بيشتر
فرماندار شهرستان ماهنشان: اجرای طرح همیاران کتاب در 87 روستا توسط دهیاران ماهنشان فرماندار شهرستان ماهنشان در اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی این شهرستان ضمن تاکید بر لزوم اقدامات تاثیرگذار در حوزه ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی گفت: طرح همیاران کتاب از امسال اجرا می‌شود و برای اجرای هر چه بهتر آن برنامه‌ریزی شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان زنجان، اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ماهنشان در سال ۱۳۹۸ به ریاست مجتبی نوری، فرماندار شهرستان ماهنشان و با حضور امیرعلی نیک بخش، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، ولی امیری، رئیس اداره كتابخانه هاي عمومي شهرستان ماهنشان و سایر اعضای حقیقی و حقوقی در سالن جلسات فرمانداری ماهنشان برگزار شد.

مجتبی نوری، فرماندار شهرستان ماهنشان، با تاکید بر این‌که شبکه‌های مجازی هیچ‌کس را از مطالعه کتاب بی‌نیاز نمی‌کند، اظهارکرد: در آموزه‌های دین مبین اسلام سفارش زیادی برای کسب علم شده است و ضروری است که فرهنگ کتاب‌خوانی در جامعه نهادینه شود. از این‌رو تعبیه ایستگاه‌های مطالعه در سطح شهرها، ادارات، مکان‌های عمومی و کتابخانه‌های سیار از اقدامات تاثیرگذار در حوزه ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی است.

فرماندار با بیان این‌که با استفاده از ظرفیت دهیاران و یا معلمان به عنوان همیاران کتاب می‌توان کتاب را در روستاهای دورافتاده به دست علاقمندان رساند، ادامه داد: در شهرستان ماه‌نشان 4 باب کتابخانه با 47 هزار و 621 نسخه کتاب فعالیت می‌کند ولی اجرای طرح همیاران کتاب می‌تواند نقش به‌سزایی در افزایش سرانه مطالعه ایفا کند؛ در واقع مقرر است که معلمان و دهیاران در قالب این طرح، نسخه‌های متعددی از کتب موجود در کتابخانه‌ها را به روستاهای دورافتاده ببرند و به صورت امانی در اختیار متقاضیان قرار دهند.

وی با اشاره به فعالیت یک واحد کتابخانه سیار در شهرستان ماهنشان، افزود: تعالی انسان‌ها در گرو کتاب‌خوانی است و رشد و توسعه فرهنگی هر جامعه‌ای با میزان سرانه مطالعه آن جامعه ارتباط مستقیم دارد. همچنین با توجه به این‌که مفهوم تفاهم در جامعه سنتی و مدرن تفاوت بسیاری دارد و عدم ارتباط مناسب بین اقشار مختلف جامعه به خاطر نبود درک درست از تفاهم است، برای دست‌یابی به این درک باید زمینه برای توسعه مطالعه فراهم شود.

نوری خاطرنشان کرد: مهم‌ترین نیاز کنونی جامعه دانایی است و این مسأله بسیار مهم‌تر از مسائل اقتصادی در بهبود شرایط فرهنگی جوامع مختلف ایفای نقش می‌کند. به همین‌خاطر ایجاد انگیزه برای مطالعه و افزایش سرانه مطالعه از همان سنین ابتدایی تا سن بزرگسالی در دانش‌آموزان و دانشجویان ضروری است.

امیرعلی نیک‌بخش، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان نیز ضمن تقدیر از حضور اعضای انجمن در جلسه، به ارائه گزارشی از عملکرد استان و شهرستان ماهنشان پرداخت و با اشاره به رشد ۲۰ درصدی راندمان تمامی شاخص‌ها بیان داشت: تلاش همکاران اداره کتابخانه‌های عمومی در این زمینه ستودنی است و تلاش می‌کنیم این رشد در سال جاری با شتاب بیشتری همراه بوده و شاهد تحولات مثبتی در این زمینه باشیم.

وی در ادامه خواستار حمایت بیش از پیش اعضای انجمن در ارائه راهکارهای پیشنهادی برای افزایش گستره ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و ایجاد فضاهای کتابخانه‌ای شد.

ولی امیری، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان ماهنشان نیز در این جلسه گزارشی از وضعیت کتابخانه های عمومی این شهرستان و مسائل و مشکلات موجود ارائه داد.

بيشتر
 [PageVisit]