منو اشيا عمودي
صفحه اصلي
تصوير ها
متون عمومي
منو اشيا عمودي
ورود
1393/5/13 دوشنبه

معرفی کتابخانه روستایی 15خرداد
دهستان قره بلاغ در 35 کیلومتری جاده ترانزیت  زنجان تهران واقع شده است و دارای1500 نفر جمعیت 495 خانوار می باشد.این دهستان دارای یک کتابخانه، دهیاری،خانه بهداشت ، درمانگاه ،یک مدرسه ابتدایی و راهنمایی،پارک کودک ،دو مسجد ،حسینیه ،و سقاخانه،دو پایگاه وجامعه القرآن می باشد.این کتابخانه در سال 1374 تاسیس شده و دارای 210 متر زیر بنا ، 20مترسالن مطالعه بزرگسالان خواهر و برادر  و 12متر سالن مطالعه کودکان می باشد. این کتابخانه توسط نهاد کتابخانه تاسیس شده است یک سالن مطالعه برای بزرگسالان و یک سالن مطالعه مجزا برای کودکان می باشد. که در هر سالن قفسه های مربوط به کتابهای خودشان گنجانده شده است.تعداد کتابهای بخش بزرگسالان در حدود 13957نسخه کتاب که شامل کتابهای فارسی ، غیر فارسی و کتابهای کمک آموزشی می باشد.
 اهداف:
1.      ایجاد بستری مناسب برای افرادی که علاقه مند به آموزش خود می باشند.
2.      ارتقاء علم و فرهنگ جامعه عزیزمان
3.      ایجاد یک کتابخانه نمونه
4.      کمک به برنامه درسی در سطح وسیع تر برای دانش آموزان و علاقه مندان
5.      اطلاع رسانی در تمام زمینه های علمی
6.       ارائه خط مشی به منظور ایجاد هماهنگی بین کتابخانه ها

اعضا :
 کتابخانه 15 خرداد از مهر 74 شروع به عضو گیری نموده و با دعوت از عموم اهالی روستا و روستاهای مجاور تلاش به این مهم نموده است.در شهریور ماه 1396 این کتابخانه دارای 487 عضو فعال می باشد. که به طور میانگین هر عضو در ماه 3 کتاب به امانت می برند.
بخش امانت:
میانگین تعداد کتابی که ماهیانه به هر عضو امانت داده می شود سه کتاب می باشد ،کلیه منابع موجود در مخزن کتابخانه درحال ثبت در نرم افزار می باشد.بخش کودکان:
بخش کودکان و نوجوانان کتابخانه دارای 2048 نسخه کتاب ثبت شده و136 عضو کودک و88عضو نوجوان است. بخش کودکان و نوجوانان دارای فعالیت‌هایی از جمله امانت کتاب، کتاب‌خوانی، قصه‌گویی، ، مسابقات نقاشی ، کتابخوانی، کاردستی و نظایرآن است و این برنامه ها به صورت مستمر ادامه دارد.


اعضای زیر هفت سال:
این کتابخانه در جهت جذب افراد زیر هفت سال نیز تلاش نموده و با همکاری مهد قرآنی هفته ای دو جلسه کلاسهای قصه گویی جهت ایجاد علاقه مندی کودکان به کتاب و کتابخوانی از تمام کودکان زیر هفت سال دعوت به عضویت نموده است.

بخش نشریات :
بخش نشریات کتابخانه شامل 25عنوان (ماهانه)در موضوعات مختلف علمی ،آموزشی ،فرهنگی ،خانواده  جهت استفاده در کتابخانه در اختیار مراجعین و اعضامی باشد .


بخش دفاع مقدس:
در راستای ارزشگزاری و آشنایی مراجعین محترم با آرمان ها و آثار دفاع مقدس، این بخش در کتابخانه ایجاد شده است. و هر هفته دو کتاب را به صورت خلاصه در این مورد به اعضای کتابخانه معرفی می نماید.


فعالیت های فرهنگی انجام شده در کتابخانه :
فعالیت هایی از قبیل کلاس قصه گویی ،نشست کتابخوان کتابخانه ای و مدرسه ای،نشست جمع خوانی ،تهیه روزنامه دیواری، حدیث هفته ، حفظ شعر و قصه نویسی توسط اعضای کودک برنامه در مناسبتهای متنوع وبرگزاری جشن تکلیف برای اعضا کودک 9 سال کلاسهای آموزشی
 ،گروه مطالعاتی اعضا ،و همکاری در جشنها و مناسبتها با دیگر ارگانهابرگزاری کلاسهای مشاوره برای اعضای مادر در کتابخانه می توان اشاره نمود.


آدرس کتابخانه: دهستان قره بلاغ خیابان شهید والی جنب در مانگاه
آدرس وبلاگ: library15khordadblogfa.com
تلفن: 02435873412