1393/4/17 سه‌شنبه
معرفی کتابخانه محمدرضا روحانی

کتابخانه عمومی محمدرضا روحانی گیلوان با مساحت 750 متر مربع و زیر بنای 254.54 متر مربع دربهمن سال 1375 تاسیس شد ه است . کتابخانه در ابتدا به وسیله اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اداره می‌شد اما از اوایل سال 1383 همزمان با  تصویب قانون تاسیس و نحوه ی اداره کتابخانه های عمومی کشور همانند سایر کتابخانه‌های عمومی زیر نظر مدیریت امورکتابخانه های عمومی زنجان فعالیت می نماید.


منابع کتابخانه:
مجموعه منابع کتابخانه شامل 17500 نسخه کتاب است که  به صورت باز در مخزن اصلی، نگهداری و سرویس‌دهی می‌شود. کتب موجود در کتابخانه عمومی محمدرضا روحانی گیلوان عمدتا به زبان فارسی و تعداد اندکی نیز به زبان های ترکی، انگلیسی  و عربی است.  


بخش امانت:
پویایی هر کتابخانه مستلزم ارایه خدمات مناسب، مداوم و روز آمد است، به عبارتی جایگاه و کارآمدی هر کتابخانه نزد کاربران، با ارایه خدمات آن شناخته می‌شود. تمام فعالیتهای کتابخانه (گزینش ، فراهم آوری، سازماندهی و دسترسی پذیر کردن منابع) در جهت ارایه خدمات به استفاده کنندگان کتابخانه است و بیشترین تبلور آن در قسمت امانت است. بخش امانت کتابخانه نیز با استفاده از نرم افزار نمایه امکان استفاده از منابع موجود و همچنین جستجو از طریق عنوان، سرشناسه ، موضوع و سایر مشخصات کتابشناختی به مراجعان ارایه خدمت می‌کند. هر عضو می تواند تعداد پنج نسخه کتاب در هر نوبت به مدت 14 روز امانت بگیرد و این مدت قابل تمدید است.
بخش کودکان :
کتابخانه محمدرضا روحانی گیلوان دارای بخش مجزا ویژه کودکان می باشدکه مناسب حال کودکان تزیین شده است بخش کودک دارای 2000 نسخه کتاب می باشد که مختص کودکان است به صورت باز نگهداری می شود. همچنین بخش کودک مجهز به تلویزیون ودستگاه سی دی جهت استفاده کودکان می باشد .


بخش دیداری – شنیداری:
به دلیل اهمیت مواد دیداری و شنیداری و تقاضای روز افزون برای استفاده از این مواد، این کتابخانه نیز اقدام به ایجاد آرشیو دیداری- شنیداری نموده است. این  منابع شامل مواد آموزشی، نرم افزار های قرآنی،  فیلم های آموزنده و سرگرمی است. این کتابخانه هم اکنون دارای 98 عنوان لوح فشرده  قابل امانت است.
بخش مرجع:
از آنجا که هدف هر کتابخانه پاسخگویی به پرسش‌های کاربران و کمک به آنان در رفع نیازهای اطلاعاتی است، کتابخانه‌ها همیشه سعی در نیل به این هدف به شیوه‌های گوناگون و بهینه داشته‌اند. بخش مرجع کتابخانه عمومی  نیز در کنار مخزن کتاب در قفسه های مجزا  به صورت مخزن باز در اختیار اعضا و مراجعان می‌باشد.


بخش نشریات :
 در این بخش،  نشریات رسیده به کتابخانه پس از ثبت در معرض دید و استفاده مراجعین در سالن مطالعه  قرار می گیرد. این کتابخانه اشتراک 50 عنوان نشریه و  روزنامه را دارا می باشد.


بخش استان شناسی:
این بخش شامل کتابها و نقشه هایی در خصوص استان زنجان و شهرستانها ی آن میباشد.همچنین حاوی صنایع دستی و نمونه هایی از محصولات کشاورزی است.
سالن های مطالعه :
کتابخانه دارای دو سالن مطالعه مجزا جهت مطالعه خواهران و برادران هست و در ساعات کاری کتابخانه قابل استفاده اعضا می باشد.
نماز خانه :
کتابخانه برای رفاه حال اعضا و مراجعین محترم اقدام به ایجاد نماز خانه مستقل در کنار مجموعه نموده است.
سایربرنامه ها:
در جهت خدمت بیشتر به اعضا، کتابخانه اقدام به برگزاری رایگان کلاسهای آموزش نقاشی، و خوشنویسی برای دانش آموزان نموده است.همچنین جلسات قصه گویی و جمع خوانی کتاب روزهای یکشنبه  و سه شنبه برگزار می گردد.و همواره در مناسبتهای مختلف مراسم جشنی همراه با مسابقات متنوع فرهنگی  و نمایشگاه برگزار می شود.
 
*ارائه خدمات اینترنتی ارزان قیمت ،پرینت، اسکن،تایپ و ... برای اعضا از دیگر خدمات کتابخانه می باشد. 

 اعضاء وشرایط عضویت:
کتابخانه هم اکنون دارای 420 عضو فعال می‌باشد.
شرایط و مدارک مورد نیاز جهت عضویت به شرح زیر می باشد:
1)یک قطعه عکس4*3
2) اصل یا کپی مدرک شناسایی معتبر
3)پر کردن فرم عضویت
4)افراد عادی مبلغ 15000 ریال
خانواده های محترم شهدا ،جانبازان و آزادگان و هم چنین خانواده های تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی و بازنشستگان دولت به صورت رایگان عضو می شوند.
دانش آموزان زیر14 سال و عضویت خانوادگی هم نیم بها میباشد.
*مبلغ 5000ریال نیز برای صدور کارت از کلیه اعضا دریافت می گردد.
ساعات کاری:
 کتابخانه همه روزه(به جز روز های تعطیل)  صبح ها از ساعت 7:30 تا 13:30 و عصرها در نیمه اول سال از ساعت 13:30 تا 19:30 و نیمه دوم سال از ساعت 12:30 تا 18:30  آماده ارائه خدمات به مراجعان می باشد.
برای آگاهی از اخبار مربوط به کتاب و کتابخوانی و برنامه های کتابخانه به وبلاگ زیر مراجعه فرمایید:
 http://gilvanpl.blogfa.com
آدرس :
 زنجان – طارم – گیلوان  -  بلوار امام خمینی – کتابخانه عمومی محمد رضا روحانی - تلفن : 32843494-024