تقويم
<>
شيدسچپج
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
بيشتر
زمان عقربه اي
پنجشنبه 7 اسفند 1399

کتابخانه عمومی علم الهدی
1394/8/5 سه‌شنبه

کتابخانه عمومی علم الهدی
این کتابخانه در روستای دابانلو بخش سجاسرود از توابع شهرستان خدابنده دراستان زنجان قرار دارد. فاصله با مرکزبخش:35کیلومترمربع ،فاصله با مرکزشهرستان:40کیلومتر و فاصله با مرکز استان:75کیلومترمی باشد. آب و هوای آن در فصول بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد است و بیشتر شغل مردم این روستا دامداری و کشاورزی است ساختمان این کتابخانه در سال 1391 تاسیس شده و مساحت کل زمین 160 متر مربع و زیربنای آن 80 مترمربع می باشد.
و از لحاظ درجه فرهنگی،درجه روستایی محسوب می شود. بخش مخزن کتابخانه کتابهایی را در موضوعات و زمینه های مختلف در خود جای داده است که به روش سیستم باز اداره می شود و مراجعه کننده می تواند شخصا در داخل مخزن کتابخانه منابع مورد نظر خود را بررسی نموده و پس از انتخاب آن را به امانت بگیرد. این کتابخانه به صورت شیفتی روزهای زوج صبح و روزهای فرد بعد از ظهر آماده خدمات دهی به مراجعین محترم می باشد
منابع کتابخانه:
مجموعه منابع کتابخانه شامل 4388 نسخه کتاب است که به صورت باز در مخزن اصلی، نگهداری و سرویس‌دهی می‌شود. کتب موجود در کتابخانه عمومی الغدیر عمدتا به زبان فارسی و تعداد اندکی نیز به زبان های ترکی، انگلیسی و عربی است.
بخش امانت:
پویایی هر کتابخانه مستلزم ارایه خدمات مناسب، مداوم و روز آمد است، به عبارتی جایگاه و کارآمدی هر کتابخانه نزد کاربران، با ارایه خدمات آن شناخته می‌شود. تمام فعالیتهای کتابخانه (گزینش ، فراهم آوری، سازماندهی و دسترسی پذیر کردن منابع) در جهت ارایه خدمات به استفاده کنندگان کتابخانه است و بیشترین تبلور آن در قسمت امانت است. بخش امانت کتابخانه نیز با استفاده از نرم افزار نمایه امکان استفاده از منابع موجود و همچنین جستجو از طریق عنوان، سرشناسه ، موضوع و سایر مشخصات کتابشناختی به مراجعان ارایه خدمت می‌کند. هر عضو می تواند تعداد پنج نسخه کتاب در هر نوبت به مدت 14 روز امانت بگیرد و این مدت قابل تمدید است.
بخش کودکان :
بخش کودک کتابخانه الغدیر دارای 781 نسخه کتاب می باشد که مختص کودکان است و به صورت مجزا در قفسه های ویژه این بخش نگهداری می شود.


بخش دیداری شنیداری:
به دلیل اهمیت مواد دیداری و شنیداری و تقاضای روز افزون برای استفاده از این مواد، این کتابخانه نیز اقدام به ایجاد آرشیو دیداری- شنیداری نموده است. این منابع شامل مواد آموزشی، نرم افزار های قرآنی، فیلم های آموزنده و سرگرمی است.
بخش مرجع:
از آنجا که هدف هر کتابخانه پاسخگویی به پرسش‌های کاربران و کمک به آنان در رفع نیازهای اطلاعاتی است، کتابخانه‌ها همیشه سعی در نیل به این هدف به شیوه‌های گوناگون و بهینه داشته‌اند. بخش مرجع کتابخانه عمومی نیز به صورت مخزن باز در اختیار اعضا و مراجعان می‌باشد.
بخش نشریات :
در این بخش نشریات وروزنامه قرار گرفته نشریات به روز ( هفته نامه , ماهنامه , فصلنامه ) که مراجعان می توانند به راحتی نشریه ومجلات مورد علاقه خودرا در داخل بخش نشریات مطالعه نمایند
خدمات اطلاع رسانی :
با توجه به رشد روز افزون اطلاعات و نیاز مراجعان به اطلاعات روز آمد، دیگر تنها با اتکا به منابع سنتی نمی توان همه نیاز های مراجعان را برآورده کرد از این رو لازم است که کتابخانه ها به منابع الکترونیکی مجهز شوند. در این راستا کتابخانه عمومی شمس سجاسی نیز اقدام به گسترش منابع و تجهیزات الکترونیکی نموده است. خدمات جستجو و ارائه اطلاعات از طریق نمایه نشریات کشور و اینترنت در این کتابخانه امکان پذیر است .
اعضاء:کتابخانه عمومی الغدیر90 نفر زن و 46 نفر مرد جمعاد به تعداد 136 نفر عضو فعال دارد.
آدرس : بخش سجاسرود- روستای دابانلو - کتابخانه عمومی علم الهدی