بيشتر
1

2

3

4

1
در نشست تخصصی دین؛ اشتراک گذاری کتابهای «برکوی طلب» و «پسران من» نشست تخصصی کتابخوان دین با حضور اساتید حوزه و دانشگاه و جمعی از طلاب مدرسه علمیه الزهرا(س) در محل سالن جلسات کتابخانه عمومس سهروردی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی زنجان، نشست کتابخوان تخصصی دین با حضور اساتید حوزه و دانشگاه و جمعی از طلاب مدرسه علمیه الزهرا (س) در محل کتابخانه عمومی سهروردی برگزار شد.
پیش از آغاز نشست؛ قاسم موحدیان، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان زنجان، ضمن عرض خیر مقدم و تبریک و گرامیداشت هفته کتاب، به شعار هفته کتاب«حال خوش خواندن» اشاره داشت.
وی  با اشاره به شعار انتخابی برای هفته کتاب امسال، به تشریح انواع خواندن پرداخت و این شعار را مرتبط با خواندن از روی میل و رغبت دانست.
موحدیان ادامه داد: در حال حاضر با وجود این که جامعه ما دارای جمعیت جوان و فعال و درصد بالای آمار دانشجو دانش آموز است ولی وضعیت مطالعه چندان رضایت بخش نیست و میزان بالایی از مطالعه افراد معطوف به خواندن تکلیفی است.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان زنجان به دو ویژگی طلبه حوزه علمیه از منظر کتاب و کتابخوانی اشاره کرد و اظهار داشت: طلّاب از دو نعمت برخوردارند که شاید در میان سایر دانشجویان چندان مصداق عمومی نداشته باشد. اول اهل کتاب و مطالعه بودن و دوم اینکه با میل و رغبت تحصیل و حوزه را انتخاب می کنند و لذا مطالعه شان هم علاقمندانه خواهد بود.
موحدیان با اشاره به اینکه در هفت ماهه اول سالجاری تعداد 1500 برنامه متنوع فرهنگی از جمله برنامه های آموزش و روخوانی قرآن- جلسات تفسیر و برنامه های تربیتی ویژه خانواده ها در کتابخانه های شهرستان زنجان برگزار شده است. از آمادگی کتابخانه های عمومی برای بهره مندی از ظرفیت حوزه های علمیه و طلّاب حوزه ها خبر داد و افزودک مشتاق استفاده از ظرفیت طلاب در برگزاری نشست های کتابخوان کتب دینی و دوره های مختلف اخلاقی- تربیتی و اعتقادی در کتابخانه های عمومی هستیم.
در ادامه حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده از اساتید حوزه و دانشگاه، با ارائه اسلایدی، نظرات و دیدگاههای خود را در موضوع «مطالعه، فرصت ها و چالش ها» بیان کرد و اظهار داشت: در حوزه فرهنگ کتابخوانی آسیب هایی وجود دارد که با آسیب شناسی آن می توان سرانه مطالعه را بالا برد.
وی با یادآوری اینکه انواع مطالعه را می توان در قالب آموزشی، ترویجی، تبلیغی، اطلاع رسانی و پژوهشی طبقه بندی کرد، افزود: نوعی از مطالعه هم به صورت مطالعه درسی و غیردرسی است
این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه یکی از آسیب های حوزه کتابخوانی، عدم آگاهی از روش های مطالعه است، گفت: مقدمه‌ی آموزش، پژوهش و تبلیغ، مطالعه است و اگر به درستی تبیین نشود نمی توان نتایج خوبی کسب کرد.
حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده پیش خوانی، سوال کردن، خواندن، تفکر، از حفظ گفتن و مرور کردن و روش دقیق خوانی را از روش های مطالعه اثرگذار خواند و افزود: به طور میانگین افراد در هر دقیقه 250 کلمه مطالعه می کنند که می توان با آموزش روش های تندخوانی این مدت زمان را کمتر کرد.
در این نشست، کتاب های: «برکوی طلب» نوشته طرلان حیدری؛ «پسران من» نوشته فاطمه شکوری توسط نویسندگان کتاب و «آیین قرائت وکتابت قرآن کریم در سیره نبوی» نوشته رجبی توسط حسین رحمانی زاده معرفی و به اشتراک گذاشته شد.
 
بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 299