بيشتر


به ریاست استاندار؛ دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی زنجان برگزار شد دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان زنجان به ریاست استاندار زنجان و با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان، دومین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی زنجان با محوریت بررسی آخرین وضعیت کتابخانه مرکزی و تصمیم‌گیری در مورد پرداخت سهم نیم درصد به کتابخانه‌ها به ریاست فتح اله حقیقی، استاندار زنجان و با حضور امیرعلی نیک بخش، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان؛ فاطمه کرباسی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و دیگر اعضای انجمن در سالن جلسات استانداری زنجان برگزار شد.

فتح اله حقیقی، استاندار زنجان و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی استان با اشاره به تفاهم‌نامه شهرداری و امور کتابخانه‌های استان، خواستار ارائه گزارشی در جلسه آینده از سوی شهردار در خصوص وضعیت اجرای این تفاهم نامه شد. وی گفت: باید گزارش داده شود در این زمینه چه اقداماتی انجام شده و چه اقداماتی در دست اقدام است تا کار فراموش نشود.

وی با بیان اینکه پروژه کتابخانه شهر قیدار نباید به هیچ وجه تعطیل شود، عنوان کرد: هر زمان که کتابخانه‌ها آماده بهره‌برداری باشد، باید افتتاح شوند و معطل مراسم نمادین نباشید.

حقیقی با اشاره به برگزاری همایش خیرین کتابخانه‌ساز استان گفت: در این بخش باید از ظرفیت بخش خصوصی استفاده شود.

وی در ادامه با اشاره به رغبت دانش آموزان به مطالعه افزود: باید به دنبال راه حل عملیاتی برای جذب این قشر به کتابخوانی باشیم.

پیش‌بینی ۴ پروژه کتابخانه‌ای برای بهره‌برداری در سال‌جاری

امیرعلی نیک‌بخش، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان زنجان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه اداره کل کتابخانه‌های استان زنجان ۱۰ پروژه در دست ساخت دارد، اضافه کرد: چهار پروژه در اولویت قرار گرفته که تا پایان سال به بهره‌برداری برسد.

امیرعلی نیک‌بخش با بیان اینکه کتابخانه عمومی امام علی (ع) شهر قیدار یکی از پروژه‌های قابل بهره‌برداری در سال‌جاری است، عنوان کرد: این کتابخانه با ۸۵۰ مترمربع زیربنا از محل اعتبار تملک دارایی سرمایه‌ای در دست احداث است. این کتابخانه نخستین کتابخانه قیدار است که پس از انقلاب احداث می‌شود.

امیرعلی نیک بخش با اشاره به افتتاح کتابخانه خیری شهدای بانک سپه در روستای دیزج‌آباد، افزود: این پروژه با ۵ میلیارد ریال اعتبار توسط بانک سپه و انجمن خیرین کتابخانه‌ساز استان زنجان احداث شده است. روستای دیزج‌آباد با ۷ هزار نفر جمعیت پس از سال‌ها صاحب کتابخانه می‌شود.

نیک‌بخش با بیان اینکه عملیات بهسازی نمای کتابخانه عمومی سهروردی شهر زنجان توسط انجمن کتابخانه‌های عمومی زنجان در دست اجرا است، عنوان کرد: بهسازی نمای کتابخانه سهروردی زنجان با زیربنای ۳۵۰ مترمربع در دست اقدام است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان زنجان اضافه کرد: کتابخانه عمومی شهید مطهری شهر صائین‌قلعه نیز توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی و انجمن کتابخانه‌های عمومی شهر صائین قلعه در دست بهره برداری است.

نیک‌بخش در ادامه از برگزاری همایش خیرین کتابخانه‌ساز استان زنجان در سال‌جاری خبر داد و گفت: تقدیر از خیرین کتابخانه‌ساز، جذب خیرین جدید و ریل‌گذاری برنامه‌های آتی این اداره از اهداف این همایش است.

نباید اجازه دهیم دانش‌آموزان در معرض هر داده‌ای قرار گیرند

ابراهیم رفیعی، مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان نیز در این جلسه با بیان اینکه استان زنجان ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دانش‌آموزی دارد، بیان کرد: ۱۴ هزار همکار فرهنگی در این اداره مشغول به فعالیت هستند.

ابراهیم رفیعی با بیان اینکه برای ورود کتابخانه‌های استان زنجان به مدارس و بحث معرفی کتب به دانش آموزان باید کمیته‌ای تشکیل و ساز و کاری در نظر گرفته شود، افزود: بیشتر مدارس استان زنجان کتابخانه دارند. باید برنامه‌ای برای آموزش و بازدید دانش آموزان از کتابخانه‌ها در طرح کتابخانه گردی و برگزاری مسابقات کتابخوانی برنامه‌ریزی شود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان با بیان اینکه در شهرستان‌ها برنامه هایی چون نقد، جمع خوانی، رونمایی و نشست های کتاب خوان باید برگزار شود، گفت: نکته مهم در این میان این است که نمی‌توان اجازه داد دانش‌آموزان در معرض هر داده‌ای قرار گیرند.

بيشتر
 [PageVisit]