کتابخانه عمومی سید افضل موسوی
1396/9/30 پنجشنبه

 
کتابخانه عمومی خیّری مهندس سید افضل موسوی مرداد ماه سال 1392 طی مراسمی با حضور خیرین و مسوولین کشوری و محلی در زمینی به مساحت 6500 و زیر بنای 2700 مترمربع کلنگ زنی شد. این کتابخانه به صورت خیّرساز توسط بنیاد فرهنگی مصلی نژاد احداث شده و در مرداد ماه سال 1395 افتتاح و مورد بهره برداری قرار می گیرد.
کتابخانه عمومی سید افضل موسوی به عنوان هفتمین کتابخانه خیّری استان زنجان، با 16000 نسخه کتاب دارای بخشهای مختلفی مانند: بخش امانت، مخزن کتاب، سالن های مطالعه برادران و خواهران به صورت مجزا، سالن کنفرانس، مرجع، محققین، نشریات، اینترنت،دفاع مقدس و زنجان شناسی،کلاس آموزشی و بخش ویژه کودک و نوجوان می باشد.
                   
 
               
در این بخش مراجعان می‌توانند به کمک سامانه سامان Samanpl.ir  و ازطریق فیلدهای جستجوی عنوان، موضوع، نویسنده و... مدارک مورد نیاز خود را بازیابی نمایند. 
    
هر عضو می‌تواند 5 نسخه کتاب را به مدت14روز به امانت بگیرد و بعد از این مدت به صورت حضوری، تلفنی و یا با مراجعه به آدرسwww.Samanpl.irقابل تمدید می‌باشد. همچنین اعضا می‌توانند از طریق وب سایت فوق از وضعیت کتب امانتی خود اطلاع یافته، کتاب مورد نیاز خود را در کتابخانه‌های عمومی جستجو کرده و کتاب‌های خود را درصورت عدم درخواست دیگران رزرو نمایند. در آخر نیز امکان استفاده از اینترنت بدون سیم به صورت رایگان برای کاربران در نظر گرفته شده است. کابران برای مطالعه مواد درسی و آموزشی، غیر درسی، نشریه، روزنامه، کتب مرجع و... می‌توانند از این بخش استفاده کنند.مهمترین قانون در سالن مطالعه رعایت سکوت است. در این بخش که به صورت مجزا برای خواهران و برادران طراحی شده تعداد 56 میز و 200 صندلی قرار داده شده و از ساعت7:30 تا 19:30 در اختیار کاربران است.
                            
مجموعه کتابخانه شامل، 16000 عنوان کتاب با موضوعات ادبیات، علوم رایانه، تاریخ و جغرافیا، هنر، علوم اجتماعی، علوم کاربردی و... می‌باشد و به‌تدریج به منابع آن افزوده خواهد شد. همچنین در راستای ارزش‌گزاری و آشنایی مراجعین محترم با آرمان‌ها و آثار دفاع مقدس، این بخش با حدود 2000عنوان از دیگر بخش‌های در دسترس مراجعین است. از آنجا که هدف هر کتابخانه پاسخگویی به پرسش‌های کاربران و کمک به آنان در رفع نیازهای اطلاعاتی است، بخش مرجع کتابخانه دارای 1500نسخه منابع مرجع جهت پاسخگویی به سوالات است که استفاده از این منابع در قالب امانت موقت و در داخل سالن مطالعه امکان‌پذیر است.بخش نشریات کتابخانه شامل 75 عنوان نشریه در موضوعات مختلف و 20 عنوان روزنامه سراسری و محلی است.
  
بخش کودکان و مادران به‌طور کاملا مجزا در طبقه اول ساختمان کتابخانه واقع شده است. در این بخش حدود 3000عنوان کتاب در گروه‌های مختلف سنی کودکان با محیطی زیبا قابل استفاده کودکان است. بخش کودک دارای بخش امانت، اتاق بازی کودکان، اتاق قصه‌گویی، و سالن مطالعه می‌باشد که فعالیت‌هایی از جمله امانت کتاب، کتاب‌خوانی، قصه‌گویی، نقاشی، نمایش عروسکی، نمایش خلاق، بازی‌های فکری، شاهنامه‌خوانی، قرآن و نهج‌البلاغه در این بخش انجام می‌شود.
                
بخش پژوهش برای استفاده پژوهشگران، نویسندگان، دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی و اساتید طراحی شده است.در این بخش فهرستی توصیفی از پایگاه‌های رایگان، آرشیو دیجیتالی نشریات و خدمات کامپیوتری مجزا برای کاربران خاص این بخش در نظر گرفته شده است.
اتاق جلسات برای سلسله جلسات ماهانه و هفتگی اداره‌ی کل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان و اداره‌ی شهرستان در طول سال در نظر گرفته شده است.
وبلاگ:www.afzalmosavi.blogfa.com
نشانی: زنجان، شهرک گلشهر کاظمیه، خیابان پاستور شرقی، میدان امام علی (ع)، جنب مسجد امیرالمومنین(ع)، کتابخانه عمومی سید افضل موسوی
تلفن :33725300-024