بيشتر
کتابخانه عمومی مهدوی
1391/8/29 دوشنبه


کتابخانه عمومی حاج احمد مهدوی از جمله کتابخانه‌های خیری استـان زنجان محسوب می شود که توسط بانو طاهره مهدوی، دختر زنده یاد حاج احمد مهدوی، در زمینی به مساحت 1390 متر مربع با زیربنای 1440 متر مربع در دو طبقه ما بین شهرک نصر و آزادگان، ضلع شمالی پاک لاله احداث گردید.
کتابخانه مهدوی دارای 2 سالن مطالعه مجزا جهت استفاده خواهران و برادران با گنجایش هر سالن 200 نفر به صورت شبانه روزی اداره می شود.کتابخـانه مهـدوی دارای 28604 نسخـه کتـاب،350 عنوان لوح فشرده، 100 عنوان نشریه (ماهانه) است.تعدا اعضای فعال کتابخانه 2624 نفر استو این در حالی است که تعداد مراجعین خواهران در ماه 4500 نفر و برادران 5000 نفر برآورد می شود.کتابخانه فوق الذکر به بخش‌های مختلف؛ از جمله مخزن اصلی کتاب، مرجع، دفاع مقدس، نشریات، خدمات اینترنتی، نمایه مقالات و نشریات، تازه‌های کتاب، محققین، زنجان‌شناسی، دیداری- شنیداری، کودکان، مسابقات فرهنگی و به صورت مجزا تفکیک گردیده است.


بخش امانت :
تعداد کتابی که ماهیانه به اعضاء امانت داده می شود بالغ بر2000نسخه می باشد ،کلیه منابع موجود در مخزن کتابخانه در نرم افزار سامان  ثبت گردیده ونیازها ودرخواستهای اعضاءازطریق جستجو ازسیستم رایانه موجودانتخاب و از طریق همکاران به اعضاء امانت داده می شود .

 
بخش دفاع مقدس:
در راستای ارزشگزاری و آشنایی مراجعین محترم با آرمان ها و آثار دفاع مقدس، این بخش با 1000 نسخه در کتابخانه ایجاد شده است.
بخش زنجان شناسی:
در بخش زنجان شناسی کتب منتشر شده در حوزه‌های مختلف مربوط به استان زنجان و کتب تألیفی نویسندگان زنجانی ارایه می‌گردد
بخش محققین:
کتابخانه حاج احمد مهدوی جهت دسترسی محققین به منابع مرجع و دیگر منابع اطلاعاتی بخش ویژه ای را به این امر مهم اختصاص داده است.
بخش کودکان و نوجوانان:
بخش کودکان و نوجوانان کتابخانه حاج احمد مهدوی دارای 2632 نسخه کتاب ثبت شده و 420 عضو کودک و نوجوان است. بخش کودکان و نوجوانان دارای فعالیت‌هایی از جمله امانت کتاب، کتاب‌خوانی، قصه‌گویی، نقاشی، نمایش عروسکی، نمایش خلاق، بازی‌های فکری، شاهنامه خوانی، قرآن، نهج البلاغه، بررسی اشعار مولانا در قالب قصه و نظایرآن است و این برنامه ها به صورت مستمر ادامه دارد.

بخش دیداری – شنیداری:
بخش دیداری و شنیداری داخل بخش مخزن قرار گرفته است و تعداد منابع موجود در آن 350عنوان حلقه لوح فشرده در موضوعات متنوع (نرم افزارهای آموزشی)رادر خود جای داده است .
بخش مرجع:
از آنجا که هدف هر کتابخانه پاسخگویی به پرسش‌های کاربران و کمک به آنان در رفع نیازهای اطلاعاتی است، بخش مرجع دارای منابع پاسخگو به سوالات مراجعین است، که استفاده از این منابع در داخل سالن مطالعه امکان پذیر است.بخش مرجع کتابخانه کتابهای متنوعی را درموضوعات مختلفی درخود جای داده است تعداد منابع موجود در این بخش بالغ بر2021 نسخه می باشد .

بخش نشریات :
بخش نشریات کتابخانه شامل 100 عنوان (ماهانه) در موضوعات مختلف و 7 عنوان روزنامه است.


بخش خدمات اینترنتی:
این کتابخانه جهت استفاده‌ی محققین دارای بخش مجزای خدمات اینترنتی با 4 سیستم رایانه است.
طرح اهدای کتاب:
بیایید با اهدای کتاب‌هایمان، دانایی را به هموطنان خود هدیه کنیم. این طرح به منظور غنی‌سازی مجموعه منابع کتابخانه در طول سال اجرا می‌گردد. از عموم مردم فرهنگ دوست دعوت می‌شود با اهدای کتاب های خود در این امر مهم مشارکت نمایند.

لازم به ذکر است، عضویت جانبازان، آزادگان، خانواده‌های محترم شهدا، خانواده‌های تحت پوشش بهزیستی و
 کمیته امداد امام خمینی (ره)، اعضای فعال بسیج و خردسالان عزیز رایگان است.عضویت خانوادگی؛ عضویت حداقل دو نفر از اعضای خانواده نیم بها است. 

 ساعت کاری:
کتابخانه همه روزه ( شنبه تا چهارشنبه ) از ساعت 19:30 الی 7:30 و پنج شنبه از ساعت 13:00 الی 7:30 آماده ارایه‌ی خدمات به مراجعین محترم است.

آدرس :
 زنجان - شهرک آزادگان -  انتهای خیابان آذر - جنب پارک لاله - تلفن :33412100