بيشترهمزمان با هفته دفاع مقدس؛ کتاب «روایت عشق از آنان که ماندند» رونمایی شد همزمان با هفته دفاع مقدس، آیین رونمایی از کتاب «روایت عشق از آنان که ماندند» روایتگر زندگی ۴۰ شهید مدافع حرم با حضور امیرسرتیپ جانباز عباس طایفه، نویسنده اثر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان زنجان، آیین رونمایی از کتاب «روایت عشق از آنان که ماندند» روایتگر زندگی ۴۰ شهید مدافع حرم با حضور امیرسرتیپ جانباز عباس طایفه، نویسنده اثر؛ امیرعلی نیک بخش، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان زنجان؛ مسعود رمرودی، معاون فرهنگی سپاه انصارالمهدی (عج) استان زنجان؛ همسر شهید داود مرادخانی (شهید مدافع حرم زنجانی)؛ رضا سواری، مدیرمسئول مؤسسۀ مطبوعاتی پژوهش‌های رسانه‌ای شمالغرب کشور(دفتر زنجان)؛ علیرضا جماعت لو، سردبیر موسسه مطبوعاتی و جمعی از علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی در دفتر مؤسسۀ مطبوعاتی پژوهش‌های رسانه‌ای شمالغرب(دفتر زنجان) برگزار شد.در ابتدای این مراسم، رضا سواری، مدیرمسئول مؤسسۀ مطبوعاتی پژوهش‌های رسانه‌ای شمالغرب کشور با اشاره به اهمیت کار فرهنگی در حوزه ایثار و شهادت، اظهار داشت: کار فرهنگی حضرت زینب (س) توانست کار شهدای کربلا را تکمیل کند. امروز هم کارهای عظیم فرهنگی می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد و در تاریخ ثبت شود.

وی افزود: امیر سرتیپ عباس طایفه هر دو کار حسینی و زینبی را توأمان انجام داد؛ وی در زمان هشت سال دفاع مقدس در جبهه‌ها حضور داشت و جانباز شد، بعلاوه کار فرهنگی نیز انجام داد. ما نیز تلاش کردیم به‌قدر وسع خود، کتاب «روایت عشق از آنان که ماندند» را که یک کار بزرگ فرهنگی است، در اولین روزنامۀ استان زنجان معرفی کنیم.

اطلاعات زیربنای توسعه

امیرعلی نیک بخش، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان با بیان اینکه راه شهیدان ادامه دارد، اظهار داشت: در این مقطع زمانی، کارهایی که در عرصه‌های مختلف فرهنگی انجام می‌شود، بسیار ارزشمند است. نکات بسیار ظریفی در حوزۀ دفاع مقدس وجود دارد که نسل جوان ما از آن بی‌اطلاع هستند. باید ابعاد مختلف جنگ در کتاب‌ها، خاطره‌ها و تاریخ شفاهی به نسل‌های بعدی منتقل شود.

نیک‌بخش با تأکید بر اینکه اطلاعات، زیربنای توسعۀ هر جامعه‌ای است، بیان کرد: هر کس اطلاعات زیادی داشته باشد، در زندگی موفق‌تر خواهد بود. بهترین اطلاعات را می‌توان از کتاب‌ها دریافت کرد. اگر بتوانیم کتاب‌های حوزۀ دفاع مقدس را در میان نسل امروز ترویج کنیم، قطعاً در کار ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نیز موفق خواهیم شد.

ما برای دفاع از حرمت حرم می‌رویم

همسر شهید داود مرادخانی (شهید مدافع حرم زنجانی) با بیان اینکه امروز کار عاشورایی ما به‌اتمام رسیده و حالا باید کاری زینبی کنیم، به نقل خاطره‌ای از همسر شهیدش پرداخت و گفت: «شهید مرادخانی هنگام رفتن، به من گفتند که ما برای دفاع از حرم نمی‌رویم، بلکه برای دفاع از حرمت حرم می‌رویم. اگر حرم تخریب شود، دوباره ساخته خواهد شد، ولی دشمن به باورها و اعتقادات ما حمله کرده‌است و ما برای دفاع از اعتقاداتمان می‌رویم.»

مسعود رمرودی، معاون فرهنگی سپاه انصارالمهدی (عج) استان زنجان نیز در این مراسم با تأکید بر اینکه شرایط دفاعی کشور در اوج قرار دارد، اظهار داشت: رسیدن به این مرحله از اقتدار، حاصل تلاش بزرگانی همچون امیر طایفه است که هم در عرصۀ جنگ سخت و هم در حوزۀجنگ نرم تلاش کرد.

