بيشترامیرعلی نیک بخش مطرح کرد؛ اجرای ۶۲۵ برنامه به مناسبت ایام بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان زنجان امیرعلی نیک بخش در نشست خبری بیست و هفتمین دوره هفته کتاب به میزبانی کتابخانه عمومی سهروردی زنجان، به تشریح برنامه های هفته کتاب در این استان پرداخت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان زنجان، امیرعلی نیک بخش، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در نشست خبری بیست و هفتمین دوره هفته کتاب به میزبانی کتابخانه عمومی سهروردی زنجان، به تشریح برنامه های هفته کتاب در این استان پرداخت.

نیک بخش در این نشست اظهار داشت: از ۲۳ تا ۳۰ آبان ماه به عنوان هفته کتاب نام‌گذاری شده و این نام‌گذاری به دلیل درگذشت علامه طباطبایی و برای تکریم شخصیت این عالم بزرگ در روز ۲۴ آبان‌ماه است.

نیک بخش با اشاره به اهمیت کتاب و کتابخوانی، ادامه داد: وقتی کتابی مطالعه می‌شود، در ذهن افراد اثر می‌گذارد. کتاب می‌تواند برای نسل‌های مختلف ماندگار باشد و پیام‌های مهمی را به آنان انتقال دهد. کتاب هیچ‌گاه ارزش خود را از دست نمی‌دهد؛ کتاب دروغ نمی‌گوید و فضای سالم و با ضریب خطای کمتری نسبت به سایر فضاها و محیط‌هایی است که انسان در آن قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر کتاب یار مهربان انسان است.

رشد ۴ درصدی اعضای کتابخانه های استان زنجان در یک سال گذشته

نیک‌بخش، ۸.۳ درصد از جمعیت استان زنجان را عضو کتابخانه‌های عمومی دانست و گفت: برای هر فرد ۳.۲۹ مترمربع فضای کتابخانه‌ای و ۱.۲۸ جلد کتاب در کتابخانه‌های استان وجود دارد که این شاخص در سال گذشته ۱.۳ درصد بود. همچنین ۹ دهم درصد کتابخانه به ازای هر ۱۰ هزار نفر در استان وجود دارد.

وی با بیان اینکه تعداد اعضای فعال کتابخانه‌های استان افزایش داشته است، تصریح کرد: در نیمه اول امسال تعداد اعضای فعال کتابخانه‌های استان با افزایش ۴ درصدی به ۸۲ هزار نفر رسیده و تعداد کتاب‌هایی که به امانت داده شده نیز با ۵.۷۷ درصد افزایش به ۵۶۸ هزار و ۳۵۳ جلد رسیده است.

نیک بخش از وجود ۱۱ پروژه در دست احداث خبر داد و یادآور شد: کتابخانه مرکزی قیدار با زیربنای ۹۰۰ مترمربع، کتابخانه خیرساز دیزج‌آباد با ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی، کتابخانه خانه - محله ابهر و ساختمان اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی، ۴ مورد از این پروژه‌ها است که طبق پیش‌بینی تا دهه‌فجر به بهره‌برداری می‌رسد و اداره‌کل کتابخانه‌ها تقریبا پس از ۱۵ سال دارای ساختمان مستقل خواهد شد.

خمیر شدن ۳۰ درصد کتاب‌های اهدایی در زنجان

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان گفت: طبق آمار حدود ۷۰ درصد کتاب‌ها در کتابخانه‌های عمومی استفاده می‌شود و ۳۰ درصد خمیر شده و بازهم در حوزه نشر و چاپ، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نیک‌بخش همچنین در ارتباط با اهدای کتاب از سوی مردم، گفت: هر چند اغلب کتاب‌های اهدایی قابل استفاده است اما بازهم نسبت به تفکیک آن ها اقدام می‌شود.

تکمیل کتابخانه مرکزی با اعتبار دولتی

نیک‌بخش در رابطه با کتابخانه مرکزی زنجان، عنوان کرد: احداث کتابخانه مرکزی نیز به دستور استاندار زنجان آغاز و کارگروهی در این خصوص تشکیل شده است. کتابخانه مرکزی زنجان برای بخش فرهنگی یک ابرپروژه بوده و برای تکمیل نیاز به ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار دارد.

پیش بینی اجرای ۶۲۵ برنامه به مناسبت هفته کتاب در استان زنجان

وی با بیان اینکه امسال در هفته کتاب ۶۲۵ برنامه در سطح این استان اجرا می‌شود، خاطرنشان کرد: دیدار با خانواده شهدا، دیدار با کتاب‌فروشان و فعالان عرصه کتاب، جذب کتاب‌های اهدایی به کتابخانه‌ها، برگزاری مسابقات فرهنگی، بخشودگی جرایم دیرکرد کتاب‌های به امانت رفته، اجرای طرح عضویت رایگان در کتابخانه‌ها در روز ۲۵ آبان‌ماه امسال، از جمله برنامه‌های پیش‌بینی شده برای هفته کتاب است.

بيشتر
 [PageVisit]