بيشتر
1

5

3

4

2
استاندار زنجان در دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان برای تکمیل کتابخانه مرکزی زنجان، باید چاره‌اندیشی شود استاندار زنجان در دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان بر ضرورت تکمیل کتابخانه مرکزی زنجان تاکید کرد

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان زنجان، دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان صبح روز شنبه 11 اسفند، به ریاست دکتر حقیقی استاندار و با حضور دکتر طهماسبی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، نیک بخش مدیر کل کتابخانه های عمومی، خانم کرباسی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر اعضای انجمن در دفتر استاندار زنجان برگزار گردید.

برنامه ریزی برای اجرای پروژه های مصوب اداره کل کتابخانه های عمومی استان بر اساس تفاهم نامه وزارت فرهنگ و ارشاد و اسلامی و استانداری زنجان، بررسی پیشنهادات اداره کل راه و شهرسازی برای تکمیل کتابخانه مرکزی زنجان و بررسی اجرای طرح کتابخانه گردی و نهمین دوره جشنواره اهدای کتاب و اهدای دانایی از جمله محورهای مورد بحث این جلسه بود.

در ابتدای جلسه پس از قراعت دستور کار و موضوع جلسه توسط مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، استاندار زنجان در خصوص تفاهم نامه منعقده میان  وزارت فرهنگ و ارشاد و اسلامی و استانداری زنجان اظهار داشت: استانداری زنجان متعهد بر پیگیری و اجرای تعهدات خود در این تفاهم نامه در خصوص اختصاص اعتبار برای پروژه های مصوب اداره کل کتابخانه های عمومی استان بوده و در مدت زمان پیش بینی شده تعهدات خود را انجام و اعتبارات مورد نیاز کتابخانه ها را تامین خواهد کرد.

دکتر حقیقی سپس به لزوم پیگیری تکمیل پروژه های در حال احداث کتابخانه های عمومی از جمله کتابخانه در حال احداث شهر قیدارو همچنین توسعه کتابخانه استاد روزبه که از پیشرفت فیزیکی خوب و بیشتری برخوردار است، تاکید کرد.

نماینده عالی دولت در استان سپس به موضوع کتابخانه گردی و همچنین برگزاری  نهمین دوره جشنواره اهدای کتاب و اهدای دانایی همزمان با 18 اسفند در کتابخانه های عمومی اشاره کرد و گفت: این طرح ها نقش موثری در ترویج کتابخوانی در جامعه دارد و باید اطلاع رسانی لازم در خصوص این طرح ها توسط رسانه های گروهی و همچنین کتابخانه های عمومی انجام بگیرد.

وی از آمادگی استانداری برای همکاری در جهت اجرا و معرفی این طرح ها خبر داد و گفت: در جلسات آتی شورای اداری استان با حضور مدیران دستگاههای اجرایی استان، مدیران کتابخانه ها می توانند این طرح ها را معرفی نمایند.

 

استاندار زنجان در ادامه در خصوص کتابخانه مرکزی در حال احداث  زنجان اظهار داشت:  هیچ‌کس نظرش این نیست که پروژه کتابخانه مرکزی زنجان به اتمام نرسد.

دکتر حقیقی تصریح کرد: یکی از پروژه‌هایی که مردم زنجان چشم‌انتظار تکمیل آن هستند، کتابخانه مرکزی استان است و معتقدیم برای این موضوع باید راهکاری را اتخاذ کنیم، راهکاری که بتواند منجر به اتمام این پروژه شده و برخورداری مردم استان از ظرفیت‌های کتابخانه مرکزی را به همراه داشته باشد.

وی اظهار داشت: کتابخانه مرکزی به عنوان کتابخانه مرجع محققین ارزش خیلی زیادی دارد و زنجانی‌ها باید حتما از آن برخوردار شوند.

دکتر حقیقی در ادامه گفت: در حال حاضر استان زنجان بیش از 1000 پروژه نیمه‌کاره دارد ولی تکمیل برخی پروژه‌ها اعتبار خیلی زیادی می‌خواهد و بهره‌برداری از آن چند نسل زمان می‌برد.

 استاندار زنجان افزود: در خصوص تکمیل و ادامه احداث کتابخانه مرکزی نیز باید راهکار پیدا کنیم. به عنوان مثال کاهش تعداد طبقات و واگذاری به بخش خصوصی برخی از این راهکارها است. در هر صورت باید با ترکیبی از راهکارها در پی ساختن این کتابخانه باشیم.

وی سپس اظهار داشت: برای تکمیل کتابخانه مرکزی زنجان لازم است یک طرح قابل انجام و مطابق با واقعیت ها تدوین شود.

