بيشتر
1
معرفی رمان تیک به عنوان یکی از جذاب‌ترين رمان‌هاي داراي پيام تربيتي براي نوجوانان

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان زنجان، کتاب رمان‌تيك از سری رمان‌هاي داراي پيام تربيتي براي نوجوانان از آثار انتشارات شفق  به عنوان یکیاز رمان های داراي پيام تربيتي براي نوجوانان معرفی گردید.

بسياري از كساني كه دغدغه تربيت دارند (اعم از والدين، معلمان (به ويژه معلمان پرورشي)، فعالان فرهنگي و ...) به دنبال اين هستند كه در مسير تربيت از ظرفيت بسيار ارزشمند و گسترده كتاب استفاده كنند، چرا كه كتاب به ويژه در غالب ادبيات داستاني‌اش، مي‌تواند جايگزيني مناسب براي طرح شعارهاي فرمايشي و روشي براي آموختن شيوه برخورد با مسائل و مشكلات باشد.

اما در مسير استفاده از كتاب براي تربيت، والدين و مربيان با اين سؤال مواجهند كه چه كتابي را به منظور انتقال چه پيامي به مخاطب كودك و نوجوان خود پيشنهاد دهند. ضمن آنكه تعداد قابل توجهي از كتاب‌هايي كه داراي پيام‌هاي مناسب هستند، از جذابيت كافي براي مخاطب كودك و نوجوان نيز برخوردار نيستند.

رهبر معظّم انقلاب در موارد متعددي در ديدار با اهالي كتاب بيان فرموند: «بايد براي پرسش چه بخوانيم مردم و به ويژه جوانان پاسخ مناسب تهيه شود.»

اين اثر در حقيقت تلاشي است در خور در راستاي پاسخ به پرسش چه بخوانيمِ نسل نوجوان. البته مخاطب اصلي اين كتاب خود نوجوانان نيستند، بلكه مربيان و والديني هستند كه خواستار در اختيار داشتن فهرست منابع مناسب براي مطالعه نوجوانانشان هستند.

«رمان‌تيك» كه جلد پنجم از مجموعه «تربيت با كتاب» است، مشتمل بر معرفي توصيفي 130 عنوان از جذاب‌ترين رمان‌ها و داستان‌هاي داراي پيام تربيتي براي نوجوانان است. اين 130 عنوان، حاصل بررسي دقيقِ بيش از 600  اثر داستانيِ ايراني و خارجي است كه با دو معيار اساسي جذابيت و داشتن حداقل يك پيام متناسب با فرهنگ اسلامي ايراني ما گزينش شده‌اند.

در گرداوري اين مجموعه به سه عنصر «علاقه»، «نياز» و «روحيه‌هاي» نسل نوجوان ايراني توجه ويژه شده است و مربيان با در نظر گرفتن اين مؤلفه‌ها بايد متناسب با روحيات و علايق و نيازهاي مخاطب خود به ارائه پيشنهاد مناسب از اين مجموعه اقدام نمايند.

براي معرفي هر يك از اين 130 عنوان،  9 قسمت در نظر گرفته شده است كه عبارتند از: شناسنامه كتاب، خلاصه داستان، موضوع اصلي، پيام اصلي، پيام‌هاي فرعي، ميزان و عوامل جذابيت، بهره‌هاي تربيتي و بينشي، مخاطب و آسيب‌شناسي. مربي با مطالعه اين قسمت‌ها به خوبي مي‌تواند تشخيص دهد كه آيا پيشنهاد اين كتاب به مخاطبش براي منظور تربيتي مد نظرش مفيد است يا خير.

اين 130 عنوان در شش بخش تقسيم شده‌اند. بخش نخست با عنوان داستان‌هاي اجتماعي شامل 26 داستان ايراني و 24 داستان خارجي، بخش دوم با عنوان داستان‌هاي مربوط به انقلاب اسلامي شامل 10 داستان، بخش سوم با عنوان داستان‌هاي تاريخي شامل 7 داستان، بخش چهارم با عنوان داستان‌هاي تخيلي شامل 6 داستان، بخش پنجم با عنوان زندگي‌نامه شامل 30 داستان و بخش ششم با عنوان كتاب‌هاي مربوط به دفاع مقدس شامل 27 داستان مي‌شود.

در قسمت پاياني كتاب يك فهرست بسيار ارزشمند وجود دارد كه به بهره‌گيري بهينه مربيان از كتاب كمك شاياني مي‌كند.

در اين فهرست تمام بهره‌هاي تربيتي كه در اين مجموعه، كتاب‌ يا كتاب‌هايي به آن اختصاص يافته ذكر شده است و كتاب‌هاي متناظر با هر موضوع تربيتي نيز ذكر شده است؛ به عنوان نمونه اگر يك مربي بخواهد مخاطب را با مفهوم خودباوري و خدامحوري آشنا كند، اين فهرست به شما 12 عنوان نظير پسران جزيره، بر بالين امپراتور، خاك‌هاي نرم كوشك، زنداني قلعه هفت حصار، كوچك جنگلي، مسيح كردستان و ... را پيشنهاد مي‌كند.

براي سهولت دسترسي و خريد كتاب‌ها نيز در انتهاي كتاب فهرست و شماره تلفن ناشراني كه كتاب‌هايشان در اين مجموعه انتخاب شده‌اند ذكر شده است.

شايان ذكر است، اكثر كتاب‌هاي ذكر شده در اين مجموعه در كتابخانه‌هاي عمومي نيز موجود مي‌باشد.

مشخصات رمان تیک:  

رمان‌تيك (معرفي جذاب‌ترين رمان‌هاي داراي پيام تربيتي براي نوجوانان) پديدآور: معاونت پژوهش مؤسسه مصباح الهدي انتشارات: شفق تعداد صفحات: 336

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 804