منو اشيا عمودي
صفحه اصلي
تصوير ها
متون عمومي
منو اشيا عمودي
ورود
1393/5/13 دوشنبه
 کتابخانه قائم روستای ویر
روستای ویر در 15 کیلومتری شهرستان سلطانیه واقع شده است و دارای3700 نفر جمعیت و تعداد 800خانوار می باشد.دارای دهداری،  درمانگاه، 4مسجد و1حسینیه ،یک پایگاه بسیج خواهران ویک پایگاه بسیج برادران خانه بهداشت ،3 مدرسه ابتدایی و 2راهنمایی 2 دبیرستان وپیش دانشگاهی و یک کتابخانه عمومی  می باشد. این کتابخانه در سال 1388 تاسیس شده و دارای220 متر زیر بنا ،80متر سالن مطالعه،80متر مخزن اصلی و بخش کودک ،12متر نمازخانه می باشد. این کتابخانه با همکاری نهاد کتابخانه های عمومی کشور تجهیز و با کمک وهمیاری دهیاری و شورای محترم روستا با اعتبارات روستایی در تاریخ 6 شهریور 1396افتتاح گشت.کتابخانه داری بخش های مخزن اصلی و بخش کودک ومنابع کمک درسی و دفاع مقدس و استان شناسی و مرجع و بخش دیداری شنیداری میباشد.به طور کل8115نسخه کتاب و منبع می باشد که به صورت قفسه باز اداره می گردد.


اهداف:
1.      ایجاد بستری مناسب برای افرادی که علاقه مند به آموزش خود می باشند.
2.      ارتقاء علم و فرهنگ جامعه عزیزمان
3.      ایجاد یک کتابخانه نمونه
4.      کمک به برنامه درسی در سطح وسیع تر برای دانش آموزان و علاقه مندان
5.      اطلاع رسانی در تمام زمینه های علمی
6.       ارائه خط مشی به منظور ایجاد هماهنگی بین کتابخانه ها
7.      توسعه و ارتقا فرهنگ کتاب و کتابخوانی
8.      جذب کودکان و نوجوانان به فعالیتهای فرهنگی
اعضا :
کتابخانه قائم(عج) از سال 1388 شروع به عضو گیری نموده و با دعوت از عموم اهالی روستای ویر و روستاهای مجاور تلاش به این مهم نموده است. در شهریور ماه 1396 این کتابخانه دارای 810 عضو فعال می باشد. که به طور میانگین ماانه تعداد1200کتاب از این کتابخانه به امانت گرفته می شود
بخش امانت :
میانگین تعداد کتابی که ماهیانه به هر عضو امانت داده می شود 2کتاب می باشد ،کلیه منابع موجود در مخزن کتابخانه ثبت در نرم افزار سامان می باشد.


بخش کودکان:
بخش کودکان و نوجوانان کتابخانه ویر دارای 2089 نسخه کتاب ثبت شده و 200 عضو کودک و نوجوان است. بخش کودکان و نوجوانان دارای فعالیت‌هایی از جمله امانت کتاب، کتاب‌خوانی، قصه‌گویی، نقاشی ، روخوانی و روانخوانی و حفظ قرآن وسایر فعالیتهای فرهنگی وتفریحی از جمله بازی های فکری میباشد.


اعضای زیر هفت سال:
این کتابخانه در جهت جذب افراد زیر هفت سال نیز تلاش نموده و جهت ایجاد علاقه مندی کودکان به کتاب وکتابخوانی از تمام کودکان زیر هفت سال دعوت به عضویت رایگان نموده است.و به همه اعضای خردسال و کودک هدیه ای (لوازم تحریر)از طرف کتابخانه به عنوان یادبود اهدا میشود.
بخش نشریات :
بخش نشریات کتابخانه شامل 25عنوان (ماهانه) در موضوعات مختلف دارا می باشد. که این منابع جهت استفاده در داخل سالن می باشد.بخش دفاع مقدس:
در راستای ارزشگزاری و آشنایی مراجعین محترم با آرمان ها و آثار دفاع مقدس، این بخش در کتابخانه ایجاد شده است. داری 150 نسخه کتاب میباشد و با تجهیزات مخصوص دفاع مقدس شاداب سازی شده است.


  
بخش نوجوان:
این بخش که منابع آن با حرف ج علامت گذاری شده است به صورت یک قفسه جداگانه در داخل سالن مخزن کتاب میباشد و جهت استفاده عموم می باشد.


 
بخش استان شناسی:
با توجه به اینکه شناخت استان و اماکن تاریخی و مذهبی و تفریحی در هر استان را میتوان با مراجعه به کتب مربوط به همان استان به راحتی دریافت کرد کتابخانه عمومی قائم به جهت سهل الوصول کردن این امر کتب مربوط به استان زنجان را به صورت جداگانه تحت عنوان بخش استان شناسی  آماده سازی کرده است.
 
فعالیت های فرهنگی انجام شده در کتابخانه :
فعالیت هایی از قبیل کلاس قصه گویی ، نشست کتابخوان کتابخانه ای و مدرسه ای، نشست جمع خوانی ،تهیه روزنامه دیواری، حدیث هفته ، حفظ شعر،کتابخوان ماه. معرفی تازه های کتاب اعیاد و مراسم فرهنگی تقویمی در طول سال،مراسم بزرگداشت و یادبود دفاع مقدس  و ... می توان اشاره نمود.


 
آدرس کتابخانه:
روستای ویر خیابان ولیعصر-خیابان رسالت-جنب پایگاه بسیج کد پستی4555113559
آدرس وبلاگ: http:/ketabkhaneghaem/.blogfa.ir 
تلفن02435862833 :