بيشتر

با هدف ترویج کتابخوانی؛ نشست نقد و بررسی کتاب «زنان قبل و بعد از انقلاب اسلامی در آئینه حقوق» برگزار شد نشست نقد و بررسی کتاب «زنان قبل و بعد از انقلاب اسلامی در آئینه حقوق» نوشته محمدعلی خیری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان، نشست نقد و بررسی کتاب «زنان قبل و بعد از انقلاب اسلامی در آئینه حقوق» نوشته محمدعلی خیری با حضور مریم فتحی، منتقد؛ ایرج صادقی، معاون امور کتابخانه ها و همکاری ها؛ بهروز حیدری، کارشناس فرهنگی اداره کل، جمعی از فرهیختگان، نویسندگان و کتابداران برگزار شد.
 

مریم فتحی، منتقد با اشاره به این مطلب که این کتاب برگرفته از تاریخ حقوق زنان است، اظهار داشت: در دهه های اخیر، جایگاه و منزلت زنان به یکی از پیچیده ترین مسائل سیاسی و اجتماعی تبدیل شده و توجه متفکران و سیاستمداران زیادی را به خود جلب کرده است. این اثر به بررسی حقوق زنان در ایران پیش و پس از انقلاب می پردازد.

وی در ادامه افزود: در این کتاب پس از ارائه اطلاعاتی درباره حقوق شهروندی زنان، جایگاه و منزلت حقوقی زنان از سال ۱۳۲۰ تا پیروزی انقلاب و پس از آن در ابعاد سیاسی و اجتماعی بررسی می‌شود.
 

وی خاطرنشان کرد: بدون توجه به نقش زن در اجتماع، چشم انداز فردای تاریخ ما، روشن نخواهد بود. به عبارت دیگر تا جایگاه و منزلت حقوقی زنان در ایران بررسی نشود، هرگونه بررسی تاریخی جامعه، محدود و دور از واقعیت خواهد بود. بر اساس این اثر، زن در طول تاریخ در اعراب جاهلی از حقوق انسانی محروم بوده و این اسلام بود که به زن شخصیت حقوقی بخشید و او را از تمام حقوق اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و خانوادگی برخوردار کرد و بسیاری از قوانین و آداب و رسوم را که حکایت از تبعیض‌های ناروا می‌کرد، الغا کرد.

در ادامه این جلسه نویسندگان و علاقمندان به کتاب و کتابخوانی به نقد و بررسی کتاب پرداختند و در پایان از منتقد اثر با اهدای لوح سپاس تقدیر شد.

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 9