1397/7/17 سه‌شنبه
کتابخانه عمومی  سیدعلیرضا میرزا مصطفی


 
کتابخانه عمومی سید علیرضا میرزامصطفی روستای نظرقلی سومین کتابخانه خیری شهرستان خدابنده با مساحت 110 متر مربع و زیر بنای110 متر مربع در  سال1397تاسیس گردید.ساختمان این کتابخانه در سال 1396 توسط سید علی میرزامصطفی از خیرین نیک‌اندیش، به اداره کتابخانه های عمومی شهرستان خدابنده واگذار شد. کتابخانه عمومی خیری سید علی رضامیرزامصطفی 3 هزار و 500 نسخه کتاب و دارای بخش های مختلفی مانند کودک و نوجوان، مرجع، نشریات، سالن مطالعه و اینترنت است که مراجعین و اعضاء کتابخانه می توانند علاوه بر مراجعه به داخل مخزن (قفسه باز) از سیستم رایانه ای جهت انتخاب کتابهای مورد نظر خود استفاده نمایند
 
منابع کتابخانه:
مجموعه منابع بخش اصلی کتابخانه شامل 2500 نسخه کتاب است که  به صورت باز در مخزن اصلی، نگهداری و سرویس‌دهی می‌شود. کتب موجود در کتابخانه عمومی سید علیرضا میرزامصطفی  عمدتا به زبان فارسی و تعداد اندکی نیز به زبان های ترکی، انگلیسی و عربی است.  
     
                                  
بخش امانت:
باتوجه به اهمیت امانت منابع موجود ، تمامی منابع درکتابخانه بصورت قفسه باز دراختیار مراجعین عضو کتابخانه قرار گرفته و اعضا می­توانند کتابهای مورد علاقه خود را از بین منابع انتخاب نموده وبه امانت ببرند .پویایی هر کتابخانه مستلزم ارایه خدمات مناسب، مداوم و روز آمد است. بخش امانت کتابخانه با استفاده از نرم افزار سامان امکان استفاده از منابع موجود و همچنین جستجو از طریق عنوان، سرشناسه ، موضوع و سایر مشخصات کتابشناختی به مراجعان ارایه خدمت می‌کند. هر عضو می تواند تعداد پنج نسخه کتاب در هر نوبت به مدت 15 روز امانت بگیرد و این مدت قابل تمدید است.
 

 
بخش کودکان : 
بخش کودک کتابخانه سید علیرضا میرزامصطفی دارای850 عنوان کتاب می باشد که مختص کودکان است و به صورت مجزا در  بخش کودک کتابخانه به صورت باز  نگهداری می شود.
 

بخش مرجع:
از آنجا که هدف هر کتابخانه پاسخگویی به پرسش‌های کاربران و کمک به آنان در رفع نیازهای اطلاعاتی است، کتابخانه‌ها همیشه سعی در نیل به این هدف به شیوه‌های گوناگون و بهینه داشته‌اند. بخش مرجع کتابخانه عمومی  نیز به صورت مخزن باز در اختیار اعضا و مراجعان می‌باشد.
 

  
بخش نشریات :
 در این بخش،  نشریات رسیده به کتابخانه پس از ثبت در معرض دید و استفاده مراجعین قرار می گیرد. این کتابخانه اشتراک 50 عنوان نشریه و روزنامه را دارا می باشد.

 
بخش دفاع مقدس:
این مجموعه شامل کتاب هایی در موضوع های  زندگی نامه شهیدان ، وصیت نامه شهیدان و تاریخ دفاع مقدس و کتابشناسی دفاع مقدس می باشد . محل نگهداری این مجموعه در کنار بخش اصلی و مخزن کتابخانه است.
 
خدمات اطلاع رسانی :
 
 با توجه به رشد روز افزون اطلاعات و نیاز مراجعان به اطلاعات روز آمد، دیگر تنها با اتکا به منابع سنتی نمی توان همه نیاز های مراجعان را برآورده کرد از این رو لازم است که کتابخانه ها به منابع  الکترونیکی مجهز شوند. در این راستا کتابخانه عمومی سید علی میرزامصطفی نیز اقدام به گسترش منابع  و تجهیزات الکترونیکی نموده است. خدمات جستجو و ارائه اطلاعات  و اینترنت مخصوص اعضای در این کتابخانه امکان پذیر است .
 
 
ساعات کاری:
این کتابخانه در روزهای ذوج از ساعت 30/7 لغایت 30/13     و در روزهای فرد از ساعت      30/12لغایت 18:30        آماده ارائه خدمات به مراجعان می باشد.
 ساعت کار پنجشنبه ها 30/7 لغایت 00/13 

 
آدرس : خدابنده – بخش مرکزی- روستای نظرقلی جنب مسجد صاحب الزمان(عج)

تلفن تماس : 34574365