بيشتر

در نخستین نشست ژورنال‌کلاب در زنجان انجام شد؛ بررسی «نقش کتابخانه های عمومی در مشارکت اجتماعی شهروندان» نخستین نشست از سلسله نشست‌های «ژورنال‌کلاب» با موضوع «نقش کتابخانه های عمومی در مشارکت اجتماعی شهروندان» به میزبانی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان زنجان، نخستین نشست از سلسله نشست‌های «ژورنال‌کلاب» که به کارکردهای اجتماعی کتابخانه‌های عمومی می‌پردازد، با موضوع «نقش کتابخانه های عمومی در مشارکت اجتماعی شهروندان» و با حضور امیرعلی نیک بخش، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان زنجان؛ مهدی افضلی، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد واحد زنجان؛ کریم حنفی نیری، پژوهشگر، نویسنده و محقق؛ روسای شهرستان ها، کارشناسان، مسئولان و کتابداران استان روز پنجشنبه ۲ آبان ماه در سالن جلسات کتابخانه سیدافضل موسوی زنجان برگزار شد. قاسم موحدیان، رئیس کتابخانه های عمومی شهرستان زنجان در ابتدای این نشست درباره هدف از برگزاری نخستین باشگاه مقاله خوانی (ژورنال‌کلاب)، گفت: در نخستین باشگاه مقاله خوانی استان که به پیشنهاد نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزار شد، رویکردهای مختلف در ارتباط با موضوعات مرتبط با کتابخانه های عمومی کشور بررسی می شود.

موحدیان افزود: در ارتباط با موضوع نشست، مقاله ای شناسایی شد که به رویکرد و نقش اجتماعی کتابخانه‌های عمومی در جامعه می پردازد. در رویکرد سنتی، کتابخانه های عمومی به عنوان سالن مطالعه و مکانی برای امانت کتاب، شناخته می شدند و در نتیجه پایه اصلی فعالیت ما با امانت کتاب شکل می گرفت. این رویکرد سنتی در حال حاضر با چالش روبه رو شده است.

موحدیان در ارتباط با هویت اجتماعی کتابخانه های عمومی، افزود: در حال حاضر کتابخانه به عنوان مرکز اجتماع مطرح است و محلی برای همایش گروه های مختلف، طرح دیدگاه های مختلف، رویدادهای اجتماعی، قرار ملاقات های علمی، فرهنگی و اجتماعی محسوب می شود.

در ادامه این نشست سمیرا فلسفی، کارشناس توسعه امور کتابخانه ها به ارائه مقاله «نقش کتابخانه های عمومی در مشارکت اجتماعی شهروندان» نوشته آنه گلدینگ پرداخت.

سمیرا فلسفی گفت: هدف اصلی مقاله، بررسی مفهوم کارکردهای مشارکت اجتماعی در حوزه کتابخانه های عمومی و روش تحقیق پژوهشی کیفی است و تحلیل داده ها از نرم افزار atlas.ti انجام شده است. عناصر کلیدی با استفاده از مطالعه متون مرتبط و تحلیل داده های حاصل از مصاحبه ها استخراج شده است.

وی با اشاره به مفهوم مشارکت اجتماعی گفت: مشارکت اجتماعی رویکردهای متفاوتی را شامل می شود که به وسیله آن، نهاد خدمات عمومی این امکان را در اختیار شهروندان قرار می دهد که نظرات خود را درباره چگونگی برآورده شدن نیازهای خاص و خدمات مورد انتظار به بهترین شکل ممکن بیان کند. جوامع موفق و پیشرو در این زمینه راهکار و گزینه های مختلفی را برای تشویق مشارکت اجتماعی شهروندان در نظر می گیرند؛ از جمله می توان به ایجاد شوراها و انجمن های مشورتی محلی اشاره کرد.

فاطمه دنیوی، مسئول کتابخانه سیدافضل موسوی با اشاره به بخش دیگری از این مقاله گفت: میزان مشارکت اجتماعی در کتابخانه سیدافضل موسوی بر اساس نیاز کاربران است. هدف اصلی کتابخانه در جلب مشارکت اجتماعی، رسیدن به جامعه ای رشدیافته و متعالی بوده و براین اساس وظیفه ما آگاهی دادن به مردم و ارتقای فرهنگی است.

