بيشتر
1

2

3
همزمان با نهمین نمایشگاه سراسری کتاب زنجان؛ نشست ترویج کتاب و کتابخوانی برگزار شد همزمان با نهمین نمایشگاه سراسری کتاب زنجان، اداره کل کتابخانه های عمومی استان، با حضور مدیرکل و کارشناسان کتاب، نشست ترویج کتاب و کتابخوانی برگزار کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی زنجان، همزمان با برگزاری نهمین نمایشگاه سراسری کتاب زنجان، اداره کل کتابخانه های عمومی استان، با حضور امیرعلی نیکبخش، مدیرکل کتابخانه های عمومی و حسین رحمانی زاده، کارشناس منابع استان، کتابداران، خبرنگاران و عموم مردم در محل فعالیت های جنبی نمایشگاه کاسپین، نشست ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی برگزار کرد.
 مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در این نشست، ضمن تقدیر از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت برگزاری این نمایشگاه از آن بعنوان یکی از رویدادهای مهم فرهنگی استان یاد کرد و بیان داشت: ترویج فرهنگ کتابخوانی، ارج گذاری به کتاب و برگزاری نمایشگاه کتاب، جشنواره های کتابخوانی، اهدای بن خرید کتاب به خانواده ها، افزایش تبلیغات و برنامه های ترویجی با موضوع مطالعه در رسانه ها موجب افزایش سرانه مطالعه و استقبال از کتاب خواهد شد.
نیکبخش در بخشی از سخنان خود با بیان آماری از سرانه مطالعه در کشور و مقایسه آن با برخی کشورهای پیشرفته اظهار داشت: یکی از عوامل توسعه یافتگی و ارتقای فرهنگ عمومی، افزایش آگاهی و دانایی است و امروزه مطالعه در بین کشورهای پیشرفته بخشی از رفتار این جوامع است ولی متاسفانه در ایران با ظهور فناوری های جدید ما شاهد پراکنده خوانی در کانال ها و گروههای مختلف هستیم و اغلب کتابخوانی جزو اولویت های افراد محسوب نمی شود.
وی ادامه داد: همه ما اولین رفتارهای اجتماعی خود را از دوران کودکی و در خانواده ها می آموزیم. بنابراین خانواده بعنوان اولین نهاد جامعه پذیری در رفتارهای درست اجتماعی تاثیرات بسزایی دارد که یکی از کارهای نهاد کتابخانه های عمومی کشور برای ترغیب خانواده ها به مطالعه طرح عضویت خانوادگی در کتابخانه های عمومی است..
مدیرکل کتابخانه های عمومی افزود: ایجاد بوستان کتاب، استفاده از نمادهای فرهنگی مرتبط با کتاب، ایجاد کتابخانه های سیار در سطح پارک ها و مکان های پر تردد شهر و تبلیغات و اطلاع رسانی در سطح جامعه می تواند در تغییر ذائقه مردم و رونق کتابخوانی موثر باشد.
نیکبخش همچنین با اشاره به تفاهم نامه های اداره کل کتابخانه های عمومی استان با بسیاری از سازمانها و ادارات، از آمادگی این اداره برای همکاری با دستگاههای اجرایی و فرهنگی در زمینه مطالعه و ترویج کتابخوانی خبر داد.
رحمانی زاده، کارشناس منابع استان نیز، در ادامه این نشست با بیان نکاتی پیرامون مطالعه، به ارائه پیشنهاداتی در حوزه ی کتابخوانی پرداخت و گفت: بهترین بازه زمانی برای کتابخوان کردن افراد، سنین کودکی است چراکه خمیر مایه ذهن کودک آماده هر نوع شکل گیری است و نهادینه کردن رفتارهای کتابخوانی در این دوران کاری بس ساده تر است.
رحمانی زاده بیان داشت: برای نهادینه کردن رفتار مطالعه ای درست در بین کودکان چندین روش مختلف وجود دارد که یکی از آنها در دسترس قرار دادن کتاب  برای کودک از همان دوران خردسالی است. کتاب و مجلات باید از سنین چند ماهگی در اختیار کودک قرار بگیرد تا با تورق و لمس آن، خردسالان درگیر کتاب شود و این امر در رشد شخصیت کودک موثر خواهد بود،  نگاه کردن به تصاویر کتب و مجلات نیز باعث افزایش درک آنها شده و حوصله آنها را به شنیدن داستان در سالهای بعد افزایش خواهد داد.
وی همچنین با اشاره به این نکته که کودکان از رفتار والدین خط مشی می گیرند ادامه داد: مطالعه والدین در پیش چشم کودکان، وجود یک کتابخانه کوچک حتی در حد یک قفسه در منزل و همراه داشتن کتاب جهت مطالعه در زمانهای بلااستفاده، هر چند بظاهر کارهایی ساده و بی اهمیت باشند اما در دراز مدت تاثیر بسزایی در ایجاد عادت به مطالعه در افراد خواهند داشت.
گفتنی است نهمین نمایشگاه کتاب زنجان، از 9 الی 14مهرماه از ساعت 15 الی 21 مهرماه و در محل نمایشگاه کاسپین در حال برگزاری است.
بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 148