 دکتر حقیقی در ادامه در خصوص کمک به دانش‌آموزان مناطق محروم مخصوصا دانش آموزان مدارس شبانه روزی گفت: باید با همکاری کتابخانه های عمومی، آموزش و پرورش و  بهره گیری از مشارکت خیرین کتابهای کمک درسی مورد نیاز دانش آموزان مناطق محروم تامین شود و آموزش و پرورش باید لیست و دانش آموزان در آستانه کنکور مدارس شبانه‌روزی مناطق محروم را احصاء نماید.

نماینده عالی دولت در استان زنجان خاطرنشان کرد: اولین اقدام در خصوص ترویج کتابخوانی و مطالعه فرهنگ‌سازی موضوع کتاب و کتابخوانی در بین دانش‌آموزان و دانشجویان است و در این راستا، باید طرحی به صورت عملیاتی و  متناسب با شرایط استان زنجان طراحی و پیاده شود.

نیک بخش مدیر کل کتابخانه های عمومی استان نیز در این جلسه با اشاره به پروژه های در حال احداث اداره کل کتابخانه های عمومی استان زنجان از محل اعتبارات تملک دارایی و خیرین، به اهمیت کتابخانه مرکزی زنجان در تامین منابع و نیازهای تحقیقاتی محققین، اشاره کرد وگفت: با تکمیل کتابخانه مرکزی زنجان منابع مورد نیاز و همچنین خدمات فنی کتابخانه های استان به صورت متمرکز از طریق کتابخانه مرکزی انجام خواهد شد.

وی افزود: کتابخانه مرکزی زنجان به عنوان بزرگترین کتابخانه مرکزی کشور به لحاظ زیربنا، اهمیت زیادی در ترویج کتاب و کتابخوانی در استان دارد.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان همچنین در خصوص اجرای طرح کتابخانه گردی در اسفند ماه و همزمان با پانزدهمین سالگرد تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور،  در کتابخانه های عمومی استان گفت: طرح کتابخانه گردی با حضور مسوولین و اقشار مختلف مردم و در راستای آشنایی عموم مردم با خدمات و فعالیتهای کتابخانه ها 18 اسفند ماه همزمان با سراسر کشور در کتابخانه ها استان اجرا خواهد شد.

 

نیک بخش سپس به برگزاری نهمین جشنواره " اهدای کتاب، اهدای دانایی"  همزمان با سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور اشاره کرد و اظهار داشت: در راستای تامین منابع کتابخانه های عمومی با استفاده از ظرفیت خیرین و نیز ترویج کتابخوانی نهمین جشنواره " اهدای کتاب، اهدای دانایی"  در اسفند ماه برگزار خواهد شد.

سپس مهندس بیات منش مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان نیز در این جلسه گفت: تا کنون برای طرح کتابخانه مرکزی زنجان بیش از سه میلیارد و 600 میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی هرینه شده است.

مسعود بیات منش با بیان اینکه در 2 نوبت فراخوان برای مشارکت بخش خصوصی برای تکمیل کتابخانه مرکزی زنجان، استقبالی از سوی این بخش انجام نشد، گفت: واگذاری این پروژه در قالب ماده 27 ممکن است به دلیل فرآیندهای اداری آن که چندان خوشایند بخش خصوصی نیست، به نتیجه نرسد و به جای آن بهتر است از طریق سازمان ملی زمین و مسکن که زمین کتابخانه مرکزی زنجان متعلق به آن است اقدام کرد، چرا که طرح های مشارکتی سازمان ملی زمین و مسکن دراین خصوص می تواند توجه سرمایه گذاران بخش خصوصی را جلب کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان نیز در این جلسه به اهمیت وجود کتابخانه مرکزی در این استان تاکید کرد و گفت: بزرگ گرفتن طرح احداث کتابخانه مرکزی باعث شد که این طرح دچار مشکل شود.

فاطمه کرباسی افزود: با اینکه قرار بود نیمی از اعتبار مورد نیاز احداث کتابخانه مرکزی زنجان از طریق منابع ملی تامین شود ولی پس از احیای سازمان برنامه و بودجه اعتبارات ملی این طرح کنار گذاشته شد و قرار شد همه اعتبارات آن از محل اعتبارات استانی تامین شود.

وی کاهش طبقات کتابخانه مرکزی زنجان به منظور کاهش هزینه های احداث را به عنوان یک پیشنهاد طرح کرد و اظهار داشت: اصلاح طرح و نقشه کتابخانه که هنوز بخش قابل توجهی از آن اجرایی نشده است می تواند به عنوان یک راهکار برای به نتیجه رساندن این طرح مورد توجه قرار گیرد.

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 155