بيشترگفتگو با کتابدار کتابخانه روستای پری؛ کتابخوانی از کتابخانه تا امام زاده علمدار روستای پری کتابخانه روستای پری ماهنشان که فعالیت خود را در سه سال اخیر آغاز کرده است،‌ با برگزاری برنامه های متنوع، اهالی روستای پری را با خود همراه کرده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان زنجان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، روستای پری شهرستان ماهنشان استان زنجان تا سال ۱۳۹۵ فاقد کتابخانه بود و در آن سال همزمان با هفته دولت، با همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی استان و دهیاری روستای پری، فضایی در مرکز روستا به کتابخانه عمومی اختصاص پیدا کرد و به نام مرحوم آیت الله سید اسماعیل موسوی،‌ امام جمعه سابق زنجان، که اصالتا اهل روستای پری بود، نامگذاری شد. این کتابخانه با مساحت ۱۶۷ مترمربع و زیربنای ۱۴۵ مترمربع به بخش های مخزن، نشریات، کودک و سالن مطالعه مجهز است.

از ابتدای تأسیس این کتابخانه عزیزه حسن خانی، مسئولیت اداره آن را بر عهده داشته است، وی در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، اظهار داشت: اهالی روستای پری، مردمی کتابخوان و اهل مطالعه هستند؛ این روستا حدود ۱۴۰۰ نفر جمعیت دارد که درصد بالایی از این جمعیت تحصیل کرده هستند و اکثرا به معلمی اشتغال دارند؛ علاوه بر این،‌ اندیشمندان بسیاری از جمله آیت الله موسوی اهل این روستا بوده اند. کتابخانه آیت الله موسوی‌، با ۵ هزار نسخه کتاب در پایگاه اصلی و ۲ هزار نسخه ویژه کودک و نوجوان،‌ درست مقابل مسجد جامع روستا قرار دارد و محل رفت و آمد اهالی است و در حال حاضر ۵۳۶ نفر از مردم عضو کتابخانه هستند.

وی اظهار داشت: ارتباط خوب کتابخانه با سایر مراکز روستا همچون مدارس ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان، دهیاری، پایگاه بسیج خواهران و برادران، کانون فرهنگی مساجد و ... به برگزاری برنامه هایی متنوع انجامیده است.

حسن خانی بیشترین قشر مراجعه کننده به کتابخانه را کودکان و نوجوانان دانش آموز دانست و در خصوص برنامه های ویژه آنان در کتابخانه بیان کرد: «لیگ کتابخوانی» برنامه ای است که حالا حدود دو سال از برگزاری آن می گذرد؛ این برنامه ویژه دانش آموزان مقطع ابتدایی است؛ آن ها تازه خواندن و نوشتن را فراگرفته اند و لازم است، مهارت خواندن و نوشتن در آن ها تقویت شده، عادت کتابخوانی در آنان ایجاد شود و نیز شیوه صحیح مطالعه کتاب را بیاموزند. با این هدف، از اعضای کودک کتابخانه درخواست کردم که دفتری تهیه کنند و بعد از مطالعه کتابی که به امانت گرفته اند، عنوان، نام نویسنده و خلاصه ای از کتاب را در آن یادداشت کنند. با مطالعه ۱۰ عنوان کتاب، هر کودک کارت امتیاز صدآفرین دریافت می کند و هر سه ماه یکبار، بین کسانی که بیشترین عناوین کتاب را مطالعه کرده اند، قرعه کشی می کنیم و به چند تن از کودکان هدایایی تعلق می گیرد. علاوه بر این سه نفر از افرادی که بیشترین کتاب ها را مطالعه کرده اند نیز در هفته کتاب، معرفی شده و مورد تقدیر قرار می گیرند. اجرای این طرح انگیزه دانش آموزان را برای مطالعه افزایش داده و آن ها برای مطالعه بیشتر با یکدیگر رقابت می کنند.

وی اضافه کرد: «چالش کتابخوانی» دیگر برنامه ای است که در تعامل با مدارس انجام می شود. هدف از چالش کتابخوانی این است که دانش آموزان مطالعه آزاد را نیز در برنامه قرار دهند و خود را تنها به مطالعه متون درسی محدود نکنند. در این برنامه هر هفته یک دانش آموز خود را برای معرفی کتابی در مراسم صبحگاه مدرسه آماده می کند. این برنامه روزهای دوشنبه هر هفته برگزار می شود. علاوه بر این برنامه های کتابخوانی همچون نشست های کتاب خوان به صورت ماهانه در مدارس راهنمایی و دبیرستان برگزار می شود؛ در مدرسه ابتدایی روستا نیز علاوه بر برگزاری نشست کتاب خوان، قصه گویی و جمع خوانی انجام می شود.

کتابدار کتابخانه روستای پری،‌ با اشاره به وجود دو امام زاده در این روستا بیان کرد: امام زاده علمدار برکتی برای روستا است و ما از این مکان مقدس برای کتابخوانی نیز استفاده می کنیم. از طریق هماهنگی های انجام شده با متولی امام زاده، برخی از برنامه های ترویجی کتابخوانی در این مکان انجام می شود. هر چند وقت یک بار، اعضای فعال کتابخانه را گرد هم جمع می کنم و با گرفتن رضایت والدینشان با هم به امام زاده می رویم؛ در این سفر کوتاه، کتاب هایی نیز همراه ما می آیند؛ به امام زاده که می رسیم کتاب ها را به بچه ها معرفی می کنم و بخشی هایی از آن ها را با هم می خوانیم. گاهی هم نشست کتاب خوان برگزار می کنیم. آموزش و روخوانی قرآن نیز از دیگر برنامه هایی است که در امام زاده علمدار برگزار می کنیم.

وی ادامه داد: کارگاه های سلامت از طریق تعامل با شبکه بهداشت روستا، ویژه بزرگسالان برگزار می شود. در واقع برگزار کننده این کارگاه ها شبکه بهداشت است و کتابخانه تنها میزبانی آن را عهده دار است؛ با این حال، این گردهمایی فرصت خوبی برای معرفی کتاب و خدمات کتابخانه به حاضران محسوب می شود. همچنین با همکاری پایگاه بسیج خواهران، نشست های روشنگری ویژه بانوان برگزار می کنیم که در این نشست ها مباحث مرتبط با سبک زندگی اسلامی آموزش داده می شود.

کتابدار کتابخانه آیت الله موسوی روستای پری، برگزاری نشست های کتاب خوان، قصه گویی، جمع خوانی، ساخت کاردستی، تهیه روزنامه دیواری و ... را نیز از برنامه های دائمی کتابخانه دانست.بيشتر
 [PageVisit]