بيشتر
نشست کتابخوان مدرسه ای - کتابخانه عمومی سیدافضل موسوی

نشست کتابخوان مدرسه ای - کتابخانه عمومی سیدافضل موسوی

نشست کتابخوان مدرسه ای - کتابخانه عمومی سیدافضل موسوی
با معرفی 4 اثر برگزار شد؛ نشست کتابخوان مدرسه ای توسط کتابخانه عمومی سیدافضل موسوی کتابخانه عمومی سیدافضل موسوی، نشست کتابخوان مدرسه ای در مدرسه شبیری زنجانی برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی زنجان، به همت کتابخانه عمومی سیدافضل موسوی نشست کتابخوان مدرسه ای با معرفی 4 اثر برگزار شد.

در این نشست که با حضور دانش آموزان مدرسه شبیری زنجانی برگزار شد کتابهای زیر معرفی و به اشتراک گذاشته شده است.

 

نام کتاب : تنور و داستانهای دیگر                               نویسنده: هوشنگ مرادی کرمانی

 معرفی‌کننده: لیلا زاهدی                 ناشر: معین                سال نشر: 1395                                       

متن معرفي : این کتاب مجموعه ایست از داستان های زیبا و دلپذیر که  در فضایی کاملاً ساده و صمیمانه نوشته شده و در توصیف خصوصیات کودکان و نوجوانان و رفتار و حرکاتشان مهارت منحصر به فردی از خود به نمایش گذاشته است.

تنور و داستان های دیگر عنوان کتابی از داستان های کوتاهِ داستان سرای آشنای بچه های ایران، هوشنگ مرادی کرمانی، است. این کتاب که نخستین بار در سال 1381 چاپ شده بود؛ در سال 1395 برای شانزدهمین بار توسط انتشارات معین به چاپ رسیده است. کتاب شامل 16 داستان کوتاه با عناوین زیر است.

 تنور : دختری که مادرش برای معالجه به شهر رفته و اکنون او تصمیم دارد در تنور نان بپزد. از روی این داستان فیلمی نیز ساخته شده است.
شیر : بچه ای که مادرش در کودکی مرده و بقیه زنان روستا به او شیر داده اند و اکنون همه او را پسر خود می دانند.

بوی پلو : پسر بچه ای که در کنار دست استاد کار در حال ساختمان سازی است.

حمام : پسر کوچولویی که پدرش فوت کرده و مجبور است به تنهایی به حمام عمومی برود.

جنگل : گیاه کوچکی که در جبهه جنگ روییده است. برنده جایزه ی اول داستان کوتاه در نخستین جشنواره ایران سبز.

رضایت نامه : بچه های روستایی که باید روزهای شنبه همراه با رضایت نامه به مدرسه بروند. از روی داستان، فیلی نیز ساخته شده است.

اسماعیل شجاع : پسری که از مارها ترس شدیدی دارد.

نقاشی : پسر کوچولویی که توی صفحه های خالی شناسنامه اش نقاشی می کشد.

چهچه بلبل : حبیب پسری است که سعی دارد جوجه بلبل ها را اسیر کند تا بعد آنها را بفروشد.

چکمه : دختر بچه ای با شوق و ذوق یک جفت چکمه نو می خرد اما یک لنگه آن در اتوبوس گم می شود. از روی این داستان، فیلمی نیز ساخته شده و همچنین داستان برنده لوح تقدیر شورای کتاب کودک نیز شده است.

عکس عروس : پیرزنی موقع رفتن به مشهد عکسی گرفته...

انجبر بهاری: نویسنده ای که عاشق انجیر است.

سنگ اول : مردی که برای اولین بار در یک روستا سنگ قبر می خرد.

سنگ های من : پسر کوچولویی که سنگ جمع می کند.

سنگ روی سنگ : مردم روستایی معتقدند که روی کوه یک شیر سنگی وجود دارد.