دنیوی در جمع‌بندی مطالب ارائه شده به نقش مشارکت اعضا در کتابخانه اشاره کرد و افزود: سرمایه اجتماعی یک جامعه، پویایی افراد آن جامعه است. به گفته رانگاناتان کتابخانه موجودی زنده و پویا است و برای زنده ماندن باید مشارکت داشته باشد و مشارکت ارگان های دیگر را نیز جلب کند. تاکنون با ارگان های مختلفی همکاری داشته ایم؛ به عنوان مثال همکاری با کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان در زمینه قصه گویی و شاهنامه خوانی، همکاری با سازمان بهزیستی در زمینه برگزاری کلاس مشاوره مهارت های زندگی، کارگاه مشاوره تغذیه و روانی کودک، مشاوره قبل و بعد از ازدواج و نیز همکاری با کانون‌های فرهنگی و مساجد.

در ادامه فاطمه محسنی، مسئول کتابخانه اندیشه سپید اظهار داشت: کتابخانه اندیشه سپید با هدف ارتقای فکری روشندلان و حضور آنان در محیط اجتماعی و فرهنگی و خدمت رسانی به این قشر تاسیس شد.

محسنی با اشاره به ویژگی های معلولان به ویژه روشندلان، اظهار داشت: تمامی افراد جامعه حق دارند از تمامی امکانات استفاده کنند. متاسفانه نگاه جامعه به معلولان اینگونه است که نابینا شخصی درمانده است که نیاز به ترحم دارد، در حالیکه هرگز چنین چیزی صحت ندارد.

مسئول کتابخانه اندیشه سپید برگزاری مسابقات فرهنگی و هنری و ورزشی، کارگاه های آموزشی، نشست های نقد و بررسی کتاب، حافظ خوانی، مولوی خوانی و آشنایی با شعرای مختلف، کلاس های خلاقیت و کارگاه های اوریگامی برای کودکان روشندل را از برنامه های جنبی کتابخانه اندیشه سپید عنوان کرد و گفت: اگر خانواده ها درخواست کارگاه و کلاس جدید برای فرزندانشان داشته باشند، در این کتابخانه برای آنان برگزار خواهیم کرد.

ضرورت استفاده از ظرفیت موسسات و ظرفیت های مردمی

مهدی افضلی، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد واحد زنجان گفت: کتابخانه محل حفظ و نگهداری دانش مضبوط بشری برای استفاده کاربران است. اما نباید کتابخانه را تنها به عنوان مرکزی نگهداری و امانت کتاب ببینیم. کتابخانه وظیفه دارد نیازهای علمی، فرهنگی و اجتماعی مراجعان را برآورده سازد.

بازآفرینی نقش اجتماعی کتابخانه ها و کتابداران

کریم حنفی نیری، پژوهشگر و نویسنده محقق در ادامه نشست گفت: هر سازمانی کارکردهای خاص خود را دارد و با توجه به این کارکردها به ایفای نقش می پردازد؛ چنانچه این کارکردها مشخص نباشد، سازمان محکوم به زوال و نابودی است.

حنفی با اشاره به بازآفرینی نقش اجتماعی کتابخانه های عمومی، بیان داشت: در این بازآفرینی کتابدار باید پژوهشگر باشد؛ یعنی روش شناسی بداند؛ باید کتابشناس باشد؛ کتابشناسی که بتواند نیازهای جامعه را بسنجد و ارزیابی کند. کتابدار امروز ما در نقش جدیدش باید جامعه شناس باشد. معیار ارزیابی و شناخت جامعه را بلد باشد و در نهایت کتابدار باید کتابخوان باشد و به کتابداری تنها به عنوان شغل نگاه نکند.

امیرعلی نیک بخش، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ضمن تقدیر از برگزارکنندگان این نشست گفت: باید برگزاری نشست مقاله خوانی ادامه پیدا کرده و از متخصصان بیشتری دعوت شود و ارتقای شاخص های حقوق شهروندی مدنظر قرار گیرد.

در ادامه، روسای شهرستان ها، مسئولان و کتابداران نیز به ارائه برخی از تجربیات خود در این حوزه پرداختند.بيشتر
 [PageVisit]