صفحه اصلي
تصوير ها
متون عمومي
منو اشيا عمودي
ورود
کتابخانه مرکزی زنجان
این پروژه طرح ملی و استانی است که در زمینی به مساحت 45/10572مترمربع و با زیر بنای 18550مترمربع در6طبقه در حال ساخت میباشد.
کار مطالعاتی این پروژه در سال 1384توسط شرکت مهندسین مشاور گنو آغاز گردید و پیمانکار آن شرکت ماگما و مجری طرح نیز اداره کل راه و شهرسازی استان و بهره بردار آن اداره کل کتابخانه های عمومی استان زنجان می باشد.عملیات اجرایی احداث کتابخانه مرکزی درسال 1388 آغاز گردید.

برای ساخت هر چه بهتر ، الگو برداری وتهیه نقشه ساخت این کتابخانه ، بازدیدهای مختلفی از کتابخانه های بزرگی مانند کتابخانه آیت الله مرعشی، کتابخانه ملی، کتابخانه آستان قدس، کتابخانه های مرکزی استانهای فارس، آذربایجان شرقی، غربی و خراسان رضوی انجام گرفته است.

قرائت خانه عمومی، سالنهای مطالعه مجزای خواهران و برادران، بیمارستان کتاب (مرکز مرمت کتابهای خطی)، سالن مطالعه برای کودکان و نوجوانان، بخشهای ویژه نابینایان، سمعی و بصری، محققین، اسناد ملی، اتاقهای انفرادی مطالعه، مخزن کتابهای کودک، مخزن کتابهای خطی و چاپ سنگی، سه سالن همایش به ظرفیت ۳۵۰ ، ۱۵۰ و ۱۰۰ نفر، موزه کتاب، سالنهای ویژه کارگاه های نقد کتاب، تازه های کتاب، بخش مشاوره و کتابخوانی، اداری و...از جمله بخشهای مهم درنظر گرفته شده برای کتابخانه مرکزی زنجان است.در حال حاضر در مجموع پروژه حدود 19 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
مشخصات فنی:
برای ساخت هر چه بهتر ، الگو برداری وتهیه نقشه ساخت این کتابخانه ، بازدیدهای مختلفی از کتابخانه های بزرگی مانند کتابخانه آیت الله مرعشی، کتابخانه ملی، کتابخانه آستان قدس، کتابخانه های مرکزی استانهای فارس، آذربایجان شرقی، غربی و خراسان رضوی انجام گرفته است.
قرائت خانه عمومی، سالنهای مطالعه مجزای خواهران و برادران، بیمارستان کتاب (مرکز مرمت کتابهای خطی)، سالن مطالعه برای کودکان و نوجوانان، بخشهای ویژه نابینایان، سمعی و بصری، محققین، اسناد ملی، اتاقهای انفرادی مطالعه، مخزن کتابهای کودک، مخزن کتابهای خطی و چاپ سنگی، سه سالن همایش به ظرفیت ۳۵۰ ، ۱۵۰ و ۱۰۰ نفر، موزه کتاب، سالنهای ویژه کارگاه های نقد کتاب، تازه های کتاب، بخش مشاوره و کتابخوانی، اداری و...از جمله بخشهای مهم درنظر گرفته شده برای کتابخانه مرکزی زنجان است.
سایر مشخصات:
تعداد طبقات: 6 طبقه (2طبقه زیرزمین، همکف و3 طبقه روی آن)
مساحت طبقات: زیرزمین دوم (پارکینگ) 4104 مترمربع، زیرزمین اول 3481 مترمربع، همکف 2902 متر مربع، طبقه اول 3188 مترمربع و طبقه دوم با 2271 مترمربع، و طبقه سوم 1857 مترمربع ودر مجموع با در نظر گرفتن سالن اجتماعات با مساحت 18550 مترمربع زیربنا در حال حاضر به عنوان بزرگترین کتابخانه مرکزی کشور از نظر زیربنا به حساب می آید.
نوع سیستم سازه در نظر گرفته شده: سیستم سازه قاب خمشی بتنی متوسط همراه با دیوار برشی
نوع فونداسیون: پی نواری
سیستم سقف: دال و تیر ک بتن آرمه
نمای ساختمان: ترکیب آجر و بتن
دیوارهای بیرونی: دیوار دوجداره با عایق حرارتی
کف پوش از نوع سنگ
سیستم سرمایش و گرمایش تهویه مطبوع

پیشرفت فیزیکی:
در حال حاضر عملیات اجرای فونداسیون و تنها دو سقف ساختمان مذکور تقریبا به پایان رسیده است و در مجموع پروژه حدود 19درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

کتابخانه عمومی خیری گلشهر زنجاناین پروژه در مرداد ماه سال 1392 طی مراسی با حضور خیرین و مسئولین کشوری و استانی کلنگ زنی شد. این کتابخانه به صورت خیری توسط بنیاد فرهنگی مصلی نژاد در فاز 3 شهرک گلشهر کاظمیه زنجان در حال احداث می باشد.