در ادامه امیر سرتیپ عباس طایفه، نویسندۀ اثر، اظهار داشت: رهبر انقلاب می‌فرمایند که امروز فضیلت زنده نگه‌داشتن یاد و خاطرۀ شهدا، کمتر از شهادت نیست. اگر نیم‌نگاهی به اوائل جنگ داشته باشیم، می‌بینیم که شرایط ایران به‌لحاظ سیاسی، اقتصادی و نظامی در حوزۀ داخلی و بین‌المللی بسیار سخت و دشوار بود و مردم با رهبری حضرت امام از این مسیر سنگلاخی عبور کردند.

وی افزود: در آن زمان مقاومت فقط در حدّ یک نظریه بود، ولی ایثار جوانان در جبهه‌های حق علیه باطل، دفاع مقدس را رقم زد. این نظریه شکل عملیاتی به خود گرفت و نتیجه این شد که حتی یک وجب از خاک ایران در دست دشمن باقی نماند. امروز هم پس از ۴۰سال، آزادی‌خواهان در نقاط مختلف جهان این نظریه راتبدیل به امری عملیاتی کرده‌اند و مردم استکبار ستیز در جهان، مردم ایران را نماد مقاومت می‌دانند.

سرتیپ عباس طایفه گفت: انجمن خادمان شهدای حرم در سال ۱۳۹۵ با اهداف تلاش در استمرار، حفظ و نشر فرهنگ دفاع از حرمین شریفین، زنده نگه‌داشتن یاد و خاطر شهیدان و دفاع از حقوق مادی و معنوی شهدای مدافع حرم تأسیس شده است. از دیگر اهداف این انجمن مردم‌نهاد، معرفی شهدای مدافع حرم به جامعه است. شهدایی که با احساس مسئولیت امور دنیایی خود را رها می‌کردند و در شرایطی که زندگی خوبی نیز داشتند، دنیا را به آخرت ترجیح ندادند و برای دفاع از حرمین شریفین و کربلای معلی به سوریه و عراق رفتند و مردانه جنگیدند و به شهادت رسیدند.

عباس طایفه بیان کرد: یکی از اقدامات این انجمن مردم‌نهاد، فعالیت ادبی و فرهنگی در جهت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و معرفی سیره عملی شهدای مدافع حرم در قالب کتاب است. کتاب «روایت عشق از آنان که ماندند» شامل زندگی‌نامه ۴۰ شهید مدافع حرم است که این انجمن به جمع‌آوری و ثبت آنان در یک جلد کتاب به‌عنوان یک سند تاریخی اقدام کرده است.

وی ادامه داد: کتاب «روایت عشق از آنان که ماندند»، ۴۰ شهید مدافع حرم را معرفی می‌کند و گوشه‌ای از زندگی این شهدای گرانقدر را مکتوب کرده است. این کتاب، به شهدای مدافع حرم از کم ترین سن مانند شهید موسوی تا شهید همدانی به‌عنوان مسن‌ترین شهید مدافع حرم پرداخته است. کتاب «روایت عشق از آنان که ماندند»، مجلدی گردآوری شده از مصاحبه خانواده‌های شهدای مدافع حرم است که توانستیم در این انجمن آن را تدوین و گردآوری کنیم.

طایفه اظهار داشت: انجمن مردم‌نهاد خادمان شهدای مدافع حرم، در مناسبت‌های گوناگون فعالیت‌های فرهنگی فراوانی دارد، از آن جمله می‌توان به برپایی ستاد فرهنگی در شلمچه و در ایام اربعین و کاروان‌های راهیان نور اشاره کرد.

وی تأکید کرد: انجمن مردم‌نهاد خادمان شهدای مدافع حرم با حضور در مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس به‌دنبال ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است و در این راه از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کند. این انجمن که اعضایش بدون هیچ‌گونه چشم‌داشتی برای اهداف عالی شهدای مدافع حرم گام برمی‌دارند، با معرفی سیره عملی این شهدا، به دنبال الگوسازی این قهرمانان است.

طایفه با اشاره به برنامه‌های در دست اقدام، بیان کرد: معرفی شهدای خان‌طومان و شهدای مدافع حرم سایر استان‌ها برنامه‌های بعدی ما است.

در پایان مراسم از کتاب «روایت عشق از آنان که ماندند» رونمایی شد.

گفتنی است سرتیپ جانباز عباس طایفه از ناحیه چشم به درجه جانبازی نائل شده است و در حال حاضر در انجمن خادمین شهدای مدافع حرم در راه اعتلای فرهنگ ایثار و شهادت فعالیت می‌کند.بيشتر
 [PageVisit]