بيشتر
همزمان با روز ملی زنجان؛ جایزه کتاب شیخ اشراق، همزمان با روز بزرگداشت شیخ شهاب الدین سهروردی برگزار شد جایزه کتاب شیخ اشراق، همزمان با روز بزرگداشت شیخ شهاب الدین سهروردی در سالن اجتماعات کتابخانه عمومی سهروردی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان زنجان، در روز ملی زنجان، جایزه کتاب شیخ اشراق همزمان با روز بزرگداشت شیخ شهاب الدین سهروردی با حضور خدابخش مرادی نافچی، معاون سیاسی-امنیتی استانداری زنجان، مسیح اله سلطانی، مدیرکل امور اجتماعی- فرهنگی استانداری زنجان، امیرعلی نیک بخش، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان زنجان، مهدی افضلی، مدیرعامل انجمن تاریخ و فرهنگ زنجان، سحرکاوندی، دانشیار گروه فلسفه دانشگاه زنجان، اساتید دانشگاه و اهالی محترم فرهنگ و هنر و دوستداران شیخ اشراق در سالن اجتماعات کتابخانه عمومی سهروردی برگزار شد.

در ابتدای برنامه، مرادی نافچی، معاون سیاسی امنیتی ضمن گرامیداشت شخصیت و جایگاه همه مشاهیر، علما، اندیشمندان و صاحب نظران استان زنجان در روز ملی زنجان، بویژه شیخ اشراق که عارفی وارسته، فیلسوفی نامدار و عالم فرهیخته ای بود بیان کرد: سهروردی که با آثار خود روح جدیدی را نه تنها در حوزه فلسفه بلکه در عرفان و عقل و در انتزاج عقل، دین، قرآن و عرفان فلسفه ای را آفرید و مکتبی را به جامعه انسانی ارائه داد که امروز به عنوان یک مکتب در بین صاحب نظران و اندیشمندان است.

در ادامه مرادی نافچی اشاره به اندیشه سهروردی اظهار داشت: اندیشه سهروردی انسان محور است در بین مخلوقات همه چیز در خدمت انسان برای اعتلای انسان است اما همین سهروردی معتقد است بزرگان، نخبگان و اندیشمندان باید در عرصه های مختلف حوزه اجتماعی، تدبیر جامعه، خدمت اجتماعی حاشیه نشین نباشند بلکه در میدان عمل ایفای نقش بکنند.

وی ادامه داد: ما باید اندیشه سهروردی را که امروز نیاز جامعه جوان و نیاز امروز دنیای پر ارتباط با اندیشه های مختلف است به فضای زندگی جوان امروزی جاری و منتقل کنیم.

وی با بیان اینکه رویکرد ما در استان توسعه پایدار است و برای تحقق این توسعه پایدار باید نسل امروز و آینده را به گذشتگان مشاهیر استان آشنا کرد از ایجاد یک دبیرخانه برای شناسایی مشاهیر استان خبر داد

امیرعلی نیک بخش، مدیرکل اداره کتابخانه های عمومی استان زنجان، ضمن قدردانی از حضور مهمانان و دوستداران تاریخ، فرهنگ و هنر در روز گرامیداشت شیخ شهاب الدین سهروردی با اشاره به زندگی شیخ شهاب الدین سهروردی بیان كرد: این حكیم مسلمان؛ علم فقه، كلام و فلسفه را فراگرفت و سپس با فلسفه ی مشاء آشنا شد و به نقد این تفكر پرداخت و اینگونه به عنوان حكیم اشراقی مشهور شد شیخ اشراق 52 رساله را نگاشته كه بیشتر آن در حوزه ی فلسفه ی عرفانی است. مهمترین كتاب او حكمت الاشراق به شمار می رود. وی در كتاب عقل سرخ خود با زبانی تمثیل گونه اندیشه های خود را بیان می كند و عقل سرخ از نگاه شیخ اشراق، عقل معاش و عقل تدبیر زندگی است كه چگونه زندگی كردن برای رسیدن به موفقیت را نشان می دهد.

در ادامه برنامه افضلی، مدیرعامل انجمن تاریخ و فرهنگ زنجان درباره فرآیند برگزاری برنامه و و آثار راه یافته به بخش دوم داوری کتاب سال شیخ اشراق توضیحاتی را ارائه داد.
در پایان برنامه از برگزیدگان 3 اثر راه یافته به اولین دوره جایزه کتاب شیخ اشراق تقدیر شد.

کتاب « دارالسعاده » نویسنده: حسن حسینعلی کتاب«قصه های محلی زنجان» پدیدآورنده: کانون پرورشی فکری کودک و نوجوان
کتاب«زنجان میزبان مهربانی» نویسنده: ناصر محمدیهمچنین هیئت داوران از کتاب« آینه نور-کتابشناسی سهروردی» نویسندگان: قاسم موحدیان، گیتی شاهمحمدی تقدیر به عمل آمد.

بيشتر
 [PageVisit]