بيشتر
در نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان زنجان مطرح شد اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان زنجان به ریاست استاندار زنجان برگزار شد. تاکید استاندار زنجان به الزام شهرداری برای واریز سهم نیم درصد کتابخانه های عمومی

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان زنجان، اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی روز یکشنبه 12 خردادماه  با حضور دکتر حقیقی استاندار زنجان، امیرعلی نیک بخش مدیرکل کتابخانه های عمومی استان زنجان، طهماسبی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، کرباسی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی،  و دیگر اعضای انجمن در محل استانداری زنجان برگزار گردید.

در ابتدای جلسه کرباسی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان از بررسی و تصویب بودجه و برنامه های پیشنهادی سال 1398 انجمن کتابخانه های عمومی استان زنجان و ارایه گزارش عملکرد برنامه های شاخص سال 1397 ،  امکان سنجی ایجاد کتابخانه عمومی در شهرک های اقماری پرجمعیت و فاقد کتابخانه و همچنین  استفاده از نظرات و پیشنهادات اعضای انجمن در زمینه برگزاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی به عنوان محورهای مورد بحث این جلسه یاد کرد.

دکتر حقیقی استاندار و رییس انجمن کتابخانه های عمومی استان زنجان در این جلسه با سپاس و قدردانی از حضور بی‌نظیر و حماسی مردم زنجان در راهپیمایی روز قدس اظهار داشت: مردم زنجان بار دیگر در این مسیر حماسه آفریدند.

استاندار زنجان با اشاره به ۵ اقدام اولویت‌دار دستگاه‌ها در پنج محور به عنوان نقشه راه در سال ۹۸ اظهار داشت: برنامه ها و فعالیت‌های ادارات باید باید سنجیده و قابل رصد بوده و همراه با بهره‌وری مدیریت و چابک‌سازی در پنج بخش شاخص انجام شود.

دکتر حقیقی سپس با اشاره به ماده 6 قانون تاسیس و نحوه اداره کتابخانه های عمومی و واریز سهم نیم درصد کتابخانه های عمومی از محل درآمدهای شهرداری ، تصریح کرد: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی شهرداریها ملزم به واریز سهم نیم درصد کتابخانه ها و در موعد مقرر باید سعم نیم درصد کتابخانه ها به انجمن مربوطه واریز شود.

استاندار زنجان تاکید کرد در آینده نزدیک و  برای تعیین تکلیف سهم نیم درصد سهم کتابخانه‌ها از محل درآمدهای شهرداری‌ها جلسه‌ای با حضور معاون سیاسی و  امنیتی و  همچنین معاون عمرانی استاندار و با حضور کتابخانه های عمومی و دبیرخانه انجمن تشکیل شود و  محل این درآمدها مشخص شود تا حق کتابخانه‌ها از محل نیم درصد شهرداری‌ها معین و پرداخت شود.

دکتر حقیقی در ادامه به موضوع راه اندازی و تجهیز کتابخانه در مناطق محروم اشاره کرد و گفت: باید برنامه ریزی و  تمهیدات لازم برای راه اندازی و تجهیز کتابخانه‌ها و مراکز فرهنگی در مناطق روستایی و محروم انجام شود.

ایشان سپس به بازدید خود از تعدادی  از کتابخانه های عمومی شهر زنجان اشاره کرد و گفت باید برای استفاده محققین از منابع مرجع ، برنامه‌ریزی و اقدام لازم برای تبدیل تعدادی از کتابخانه ها از جمله کتابخانه عمومی سهروردی به کتابخانه مرجع انجام شود.

استاندار زنجان به نقش و جایگاه ویژه کتابخانه های عمومی در کاهش آسیب های اجتماعی اشاره کرد و گفت:  باید در زمینه ترویج فرهنگ کتابخوانی و فرهنگ‌سازی امر مطالعه  اقدامات لازم انجام شود و بهبود این فرهنگ‌سازی می‌تواند منجر به پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی شود.

دکتر حقیقی با اشاره به اینکه کاهش سرانه مطالعه می‌تواند به صورت غیر مستقیم در افزایش ضریب آسیب‌های اجتماعی نقش داشته باشد، تاکید کرد: باید در این زمینه فرهنگ‌سازی لازم انجام شود.

 وی با اشاره به اینکه تفاهم‌نامه استانداری زنجان با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید بررسی و موارد قابل اجرای آن احصا شود، تصریح کرد: باید در سفر بعدی با وزیر ارشاد امکان ارائه پیشنهادات عملی در این حوزه وجود داشته باشد.

استاندار زنجان با تاکید بر برگزاری مستمر  جلسات انجمن کتابخانه‌های عمومی استان زنجان اظهار داشت: باید این جلسات به صورت مستمر و طبق زمانبندی برگزار شود.

دکتر حقیقی با اشاره به اهمیت موضوع کتاب و کتابخوانی در جامعه عنوان کرد: در کشورهای توسعه یافته و پیشرفته کتاب حذف نشده این در حالی است که در کشورهای توسعه نیافته این فرهنگ در حال کمرنگ شدن است.

وی با اشاره به اینکه ناقص انجام دادن پروژه‌های عمرانی کار درستی نیست، ادامه داد: وجود کتابخانه در هر شهرستانی یک حق طبیعی است و باید پروژه‌های در دست احداث کتابخانه ها در پروسه زمانی معقول انجام شود.

در ادامه جلسه امیرعلی نیک بخش مدیر کل کتابخانه های عمومی استان گزارش مختصری در مورد برنامه های شاخص و عملکرد کتابخانه های عمومی در سال 97 ارایه و در خصوص نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی نیز اظهار داشت: به مناسبت ايام فرخنده دهه كرامت و در راستای ترويج فرهنگ رضوي و گسترش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی، نهمین جشنوارة کتابخوانی رضوی از سری برنامه‌هاي هفدهمین جشنوارة بين‌المللي امام رضا(عليه‌السلام) همزمان با سراسر کشور در کتابخانه های عمومی استان زنجان نیز تا 28 خرداد ماه به دو شکل مکتوب و الکترونیکی با 12 عنوان کتاب برگزار می شود..

نیک بخش تصریح کرد:علاقمندان جهت دریافت امانی کتابهای مسابقه به کتابخانه های عمومی استان زنجان و همچنین برای شرکت در مسابقه و دریافت فایل PDF کتابها به سامانه ویژه جشنواره به نشانی  www.razavi.iranpl.ir مراجعه نموده و  علاوه بر ارسال آثار از طریق الکترونیک،  آثار مکتوب خود را به نزدیک‌ ترین کتابخانه عمومی محل زندگی شان تحویل دهند.

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 87