بيشتر
کتابخانه عمومی شهید مدرس
1391/9/13 دوشنبه


کتابخانه عمومی شهید مدرس

کتابخانه شهید مدرس با مساحت 350 متر مربع زمین و زیربنای 144 متر مربع در سال 1354توسط گروهی از دانشجویان معماری احداث و بنا شد که در ساخت آن گروهی از خیرین شهر نیز همکاری داشتند این کتابخانه  در خیابان 17 شهریور شهرستان خرمدره واقع شده بود که به دلیل قدمت زیاد و فرسودگی ساختمان به جهت تجدید بنا در نیمه دوم سال 90 تعطیل و درنیمه دوم 91به ساختمان استیجاری در خیابان مدرس انتقال یافت. هم اکنون مدارس ابتدایی و راهنمایی و دبیر ستان های گوناگون در اطراف آن قرار دارند. به همین خاطر این کتابخانه مورد استقبال زیاد قشر دانشجو و دانش آموز قرار گرفته است .


 
مشخصات کتابخانه:
در حال حاضرکتابخانه شهید مدرس با یک سالن به صورت  تک شیفت اداره میشود . مخزن کتاب به طور عمومی میباشد وهمه اقشار میتوانند   از ساعت 7:30 دقیقه صبح لغایت 18:30 دقیقه نیم وقت از مخزن کتابخانه استفاده   کنند .و  به جز ایام تعطیل رسمی این کتابخانه تعطیل نمی باشد .
کل فضای کتابخانه 150 متر مربع مساحت دارد. که به صورت باز اداره می شود.تا همه اعضا مستقیم خودشان بتوانند . از کتابها دیدن نموده و کتاب مورد نظر خود را انتخاب نمایند . و همچنین راهنمای نصب شده در مخزن و نشانگر کتاب که در هر قفسه موجود می باشد. برای راهنمای اعضا قرار دارد.
کتابخانه دارای جستجوی رایانه ای  ((samanpl.ir نیز می باشد.که در صورت تمایل اعضا می توانند کتابهای خود را از کامپیوتر که برای اعضا به عنوان جستجوی کامپیوتری در نظر گرفته شده است انتخاب نمایند .
عضویت در کتابخانه مدرس: پر کردن فرم عضویت یک قطعه عکس پرداخت حق عضویت که برای خردسالان و باز نشستگان و خانواده محترم شهدا وبسیجیان فعال و جانبازان رایگان و سایر مراجعین30000 ریال و صدور کارت برای همه 5000 ریال میباشد   .ارائه کارت شناسایی معتبر جهت عضویت الزامی می باشد.
 
منابع کتابخانه:
منابع کتابخانه تا زمان تهیه این فهرست 18359 عنوان و22026 نسخه کتاب فارسی و تعدادی محدود کتب غیر فارسی شامل زبان انگلیسی ترکی و عربی می باشد.
تعداد کتابهای کودک این کتابخانه 2018جلد کتاب می باشد. این کتابخانه دارای تعداد  35 عنوان سی دی میباشد .
 

بخش امانت:
تعداد امانت کتب به هر عضو 5 نسخه کتاب می باشد . مدت امانت هر کتاب 14 روز می باشد که با مراجعه یا تماس تلفنی عضو به کتابخانه به مدت 14 روز در صورت نیاز سایر اعضا تمدید می گردد.
 
بخش مرجع:
 از آنجا که هدف هر کتابخانه پاسخگویی به پرسش‌های کاربران و کمک به آنان در رفع نیازهای اطلاعاتی است، بخش مرجع دارای منابع پاسخگو به سوالات مراجعین است؛ که استفاده از این منابع در داخل سالن مطالعه امکان پذیر است.
بخش نشریات :
در این بخش،  نشریات رسیده به کتابخانه پس از ثبت در معرض دید و استفاده مراجعین قرار می گیرد. این کتابخانه اشتراک 30 عنوان نشریه و یک روزنامه را دارا می باشد.
 
 
سایر فعالیتها:
 
نشست کتابخوانی با جمعی از اعضای کتابخانه و علاقمندان به کتاب و کتابخانه   به صورت ماهانه اجرا میشود
 
 
برگزاری مسابقات نقاشی ،قصه گویی ،کاردستی ، ومسابقات کتابخانی و تهیه بروشور   و غیره با توجه به مناسبتها اجرا میگردد .
 
 
بخش کتب درسی:
 
در این کتابخانه کتب درسی و کمک درسی برای دانش آموزان ابتدایی راهنمایی متوسطه و دوره های کاردانی و کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز تهیه شده که هر عضو می تواند 2 کتاب درسی را برای 14روز به امانت برده و باز گرداند.
 
در بخش دیداری و شنیداری مراجعین می توانند با مشاهده   منابع سی دی مورد نظر خود را انتخاب نمایند . و از کتابدار مسئول در خواست سی دی نمایند.
 
کتابخانه مدس  داری  اینترنت جهت استفاده مراجعین نیز می باشد .  
 
  
 بخش کودکان:
بخش کودک کتابخانه مدس قسمتی از مخزن به این بخش اختصاص یافته (به دلیل استیجاری بودن محل خاص و مجزا   مخصوص کودکان ندارد) تعداد 2018 جلد کتاب کودک 4 صندلی کودک و 1 میز کودک که کودکان از سن 2 سال تا زیر 10 سال می توانند از این بخش بطور مرتب از ساعت 7:30 لغایت 30:18   استفاده کنند .     
آدرس : خیابان شهید بهشتی   خیابان مدرس پلاک 116
تلفن : 35522982 -024

وبلاگ:  
http://modarres54.blogfa.com