اخبار شهرستان‌ها
1401/12/27 شنبه
به ریاست فرماندار شهرستان سلطانیه؛
پنجمین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان سلطانیه برگزار شد
جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سلطانیه با حضور اعضای حقیقی و حقوقی روز سه‌شنبه، 1401/12/23 برگزار شد
به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه های عمومی استان زنجان، پنجمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سلطانیه با محوریت پيگيري مصوبات جلسه قبل، تبيين دوازدهمين جشنواره كتابخواني رضوي و برنامه‌هاي پيشنهادي فرهنگي در مناسبت‌هاي خاص برگزار شد.
این جلسه با حضور براتی فرد، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان سلطانیه، رحماني زاده معاون امور كتابخانه‌ها و همكاري‌های اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان، ايرج صادقي رئيس اداره امور همكاريهای استان، موسوی رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان سلطانيه و قرباني، بخشدار بخش مركزي و سایر اعضای حقیقی و حقوقی انجمن روز سه شنبه 1401/12/23 در محل كتابخانه عمومي وليعصر(عج) شهرستان سلطانيه برگزار گردید.
در ابتدای جلسه براتی فرد، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سلطانیه با بیان اینکه رشد و توسعه فرهنگی منوط به آگاهی، دانش و سواد منطقه است گفت: یکی از ملزومات این آگاهی، کتابخوانی است. وی افزود: باید در نظر داشت کتاب مقوله بسیار مهمی است و کتابخانه ها در این مورد نقش بسیار مهمی دارند.

 

ایشان در ادامه با اشاره به اینکه در توسعه فرهنگ مطالعه روش های سنتی پاسخگو نیست افزود: با توجه به استفاده روز از افزون فضای مجازی  در بین آحاد مردم جامعه و به ویژه نسل جوان و نوجوان، باید از فرصت علاقه‌مندی نوجوانان به این حوزه بهره ببریم و با تبلیغ به گسترش و توسعه فرهنگ مطالعه وکتاب خوانی کمک کنیم
.
در ادامه حسين رحماني زاده، معاون امور كتابخانه ها و همكاريهای استان زنجان با تشریح رویکردهای جدید این نهاد در حوزه کتابخوانی گفت: امروز در سطح کشور کتابخانه‌های عمومی از حالت سنتی خود که محلی برای مطالعه و امانت کتاب بود خارج شده و به باشگاه‌های چندمنظوره فرهنگی و آموزشی مبدل شده‌اند.
وی در رابطه با جشنواره رضوی گفت: این جشنواره یکی از بزرگترین جشنواره های کشور است که دارای بخش های متنوعی است و در سال جاری بخش هنرهای تجسمی نیز به آن افغزوده شده است.
معاون امور کتابخانه‌ها و همکاری‌های استان زنجان افزود: هدف از برگزاری «جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب» و « پایتخت کتاب ایران»، انتخاب شهرها و روستاهای برگزیده در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی، هم افزایی و مشارکت گرایی و استفاده از کمک های مالی برای توسعه طرح های کتابخوانی و توسعه کتابخانه های عمومی است.
در ادامه ايرج صادقي، رئيس اداره امور همكاريهای استان زنجان با اشاره به مشکل کمبود تعداد کتابخانه‌ها در روستاها گفت: با توجه به شرایط جمعیت و هزینه بر بودن احداث کتابخانه ها ما می توانیم با ایجاد کتابخانه های سیار و پیشخوان کتاب راهکار موقتی برای رفع مشکلات فرهنگی در مناطق محروم ارائه کنیم.
وی تصریح کرد: کتابخانه سیار میتواند بسیاری از مشکلات و نیازهای فرهنگی منطقه را رفع کند و راه اندازی کتابخانه سیار و پیشخوان کتاب در سطح شهرستان با مساعدت مسئولین و شناسایی خیرین در این حوزه امکان پذیر است.
سیدمهدی موسوی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان سلطانيه به بررسی مصوبات جلسه قبل و میزان اجرایی شدن مصوبات پرداخت.
وی با اشاره به برگزاری دوازدهمین دوره جشنواره رضوی، اهداف این جشنواره را اشاعه و ترویج فرهنگ و معارف ائمه معصومین علیهم السلام و آموزه‌های آن به ویژه فرهنگ منور رضوی، گسترش فعالیت‌های کتاب‌خوانی و مطالعه کتاب‌های مرتبط با سیره پاک ائمه معصومین علیهم السلام به‌ویژه حضرت امام رضا علیه السلام، شناسایی و معرفی کتاب‌های فاخر مرتبط با فرهنگ و سیره اهل بیت علیهم السلام از طریق انتشار گسترده این آثار و اعتلای فرهنگ ایرانی متکی به فرهنگ دینی دانست.

تمام حقوق سایت محفوظ و متعلق به سازمان نهاد کتابخانه ها می باشد.