صفحه اصلي
متون عمومي
منو اشيا عمودي
ورود
1391/7/22 شنبه
 كتابخانه عمومي الزهراء(س)


هنگامي كه تفكر بر پايه خيرخواهي استوار مي شود و بنا را بر سازندگي بنيادي مي گذارد و خداشناسي را هم در دانستن و با دانستن مي داند نتيجه حاصل از انديشه هاي خير خواهانه جز كار خير نخواهد بود و يكي از اين تصميم گيري هاي مبارك واگذاري بخشي از مسجد سادات ابهر از طرف هيئت امناء دورانديش و متدين اين مسجد نو ساز به اداره كل امور كتابخانه هاي عمومي استان براي تاسيس كتابخانه عمومي بود. بانيان اين كار خير و پسنديده عبارتند از: آقاي احمد بداغي- آقاي نعمت جوادي، آقاي شعبان حيدري، آقاي احمد شاه محمدي، آقاي ولي اله لطفي. اين كتابخانه در تاريخ 25/6/85  با حضور مسئولين محترم استان و شهرستان افتتاح و در اختيار دوستداران كتاب و كتابخواني قرار گرفت تا بتواند دوشادوش و همسو با اهداف مسجد در جهت نزديك شدن به معرفت الهي همراه با توسعه فرهنگ دانش و مطالعه با نام مقدس الزهراء فعاليت نمايد.
اين كتابخانه با زيربناي 320 مترمربع
  و داراي يك سالن مطالعه، مخزن، اتاق مطالعه كودكان و آبدارخانه و... مي باشد.
بخشهاي مختلف كتابخانه:
·        بخش مخزن: مخزن كتب در فضايي به مساحت 92 متر مربع با 7090 عنوان در 8874 نسخه كتاب به صورت سيستم باز اداره مي شود كه مراجعين از طريق جستجوي برگدان و يا جستجوي رايانه اي و با راهنمايي كتابدار و نشانگر كتاب كه در قفسه هاي كتاب جهت جستجوي قرار داده شده ، به منابع مورد نياز دسترسي مي يابند.


 
·        بخش امانت: به هر عضو 5 كتاب و به مدت 14 روز امانت داده مي شود كه با مراجعه و يا تماس در صورت عدم نياز ساير اعضا تمديد مي شود.
·        پايگاه مقالات: در اين پايگاه، مراجعين مي توانند موضوعات درخواستي خود را جستجو نموده و مقالات پژوهشي خود را با پرداخت هزينه ، دريافت نمايند.
·        بخش سمعي بصري: مواد ديداري شنيداري در بخشي از مخزن كتابخانه قرار داد. جهت بازيابي اين مواد ليست آنها بر اساس شماره ثبت تهيه شده، كه با يادداشت شماره مربوطه و تحويل به كتابدار، امانت داده مي شود.
·        بخش نشريات: در اين بخش مجلات بر اساس نظم الفبايي عناوين و برچسب عنوان مجله در قفسه هاي مربوطه قرار داده مي شود. و سه شماره اخير بايگاني مي شود.·        سالن مطالعه: اين بخش با فضايي در حدود 173 مترمربع و گنجايش 120 صندلي و در دو شيفت خواهران و برادران اداره مي شود.

·        بخش كودك: اين بخش با 1350 عنوان در 1633 نسخه در فضايي با 20 مترمربع جاي گرفته است.
جهت سهولت بازيابي، كتابها بر اساس موضوعات مختلف علمي، مذهبي، داستاني و شعر با برچسبهاي رنگي از هم جدا شده است. تجهيزات اين بخش شامل 4 ميز و 16 صندلي و دو قفسه كودك مي باشد. مجلات بخش كودك شامل شاهد كودك، سنجاقك، مليكا، كيهان بچه ها، سروش خردسالان مي باشد.


فعاليتهاي بخش كودك:
·        برگزاري ايستگاه نقاشي: به مناسبتهاي مختلف چون هفته كتاب و يا روز جهاني كودك و غيره مسابقات نقاشي در گروه سني كودكان و نوجوانان با محور كتاب و كتابخواني برگزار مي شود و به برندگان آن جوائزي اهداء مي شود.
·        كلاس قصه گويي: كلاسهايي قصه گويي بيشتر در ايام تابستان با معرفي كتاب به بچه ها و علاقمندسازي آنها به مطالعه كتاب و بيان خلاصه كتاب به بچه ها انجام مي گيرد.و از بچه ها دعوت مي شود خلاصه كتابهاي مطالعه شده خود را در كلاس بازگو نمايند.در انتخاب كتاب سعي در انتخاب كتابهاي مفيد و احترام به موضوعات درخواستي كودكان باشد..


·        دعوت از مدارس جهت بازديد از كتابخانه و آشنايي بچه ها با بخشهاي مختلف كتابخانه و معرفي فعاليتهاي كتابخانه
·        برپايي نمايشگاه كوچك از كتابهاي موجود در كتابخانه به مناسبتهاي مختلف از قبيل رحلت امام، دهه فجر، روز معلم و دفاع مقدس و غيره
·        برگزاري مسابقات كتابخواني مكتوب و آنلاين كه ماهانه برگزار مي شود. مسابقات آنلاين به نام شبكه كتابخوانان حرفه اي مي باشد كه با عضويت در سايت www.Booki.ir مراجعين مي توانند با مطالعه منابع مسابقات اين شبكه شركت نمايند و از جوائز آن بهره مند شوند. جهت شركت اعضا در مسابقات آنلاين هزينه اي دريافت نمي شود. منابع مسابقات در قفسه جداگانه با برچسب ويژه مسابقات در معرض ديد اعضا قرار مي گيرد و منابع ماه جاري روي پيشخوان كتابخانه توسط پايه نگهدارنده كتاب در معرض ديد اعضا قرار مي گيرد. 


تلفكس : 35272336 -024

وبلاگ : http:// alzahralib89.blogfa.com