علمی دانشگاه زنجان و مؤلف کتاب «نظریه اعتدال در اخلاق اسلامی» ضمن معرفی کتاب خود، بیان داشت: در فلسفه اخلاق نظریه های اخلاقی به سه گروه نتیجه گرایی، وظیفه گرایی و اخلاق فضیلت تقسیم می شود که نظریه های اعتدال در واقع یکی از تقریرهای اخلاق فضیلت است.
وی ادامه داد: نتیجه گرایان معتقدند که معیار درستی و نادرستی اعمال، نتایج آنهاست و هر عملی که نتیجه خوبی تولید کند آن عمل به لحاظ اخلاقی درست است، در مقابل وظیفه گرایان معیار درستی و نادرستی را نه بر اساس نتیجه آن که بر اساس نفس عمل و رفتار معین می کنند.
اترک افزود: اخلاق فضیلت مدل سومی بین نتیجه گرایی و وظیفه گرایی است و دغدغه اصلی آن معیار درستی و نادرستی اعمال در وهله نخست نیست بلکه در پی این است که نشان دهد انسان چگونه می تواند فضیلت مندانه زندگی کند چون در این نظریه شرط سعادتمندی رسیدن به فضایل اخلاقی است.
مولف کتاب «نظریه اعتدال در اخلاق اسلامی» گفت: نظریه اعتدال در اخلاق در جهان اسلام جزو پر طرفدارترین نظریه ها است و می شود گفت که تنها نظریه ای است که درحوزه اخلاق در جهان اسلام وجود دارد.
وی اظهار داشت: دلیل این امر سازگاری نظریه اعتدال با متون دینی است و به همین دلیل حکمای اخلاقی اغلب این نظریه را مبنای کارشان در نوشته های خود قرار داده اند.
اترک تصریح کرد: در کتاب «نظریه اعتدال در فلسفه اخلاق» آرا و نظریه های 25 تن از علمای اسلامی در باب اعتدال آورده شده است و سعی شده است نشان داده شود علمای اخلاق اسلامی چه نوآوری ها و ابتکارهایی در نظریه اعتدال ایجاد کرده اند.
در ادامه این نشست چهار کتاب شامل: کتاب «ترس و لرز» نوشته سورن کرکگور در موضوع فلسفه دین توسط حسن اکبری؛ کتاب «سه حکیم مسلمان» نوشته سیدحسین نصر در موضوع فلسفه اسلامی توسط بهروز قربانی؛ کتاب «فلسفه دین» نوشته ویلیام جی وین رایت در موضوع فلسفه دین توسط داود محمودی نسب و کتاب «درس های فلسفه اخلاق کانت» نوشته ایمانوئل کانت در موضوع فلسفه اخلاق توسط شهاب محمدی معرفی و به اشتراک گذاشته شد.

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 367