1396/10/13 چهارشنبه

کتابخانه ی سهروردی قدیمی ترین کتابخانه شهر اولین بار در سال 1346 به صورت قرائتخانه در خیابان سعدی وسط ، ساختمان فعلی صدف در محل اداره فرهنگ و هنر وابسته به آموزش و پرورش آن زمان تاسیس شد . مسوولیت کتابخانه در آن زمان بر عهده ابراهیم همتیان بود و تا سال 1356 درآن محل به فعالیت خود ادامه داد و همان سال به محل فعلی منتقل گردید . ساختمان فعلی نیز در اردیبهشت سال 1356 در زمینی به مساحت 380 متر مربع احداث گردیده است. کتابخانه ی سهروردی در ابتدا به وسیله اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اداره می‌شد اما از اوایل سال 1383 همزمان با تصویب قانون تاسیس و نحوه ی اداره ی کتابخانه های عمومی کشور همانند سایر کتابخانه‌های عمومی زیر نظر مدیریت امور کتابخانه های عمومی زنجان فعالیت می نماید . هم اکنون این کتابخانه دارای حدود 1800 نفر عضو فعال می باشد . این کتابخانه همه روزه بجز روزهای جمعه و تعطیلات رسمی به روی علاقمندان باز است .
این کتابخانه در 3 طبقه بنا شده است .  در طبقه اول این ساختمان اداره کتابخانه های شهرستان زنجان مستقرمی باشد و نیز بخش مرجع و کتب عربی قرار دارد.  طبقه دوم کتابخانه که شامل مخزن و سالن مطالعه می باشد و در طبقه سوم سالن آمفی تئاتر قرار دارد.
بخشهای مختلف کتابخانه  عبارتند از :
بخش مخزن:
بخش مخزن کتاب که دارای حدود 33000 نسخه کتاب می باشد. و بصورت قفسه باز اداره می باشد. و مراجعه کننده شخصا می تواند در داخل مخزن کتابخانه منابع مورد نظر خود را بررسی نموده و پس از انتخاب کتاب مورد نظر خود آن را به امانت بگیرد.
بخش سالن مطالعه :
بخش سالن مطالعه با 63 عدد صندلی که به صورت شیفتی اداره می شود.شیفت آقایان :روزهای زوج صبح ها و روزهای فرد بعدازظهرها می باشدُ و شیفت خانم ها روزهای زوج بعدازظهرها و روزهای فرد صبح ها دایر می باشد.
بخش کتب درسی :
این بخش که پر طرفدارین قسمت کتابخانه است ، شامل کتب کمک درسی کنکور سراسری ، دوره کاردانی به کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد.
بخش زنجان شناسی :
این بخش مربوط به کتب معرفی استان زنجان و نیز نویسندگان ناشران و... می باشد که بصورت قفسه جداگانه ای در کنار مجموعه قرار دارد.
بخش دفاع مقدس :
این بخش با بیش از 1000 نسخه کتاب در زمینه های زندگینامه شهدا، رمان های دفاع مقدس، خاطرات جنگ و.. قابل استفاده عموم می باشد.
 
بخش دیداری شنیداری :
این کتابخانه دارای 300 لوح فشرده در زمینه های مختلف آموزشی مذهبی و.... می باشد.
 
 بخش کودک و نوجوان  :
بخش کودک و نوجوانان  این کتابخانه با بیش از 2500 نسخه کتاب آماده ارائه خدمت به خردسالان ، کودکان و نوجوانان می باشد.
 

 
بخش مرجع و کتب عربی :  
 این دو بخش که در طبقه همکف کتابخانه بصورت مستقل قرار دارد با کتابهای نفیس و معتبر مرجع و کتابهای به زبان عربی در خدمت محققان و پژوهشگران می باشد.  
 
 
بخش نشریات :
 بخش نشریات شامل هفته نامه- ماهانه- فصلنامه یا گاهنامه در زمینه های موضوعی مختلف: ادبی  ، روانشناسی، فلسفی، سیاسی اجتماعی و ... در دسترس مراجعین قرار میگیرد و همچنین 5  عنوان روزنامه سراسری  و 1 عنوان روزنامه محلی روزانه بطور منظم در دسترس میباشد.
 

سالن آمفی تئاتر و سالن همایشها :     
 
این سالن با ظرفیت حدود 250 نفر برای برگزاری برنامه های مناسبتی و جلسات نقد و بررسی کتاب و ... مورد استفاده قرار می گیرد.
 

شرایط عضویت در کتابخانه :
1)یک قطعه عکس
2)پر کردن فرم عضویت
4)مبلغ 55000ریال عضویت عادی و30000ریال حق عضویت برای افراد زیر14سال و افراد خردسال بصورت رایگان میباشد .
خانواده های محترم شهدا ،جانبازان و آزادگان و هم چنین خانواده های تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی و بازنشستگان دولت و بسیج فعال عضویت رایگان می باشد.
 
ساعات کار کتابخانه:  همه روزه به جز روزهای تعطیل از ساعت 7:30 الی 19:30در نیمه اول سال و از ساعت 30/7الی30/18 در نیمه دوم سال و روزهای پنج شنبه فقط شیفت صبح دایر میباشد.
 
وبلاگ: sohrevardilibzanjan.blogfa.com
آدرس :
  زنجان - خیابان سعدی وسط - روربروی مخابرات
شماره تلفن : 33328026-024