بيشتر
همزمان با روز جهانی عصای سفید؛ نشست ویژه نابینایان در کتابخانه عمومی اندیشه سپید برگزار شد همزمان با روز جهانی نابینایان(عصای سفید) نشست ویژه نابینایان در کتابخانه عمومی اندیشه سپید برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی زنجان، همزمان با روز جهانی نابینایان(عصای سفید)، نشست کتابخوان ویژه نابینایان همراه با دورهمی صمیمی با مسئولین ادارت زیربط، با حضور علی خالقی، مدیرعامل انجمن نابینایان؛ سیروس نعمتی، معاون اداره کل کتابخانه های عمومی؛ فرهاد میرزایی، معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی؛ فاطمه باغبانی، رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی؛ قاسم موحدیان، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان زنجان؛ سید رزاق منافی، رئیس اداره بهزیستی شهرستان زنجان؛ جمعی از کتابداران، فعالین حوزه نابینایان و اعضای نابینا و کم بینای کتابخانه عمومی اندیشه سپید برگزار شد.
در بخش نشست کتابخوان این مراسم؛ کتاب «ازدواج موفق: راز خوشبختی زوج های موفق» نوشته عباس رحیمی توسط آرش کیانی و کتاب «روشنی در دل شب» نوشته زهرا محمدی توسط شاعر نابینای اثر معرفی و به اشتراک گذاشته شد.


در ادامه جواد عباسی فرد یکی از معلمان نابینا و از کتابخوانان فعال کتابخانه به معرفی زندگینامه لوئی بریل به عنوان مخترع خط بریل پرداخت.
در بخش نشست صمیمی با مسئولین؛ میرزایی، معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان، با اشاره به علت نامگذاری روزجهانی نابینایان به عنوان روز عصای سفید بیان داشت: معلولیت عاملی برای محدودیت نیست و بسیاری مواقع، همین معلولیت عامل پیشرفت می گردد.
میرزایی گفت: بینایی یکی از اندام های حسی انسان است که آسیب آن موجب کاهش توانایی افراد در برخی فعالیت ها می گردد، ولی نابینایان با تقویت سایر اندام های حسی توانسته اند موفقیت های بزرگی کسب کنند.
وی تاکید کرد: ما افراد موفق نابینای بسیاری در بخش های مختلف ورزشی و علمی داریم که هر کدام به نوبه خود مثال زدنی است و وجود 36 نفر از نابینایان در سطح تحصیلات عالی مؤید همین موضوع است.


رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان زنجان ضمن تقدیر از زحمات فاطمه محسنی، مسئول کتابخانه عمومی اندیشه سپید بیان داشت: اعتماد نابینایان به کتابخانه در راستای تحقق خواسته هایشان و ایجاد ارتباط مناسب مراجعین با کتابداران این کتابخانه، مایه مباهات است.
وی ادامه داد:کتابخانه عمومی اندیشه سپید تنها کتابخانه مستقل در کشور برای نابینایان است که با برنامه ریزی صحیح در صدد افزایش کیفیت خدمات آن در پیشبرد اهداف اداره کل برای این قشر از جامعه هستیم.
موحدیان افزود: مسایل نابینایان بسیاری مواقع مورد غفلت واقع می شود ولی ما تلاش داریم به سهم خود در رفع نیازهای مطالعاتی این گروه، اقدامات موثری انجام دهیم.رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی نیز، گزارشی از خدمات و فعالیت های مدارس ویژه نابینایان ارائه داد و گفت: در حوزه آموزش و پرورش از وقتی دانش آموزان وارد مدرسه می شوند، زیر پوشش خدمات اداره آموزش و پرورش استثنایی قرار می گیرند و از تحرک و جهت یابی گرفته تا آموزش بریل، بسته به میزان و نوع آسیب اندام حسی و بهره هوشی کسب شده از سنجش، خدمات دریافت می کنند.  
  
در ادامه مسئول کتابخانه عمومی اندیشه سپید نیز با بیان خدمات و فعالیت های کتابخانه اظهار داشت: کتابخانه عمومی اندیشه سپید فعالیت های خوب و گسترده ای را در بخش گویاسازی منابع ویژه نابینایان آغاز کرده و در این راستا از مشارکت و همکاری داوطلبانه نیز مدد گرفته است.
وی همچنین از آمادگی این کتابخانه برای گویاسازی کتب و جزوات دانشجویان و دانش آموزان عضو کتابخانه خبر داد و گفت: از حضور داوطلبانه عموم مردم برای مشارکت در طرح گویاسازی منابع و یا خیرین در جهت تجهیز این بخش استقبال می کنیم.


در پایان مراسم نیز از معرفی کنندگان و دوتن از اعضای کتابخانه که در بخش گویاسازی کتاب مشارکت فعال داشته اند با اهدای لوح تقدیر، تجلیل به عمل آمد.

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 229