بيشتر

به ریاست فرماندار؛ جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان زنجان برگزار شد سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان زنجان به ریاست فرماندار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی زنجان، سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان زنجان به ریاست رضا عسگری، فرماندار شهرستان زنجان؛ بهزاد شفیعی، معاون سیاسی - اجتماعی فرمانداری شهرستان زنجان؛ امیرعلی نیک بخش، مدیرکل کتابخانه های عمومی زنجان؛ ایرج صادقی، معاون امور کتابخانه ها و همکاری ها؛ حسین محمدی، رئیس اداره امور همکاری ها؛ قاسم موحدیان، رئیس کتابخانه های عمومی شهرستان زنجان و سایر اعضای انجمن و نمایندگانی از سوی سمن‌های فرهنگی سه شنبه ۱۹ آذرماه در سالن جلسات فرمانداری زنجان برگزار شد.
 کتاب خواندن باید به عادت تبدیل شود

رضا عسگری، فرماندار شهرستان زنجان در ابتدای این نشست ضمن خیرمقدم به حاضران، با اشاره به اینکه تقویت زیرساخت‌های فرهنگی عاملی برای توسعه در آینده است، اظهار داشت: کم توجهی به امور فرهنگی نتایج سوء بسیاری را به دنبال دارد.

رضا عسگری با بیان اینکه در موضوعات اقتصادی موضوع بهره‌وری مطرح است، گفت: فعالیت در بخش فرهنگ، سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه باید رواج پیدا کند، بیان کرد: اهمیت کتاب و کتابخوانی و پرورش و تربیت از روزهای اول زندگی در محیط خانه و خانواده شروع می شود. پدران و مادران باید عادت کتابخوانی را در فرزندان خود به وجود بیاورند و همچنین مربیان تربیتی با ارائه آموزش های لازم کودکان و نوجوانان را به مطالعه ترغیب کنند.
 

 فرماندار شهرستان زنجان با اشاره به تجربه کشورهای موفق در زمینه کتاب و کتابخوانی بیان کرد: در حالی که در کشورهای توسعه یافته کودکان با کتاب و کتابخوانی آشنا هستند، در کشور ما کودکان بیشتر درگیر فضای مجازی هستند.

وی با بیان اینکه زنگ سلامت در مدارس برای دانش‌آموزان در نظر گرفته شده اما برای سلامت و تقویت فکر، تدبیری اندیشیده نشده است، ادامه داد: جای زنگ کتاب در مدارس خالی است.

عسگری با بیان اینکه باید فرهنگ کتابخوانی پیش از آغاز فرآیند تحصیل در دانش‌آموز نهادینه شود، گفت: کتاب خواندن باید به عادت تبدیل شود.

فرماندار شهرستان زنجان با اشاره به لزوم استفاده از ظرفیت‌ها در روستاها نیز گفت: با همکاری دهیاران از فضاهای موجود در روستاها می توان به عنوان کتابخانه های مشارکتی استفاده بهینه کرد.

همزمان با دهه فجر ۴ کتابخانه عمومی در زنجان افتتاح می‌شود

در ادامه امیرعلی نیک بخش، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان ضمن خیرمقدم به حاضران گفت: همزمان با دهه فجر چهار پروژه کتابخانه عمومی در زنجان افتتاح می‌شود.

مدیرکل امور کتابخانه‌های عمومی استان زنجان در این جلسه با اشاره به اینکه کتابخانه مرکزی استان زنجان یکی از بزرگترین‌های کتابخانه‌های مرکزی در کشور است، اظهار کرد: این کتابخانه دارای ۱۰ هزار و ۵۰۰ مترمربع مساحت و ۱۸ هزار و ۵۰۰ مترمربع زیربنا است.
 

نیک بخش با اشاره به ساخت کتابخانه مرکزی زنجان، گفت: این کتابخانه در حاضر ۲۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تاکنون مبلغ ۴۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی هزینه شده است.

مدیرکل امور کتابخانه‌های عمومی استان زنجان با بیان اینکه افزایش منابع کتابخانه‌های عمومی یکی از اولویت های کتابخانه های عمومی است، اضافه کرد: امسال برای خرید کتاب ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال پرداخت شده است.

وی با اشاره به لزوم ترویج کتاب و کتابخوانی از طریق جذب اعضا، بیان کرد: در ایام هفته کتاب ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر در زنجان عضو کتابخانه های عمومی شدند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان زنجان اظهار داشت: یکی از اقدامات خوبی که در کتابخانه های عمومی در حال انجام است، تجهیز و شاداب سازی بخش کودک است. بیش از ۶۰ درصد از کتابخانه‌های ما دارای بخش کودک به صورت کاملا مستقل و با فضاسازی مناسب هستند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان با بیان اینکه بیش از ۳۵۰ هزار جلد کتاب در سه سال اخیر به کتابخانه‌های عمومی اهدا شده است، عنوان کرد: ۷۵ درصد این کتاب‌ها قابل استفاده بوده و مابقی از طرق مختلف به چرخه بازگشته است.

وی با اشاره به اینکه ۱۰ کتابخانه عمومی در استان زنجان در دست احداث است، گفت: از این پروژه‌ها چهار کتابخانه در دهه فجر سال‌جاری به بهره‌برداری می‌رسد.

وی اظهار کرد: ۳۹ کتابخانه شهری، ۳۵ کتابخانه روستایی، سه کتابخانه سیار و ۱۹ کتابخانه مشارکتی در استان زنجان دایر است.

قاسم موحدیان، رئیس کتابخانه‌های عمومی شهرستان زنجان نیز در این جلسه با بیان اینکه در طول سال به مناسبت‌های مختلف طرح عضویت رایگان در کتابخانه‌ها اجرا می‌شود، اظهار کرد: همزمان با روز پژوهش در هفته آتی نیز عضویت در کتابخانه‌های عمومی زنجان نیم بها خواهد بود.
 

قاسم موحدیان با اشاره به اجرای برنامه‌های متنوع همزمان با هفته کتاب، بیان کرد: بیش از ۵۰۰ برنامه متنوع فرهنگی طی این هفته در شهرستان زنجان برگزار شده است.

وی با بیان اینکه تهیه کتاب برای افزایش و تقویت منابع کتابخانه‌های عمومی انجام می‌شود، ادامه داد: بدین منظور خرید کتاب از نمایشگاه کتاب استانی انجام شد.

رئیس کتابخانه‌های عمومی شهرستان زنجان با بیان اینکه ۳۸ کتابخانه در شهرستان زنجان دایر است، بیان کرد: ۸.۵ درصد از جمعیت شهرستان در کتابخانه‌های عمومی عضویت دارند. ‌

رئیس کتابخانه‌های عمومی شهرستان زنجان با اشاره به لزوم توجه به توسعه کمی در شهرستان زنجان گفت: سرانه فضای کتابخانه ای به نسبت جمعیت شهرستان زنجان پائین‌است و باید در این زمینه اقدامات لازم انجام شود.

وی با بیان اینکه کتابخانه دیزج‌آباد بهمن‌ماه سال گذشته کلنگ‌زنی شده است، اضافه کرد: این کتابخانه در دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد.

افزایش تعرفه و حق عضویت کتابخانه‌های عمومی، پیگیری نیم درصد، فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی زنجان و آخرین وضعیت کتابخانه مرکزی زنجان در این جلسه بررسی شد. همچنین در این جلسه مصوب شد کتابخانه‌های سیار زنجان «پیک دانایی» نام گیرند.
 بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 32