جناب آقای دکتر عباس مصلی نژاد از خیرین مطرح و صاحب نام کشور می باشند و احداث کننده کتابخانه گلشهر می باشند .
این مرد فرهیخته در سال 1341 در شهر آبادان دیده به جهان گشوده و دارای مدرک لیسانس اقتصاد، کارشناسی ارشد علوم سیاسی، کارشناسی ارشد مهندسی راه و ساختمان و دکتری اقتصاد سیاسی هستند.
مدیر عاملی بنیاد فرهنگی مصلی نژاد از سال 1376 تا کنون، مدیر عاملی شرکت دوبرال ،عضو هیأت امناء دانشگاه صنعتی شریف از سال 1383 ، عضو شورای عالی علوم، تحقیقات و فن آوری 1384- 1387 ، عضو هیأت امناء باشگاه دانش پژوهان جوان و.. از جمله سوابق علمی و اجرایی و مدیریتی دکتر مصلی نژاد می باشد.
ایشان تاکنون کتابهایی را نیز تالیف نموده اند که از جمله آنها می توان به کتاب های جمهوری خواهی در ایران ، دولت و توسعه اقتصادی در ایران ، پایان جمهوری خواهی در ایران ، فرهنگ سیاسی در ایران ، مبانی علم اقتصاد و سیاست اشاره کرد.
دکتر مصلی نژاد عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و از خیرین صاحب نامی است که تمام دارایی خود را از طریق "بنیاد فرهنگی مصلی نژاد" به انجام امور خیریه علمی اختصاص داده است.
بنیاد فرهنگی مصلی نژاد بنیادی غیر تجاری است که با مقاصد غیر سیاسی و با اهداف انجام امور آموزشی و فرهنگی به صورت عام المنفعه در تابستان سال ١٣٧٥ تأسیس گردیده است.
بالا بردن سطح آگاهی های عمومی و ایجاد محیطی مساعد برای رشد و شکوفایی استعدادها و فضائل اخلاقی ، احداث و اداره واحدها و مراکز آموزشی ، فرهنگی ، تحقیقاتی ، پژوهشی ، هنری و ورزشی، ایجاد تسهیلات و امکانات تحصیلی رایگان برای دانش آموزان و دانشجویان نیازمند و... از جمله اهداف اصلی بنیاد فرهنگی مصلی نژاد می باشد.
لازم به یادآوری است به همت بنیاد فرهنگی مصلی نژاد تاکنون حدود 30 پروژه آموزشی و فرهنگی در استانهای مختلف کشور احداث شده است و چندین پروژه نیز در دست اجرامی باشد،که همه‌ی اینها نشانگر روح بزرگ و پاک این مرد بلندهمت است، از درگاه خداوند بزرگ توفیق روز افزون ایشان را خواهانیم!


پس از مراسم کلنگ زنی عملیات احداث ساختمان اصلی این پروژه با مشخصات ذیل آغاز گردید:
مساحت زمین: 6408 متر مربع
زیر بنا: 2300 متر مربع
تعداد طبقات: 5/2 طبقه
اسکلت وسیستم سازه ای : قاب خمشی بتن آرمه متوسط
سیستم سقف: تیرچه پیش ساخته به همراه بلوکهای یونولیتی استاندارد
نوع فونداسیون: پی نواری
جنس دیوارها: 3d پنل
زمان آغاز عملیات احداث: شهریور ماه 1392
میزان پیشرفت فیزیکی تا تیر ماه سال 1393 : 50 درصدعملیات نقشه برداری و خاکبرداریآرماتوربندی و بتن ریزی فونداسیون و سقفها
بتن ریزی تمامی سقفهای این پروژه در حال حاضر به اتمام رسیده و عملیات دیوارچینی در حال انجام است.