بيشتر
1
همزمان با بیست و ششمین دوره هفته کتاب؛ برگزاری آیین بزرگداشت روز «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» در استان زنجان آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار استان زنجان در طلیعه بیست و ششمین دوره هفته کتاب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی زنجان، آیین بزرگداشت روز «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» با حضور مدیران کل دستگاههای اجرایی، کتابداران و مسئولین کتابخانه های عمومی، پیشکسوتان کتابداری و فعالین رسانه های جمعی در محل سالن اجتماعات کتابخانه عمومی سهروردی برگزار شد.

 
مسیح اله سلطانی، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری که به عنوان سخنران مراسم حضور داشت، با بیان تبریک فرارسیدن بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران گفت: آشنایی با روشهای مطالعه و کتابخوانی و آسیب شناسی آن با توجه به فضای رقابتی کتاب با فضای مجازی امری لازم و ضروریست. گسترش فضای مجازی به عنوان نقطه قوت و تهدید محسوب می شود که البته در کشور ما تاثیر این فضا در حوزه کتابخوانی بیشتر موجب کاهش مطالعه افراد شده است.
مسیح الله سلطانی افزود: براین اساس فضای مجازی محاسن و معایبی دارد و در صورتی که نتوانیم از این فرصت در حوزه کتابخوانی به شکل مطلوبی استفاده کنیم، آسیب های بیشتری خواهیم دید.
وی بیان کرد: یکی از آسیب های فضای مجازی این است که ذائقه مطالعه فرد را بسیار سطحی نگر می کند و این در حالی است مطالعه عمیق با مطالعه کتاب رخ می دهد.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اظهار کرد: آسیب شناسی مطالعه به مواردی از قبیل نارسایی نظام آموزشی، بی توجهی دولت و رسانه های گروهی، ناکافی بودن کتابخانه های مجهز، کمبود کتابداران متخصص، گرانی و مشکلات اقتصادی، محدویت ساعات فراغت افراد، بی توجهی نویسندگان، ناشران، مولفان به نیازهای واقعی مخاطبان و در کنار آنها محدود بودن کتابخانه های محلی باز می گردد.
این مقام مسئول ادامه داد: بسیاری از مطالعه و خرید کتاب گریزان هستند که این موضوع دلایل مختلفی دارد و در این میان از عوامل مهم در ترویج فرهنگ کتابخوانی جذاب کردن محیط کتابخانه ها، به روز رسانی منابع کتابخانه ها، نیاز سنجی و تکریم مخاطب را می توان برشمرد.
وی بیان کرد: نقش خانواده در ترویج فرهنگ مطالعه بسیار تاثیر گذار بوده و برخی مسائل اقتصادی را در عدم مطالعه موثر می دانند، در حالی که اقلام فرهنگی رقم چندانی در سبد خانوارها ندارد که بنا به دلایلی این جذابیت ایجاد نشده است.
سلطانی افزود: نقش مدارس و نظام آموزشی نیز پایه و بستری برای گسترش فرهنگ کتابخوانی است و این مهم باید در دوران کودکی رخ دهد.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان ادامه داد: رسانه های گروهی نیز نقش موثری در ترویج کتابخوانی داشته و می توانند با آگاهی بخشی احساس نیاز مطالعه را به مخاطب القا کنند.
وی اظهار داشت: کتابداران نیز عوامل اصلی ترویج و فرهنگ مطالعه هستد و نقش خود دولت نیز بسیار مهم بوده و هم اکنون در این راستا 22 دستگاه فرهنگی وجود دارد که اقدامات خوبی را طی سال های گذشته انجام داده اند.
 
در این مراسم مدیرکل کتابخانه های عمومی استان زنجان نیز ضمن تبریک و گرامیداشت هفته کتاب به شعار امسال اشاره کرد و گفت کتابخانه های عمومی در این هفته با اجرای برنامه های متنوع فرهنگی میزبان کتابخوانان و علاقه مندان کتابخوانی می باشند.
وی با بیان اینکه از 95 باب کتابخانه عمومی در استان، هفت باب آن خیّرساز است بیان داشت: بزرگترین کتابخانه خیّری کشور در زنجان قرار دارد و به مدد الهی توانستیم در این امر از مشارکت فعال و شایسته خیّرین ارجمند بهره ببریم.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اظهار داشت: نظام جمهوری اسلامی طی 40 سال گذشته تلاش کرده، زیر ساخت های لازم برای توسعه کتاب و کتابخوانی را فراهم کند که البته این امر مستلزم حمایتهای همه جانبه دستگاههای اجرایی بوده و هست.
نیکبخش تصریح کرد: بررسی ها نشان می دهد هر چه هزینه ها در بخش بسترسازی فرهنگی کاهش یابد و سرمایه گذاری در این حوزه مورد غفلت واقع شود به همان میزان هزینه های مقابله با آسیب های اجتماعی و فردی بیشتر خواهد شد.
وی بیان داشت: از ابتدای سال جاری و با اقدامات انجام گرفته تعداد اعضای کتابخانه های عمومی این استان 4.5 درصد رشد یافته که این نشان از همت جمعی در این بخش دارد.
مدیر کل کتابخانه های عمومی استان زنجان ادامه داد: مردم فهیم و کتابدوست استان در یکسال گذشته با اهدای 115 هزار جلد کتاب به کتابخانه های عمومی، بخش اعظمی از منابع مورد نیاز کتابخانه ها را تامین کرده اند.
 
 
این مراسم، با هنرنمایی یاسمن رحیمی نیکو، قصه گوی برتر کشور و اجرای دو سرود توسط هنرمندان نابینای استان همراه بود.

همچنین در خاتمه مراسم از 53 فعال حوزه کتاب و کتابداری و رسانه های جمعی تجلیل شد.
 
بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 422