کتاب: ملک بهمن      نویسنده:داستان های شفاهی        معرفی‌کننده:ثنا پاز                 
 
ناشر: ققنوس                     سال‌نشر:1394                                                                                      

متن معرفی:

افسانه ها و قصه های کهن فارسی علاوه بر اینکه گنجینه هایی از مضمون و تمثیل به شمار می روند حاوی نکات شیرین و خواندنی هستند که در همه دوره ها خواندن این قصه ها خالی از لطف نیست.ملک بهمن و ملک سهراب پسران ملک فریدون شاه هستند که هر کدام در حسن جمال و شجاعت و دلاوری یگانه آفاق بودند .ملک بهمن هجده ساله و ملک سهراب یازده بودند .ملک بهمن علاقه علاقه خاصی به سوارکاری داشت  و همواره دویست سوار مخصوص او را همراهی می کردند .کتاب ملک بهمن دوازده باب قصه های مهیج و خواندنی را در خود جمع کرده است .در باب اول می خوانیم :روزی سواران مرکب می تاختند و غزالان را به خاک هلاکت می انداختند که ناگاه آهوی خوش خط و خالی نمودار شد .ملک بهمن گفت:کسی از عقب آهو نرود که می خواهم او را زنده بگیرم "ملک بهمن سر در پی آهو می گذارد و به ناگاه سر از جنگلی سبز و خرم در می آورد که تاکنون آنجا را ندیده بود.آهویی که ملک بهمن او را تعقیب کرده بود در آتشی که از زمین برمیخیزد گرفتار می شود و سراپا می سوزد ملک بهمن از ترس بر خود می لرزد و قصد فرار می کند اما...

 

کتاب: پهلوانی چون سام           نویسنده: بازآفرینی :محمدرضا یوسفی

معرفی‌کننده: احمدرضا محمودی      ناشر: خانه ادبیات       سال‌نشر:1393                                                                                             

متن معرفی

در سرزمین ایران پهلوانی به نام سام  درسرزمین توران پادشاهی به نام افراسیاب حکمرانی می کردند که افراسیاب دستور داد به ایران حمله شود چندین مرحله جنگ صورت گرفت وهر بار ایرانیان شکست خوردند تا اینکه خبر به زال فرزند سام رسید و او به جنگ تورانیان شتافت و آنها را شکست داد و مردم فهمیدند که بدون پهلوانان نمی توانند دشمن را از سرزمین خود بیرون کنند

 

کتاب: جیم دگمه                           نویسنده:  میشائیل انده

معرفی‌کننده: مهدی محمدرضایی      ناشر: کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان 

  سال نشر: 1392                                                                                 

متن معرفی

لوکاس ،راننده قطار در کشور بسیار کوچکی به نام لومرلند زندگی میکرد.  لومرلند همچون یک جزیره بود، و یک پادشاه داشت. همه ماجرا از روزی آغاز شد که قایق پست در ساحل لومرلند لنگر انداخت و نامه رسان با یک بسته بزرگ روی خشکی پرید. اما هیچ کس نمی دانست که صاحب آدرس کیست و در کجا زندگی می کند. سرانجام، با موافقت اعلیحضرت، بسته را باز کردند و ناگهان با یک بچه سیاه روبه رو شدند. لوکاس اسم بچه را جیم گذاشت و یکی از رعیتها هم برای او لباس دوخت. از آنجا که جیم همیشه در حال بالا رفتن بود، فرقی هم نمی کرد از چی، از کوه، از درخت، از، و وقتی پایین می آمد شلوارش قرچ و قورچ پاره می شد، یکی ازرعیتها یک بار به جای اینکه سوراخها را بدوزد، آنها را سردوزی کرده و دگمه گذاشت. ازهمان روز ، تمام افراد جزیره بچه سیاه را جیم دگمه صدا زدند و چندی بعد، جیم دگمه به همراه لوکاس به سفری هیجان انگیز و پراز ماجراهای باورنکردنی رفت. اگر باور نمی کنید، می توانید به دنبال آنها بروید و حتی از دروازه مرگ و هم عبور کنید!

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 556