بيشتر
معاون سیاسی و امنیتی استاندار زنجان در بازدید از کتابخانه سیدافضل موسوی عنوان کرد؛ شغل کتابداری شغل شریف و حساسی است و کتابداران اغلب با افراد فرهیخته در ارتباط هستند. خدابخش مرادی نافچی، معاون سیاسی و امنیتی استاندار زنجان ضمن بازدید از کتابخانه سیدافضل موسوی، با مدیرکل کتابخانه های عمومی استان زنجان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان زنجان، خدابخش مرادی نافچی، معاون سیاسی و امنیتی استاندار زنجان با حضور در کتابخانه عمومی سیدافضل موسوی، ضمن بازدید از بخش های مختلف کتابخانه با امیرعلی نیک بخش، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان زنجان دیدار و گفتگو کرد.

خدابخش مرادی نافچی در این دیدار با اشاره به فعالیت های گسترده کتابخانه های عمومی، گفت: شغل کتابداری شغل شریف و حساسی است و کتابداران اغلب با افراد فرهیخته در ارتباط هستند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار به اهمیت کتاب و کتابخوانی اشاره نمود و گفت: برای ایجاد علاقه به کتاب و کتابخوانی، عوامل متعددی نقش دارند که نخستین آنها «خانواده» است. در واقع نقطه آغازین ایجاد عشق و علاقه به کتاب و کتابخوانی از خانواده آغاز می گردد؛ زیرا طبق دیدگاه روان شناسان، شخصیت و هویت کودک در قدم اول در خانواده شکل می گیرد. به طور طبیعی والدین علاقه مند به کتاب فرزندانی دوستدار مطالعه خواهند داشت و عکس آن نیز صادق است.

تجربه نشان داده است که فرزندانی که در خانواده های اهل دانش بزرگ می شوند، میزان مطالعه و گرایش به کتابخوانی در آنان نسبت به خانواده هایی که تمایلی به کتاب و مطالعه ندارند بسیار بیشتر است. اکثر علما و دانشمندان در خانواده هایی رشد نموده اند که والدین آنان اهل مطالعه و پژوهش بوده اند. زمانی که فرزندی می بیند که کتابخانه ای در خانه هست و پدر و مادر و همگی اعضای خانواده، ساعاتی را به مطالعه اختصاص می دهند، دیگر، حتی نیاز به گفتن این که «باید مطالعه کنی» وجود ندارد.

 لذا نهاد کتابخانه های عمومی در امر کتاب و کتابخوانی باید تمامی شرایط مطلوب را از جهت فضای کتابخانه ای ، منابع اطلاعاتی و برای اقشار مختلف کتابخوان فراهم نمایند تا مردم از گروههای مختلف برای پر کردن اوقات فراغت خود و کسب علم و دانش و حصول آگاهی به کتابخانه ها رو آورده و با خواندن و مطالعه منابع مورد نظر خود به آگاهی مورد نظر خود دست یابند در این صورت می توانیم جامعه ای آگاه و داشته و روزبروز پیشرفت نماییم .

وی در ادامه ضمن بازدید از بخش کودک کتابخانه، به اهمیت نقش مادران در تربیت کودکان با بهره گیری از کتاب و منابع اطلاعاتی اشاره و بیان داشت: پرورش و تربیت خواندن از روزهای اول زندگی و کودکی و در محیط خانه و خانواده شروع می‌گردد و تا آخرین مراحل و عالیترین تحصیلات دانشگاهی ادامه پیدا می‌کند، پدران و مادران باید عادت کتابخوانی را در فرزندان خود بوجود بیاورند و همچنین مربیان تربیتی که نقش مهمی در تربیت دارند به خردسالان و کودکان آموزشی که لازم و کافی می‌باشد بدهند تا آنها را به کتاب خواندن راغب کند و اگر این آموزش توسط رسانه‌های همگانی باشد تاثیر بیشتری دربرخواهد داشت. و اما عادت نمودن به کتابخوانی لازم و کافی نبوده و میبایست نسبت به تحکیم و تداوم آن عادت نمود که هدف و مقصود مطالعه را تحقق ببخشد و برای تداوم عادت خواندن می‌بایست نظام‌ های دیگر هم به یاری و همکاری نظام آموزش بیایند خصوصا رسانه‌های همگانی و امکانات و ابرازهای ارتباطی فراگیر نقش پیگیر و هماهنگ‌ کننده را در رشد کتابخوانی در جامعه بر عهده بگیرند.

امیرعلی نیک‌بخش، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان نیز ضمن تقدیر از حضور معاون سیاسی و امنیتی استانداری در کتابخانه سیدافضل موسوی، به ارائه گزارشی از عملکرد کتابخانه های عمومی استان و شهرستان پرداخت و با اشاره به رشد ۲۰ درصدی تمامی شاخص‌ها، بیان داشت: تلاش همکاران اداره کتابخانه‌های عمومی در این زمینه ستودنی است و تلاش می‌کنیم این رشد در سال جاری با شتاب بیشتری همراه شده و شاهد تحولات مثبتی در این زمینه باشیم .بيشتر
 [PageVisit]