بيشتر

به مناسبت هفته کتاب انجام شد؛ دیدار کتابداران و کارکنان کتابخانه های عمومی زنجان با نماینده ولی فقیه در استان به مناسبت بیست و هفتمین دوره هفته کتاب، کتابداران و کارکنان کتابخانه های عمومی زنجان با آیت الله علی خاتمی، نماینده ولی فقیه در این استان دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان زنجان، به مناسبت هفته کتاب کتابداران و کارکنان کتابخانه‌های عمومی استان زنجان با آیت الله علی خاتمی، نماینده ولی فقیه در استان روز دوشنبه 27 آبان ماه دیدار کردند.

آیت الله علی خاتمی، نماینده ولی فقیه در استان در دیدار با شماری از کتابداران و کارکنان اداره کل کتابخانه های عمومی استان اظهار داشت: بزرگ‌ترین هنر کتابداران و فعالان حوزه کتاب این است که برای افزایش اقبال مردم به کتابخوانی راهکارهای خلاقانه داشته باشند.

وی افزود: با همه توفیقاتی که در نتیجه تلاش کتابداران و فعالان حوزه کتاب در ارتقای شاخص های کتاب و کتابخوانی حاصل شده است، باید بپذیریم که اقبال مردم به ویژه جوانان به کتاب کم است.

وی اظهار داشت: تلفیق تاریخ مدنیت هشت هزار ساله در ایران و سفارش دین مقدس اسلام به خواندن و تعلیم و تعلم، زمینه های رسیدن به نقطه های متعالی در علم را فراهم کرده است. 

امام جمعه زنجان گفت: باید برای تشویق و ترغیب افراد به کتاب و کتابخوانی تلاش بیشتری شود. 

امیرعلی نیک بخش، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان زنجان در این دیدار، ایجاد انگیزه برای مطالعه، دسترسی آسان به خدمات و ایجاد مهارت و آموزش را سه راهبرد اصلی در تدوین و اجرای برنامه ها در این اداره کل عنوان کرد و گفت: در زمان حاضر ۹۶ باب کتابخانه عمومی در استان مشغول خدمات رسانی به شهروندان است و این در حالی است که قبل از انقلاب فقط سه باب کتابخانه عمومی در این استان وجود داشت.

امیرعلی نیکبخش افزود: ۱۰ باب کتابخانه عمومی در استان در دست احداث است که چهار باب آن در سال جاری افتتاح می شود و مابقی نیز طی ۲ سال آینده به بهره داری خواهد رسید. 

وی اظهار داشت: از ۹۶ باب کتابخانه عمومی فعال در استان، 19 کتابخانه مشارکتی، ۳۵ باب کتابخانه روستایی، 39 کتابخانه شهری و سه کتابخانه به صورت سیار است. 

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان زنجان بیان کرد: هم اکنون حدود ۸۵ هزار نفر در این استان معادل ۸.۵ درصد جمعیت در کتابخانه‌های عمومی عضو هستند.

وی با بیان اینکه یک میلیون و ۳۸۰ هزار نسخه کتاب در کتابخانه عمومی استان وجود دارد، گفت: امروز به ازای هر ۱۱ هزار نفر جمعیت در استان زنجان یک باب کتابخانه عمومی وجود دارد که با افتتاح کتابخانه های در دست احداث، این نسبت به یک کتابخانه به ازای هر ۱۰ هزار نفر خواهد رسید و این شاخص استاندارد، ۴ سال زودتر از چشم انداز ۱۴۰۴ محقق می شود. 

نیکبخش در بخش دیگری ازسخنان خود با بیان اینکه امروز نقش آفرینی کتابداران در کتابخانه های عمومی منحصر به نقش کتابداری نیست، اظهار داشت: کتابداران به عنوان مسئولان فرهنگی و کتابخانه ها در حکم پایگاه های فرهنگی هستند و از ارائه آموزش های مختلف تا مهار آسیب های اجتماعی در سرلوحه فعالیت های آنان است. 

وی ادامه داد: فعالیت در راستای تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی از برنامه های اولویت دار در کتابخانه های عمومی است. 

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان زنجان با بیان اینکه زنجان در حوزه فعالیت خیّرین در کتابخانه سازی از استان های ممتاز و پیشرو کشور است، گفت: طی چهار سال گذشته، ۳۳۰ هزار نسخه کتاب از سوی شهروندان استان به کتابخانه های عمومی اهدا شده است.

«حال خوش خواندن» شعار بیست و هفتمین دوره هفته کتاب (۲۳ تا ۳۰ آبان) است.

بيشتر
 [PageVisit]