1397/2/27 پنجشنبه

کتابخانه عمومی شهید صفدرعلی کبودخانی
 محمودآباد روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان خدابنده در استان زنجان است.طبق سرشماری سال 1395 جمعیت این روستا 2802 نفر با جمعیت مردان 1448 نفر و زنان 1354 نفر و 782 خانوار می باشد.
این روستا مرکز دهستان خرارود بوده و فاصله آن از مرکز شهرستان ۱۷ کیلومتر می‌باشد. راه‌های دسترسی این روستا جاده فرعی آسفالته قیدار به آبگرم و جاده روستایی شیخلو-خالق آباد-محمودآباد می‌باشد.یکی از محل‌های تفریحی و تفرجگاهی این روستا سد خاکی واقع در ۴ کیلومتری شمال آن است که در حال حاضر به علت عدم تکمیل شبکه آبیاری استفاده از آب آن جهت مصارف کشاورزی صورت نمی‌گیرد. شغل بیشتر ساکنین این محل کشاورزی و دامداری است که برخی افراد ساکن این روستا به کارهای دیگری از جمله مغازه داری، صنعتگری، ساخت و ساز و کارهای اداری مشغول می‌باشند. عمده محصولات کشاورزی این روستا گندم، جو، سیب زمینی، گوجه فرنگی، لوبیا، محصولات باغی و … بوده و اکثر اراضی زراعی این روستا زیر کشت محصولات دیم می‌باشد.
 این کتابخانه در روستای محمودآباد در بخش مرکزی از توابع شهرستان خدابنده دراستان زنجان قرار دارد. ساختمان این کتابخانه در سال 95 توسط سعید نجف خانی از خیرین نیک‌اندیش، به اداره کتابخانه های عمومی شهرستان خدابنده واگذار شد. در سال 1397 تاسیس شده و عرصه و اعیان ساختمان 180مترمربع می باشد. کتابخانه عمومی خیری شهید صفدرعلی کبودخانی 2 هزار و 500 نسخه کتاب و دارای بخش های مختلفی مانند کودک و نوجوان، مرجع، نشریات، سالن مطالعه و اینترنت است که مراجعین و اعضاء کتابخانه می توانند علاوه بر مراجعه به داخل مخزن (قفسه باز) از سیستم رایانه ای جهت انتخاب کتابهای مورد نظر خود استفاده نمایند. .
طرح های قابل اجرا در کتابخانه :
نورسیده ها :
این طرح به معرفی کتاب و ارائه خلاصه ای از کتاب های ارسالی به کتابخانه ها می پردازد.
کتابخوان ماه :
در طرح کتابخوان ماه، برای هر ماه 4 عنوان کتاب از بین کتابهای تازه منتشر شده ،برای اقشار و سلایق گوناگون مردم و در موضوعات و مناسبت‌های متنوع مانند (سبک زندگی ایرانی اسلامی، ازدواج، تربیت فرزند، اخلاق اجتماعی، خانواده، سلامت، کودک و نوجوان، علمی و دینی و...) انتخاب و به منظور ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و تحقق دیگر اهداف طرح، کتابها در قالبها و روشهای مختلف نظیر پوستر، خلاصه نویسی، کتابچه، فلش و کلیپ، معرفی شده و با محوریت آن 4 کتاب فعالیت‌های کتاب‌ محور متنوعی مثل جلسات نقد کتاب، مسابقات کتابخوانی و... انجام‌ می‌گیرد
نشست های کتابخوان :
کتاب خوان عنوان نشست هایی است که به منظور به اشتراک گذاری کتاب های خوانده شده و با هدف ترویج و تبلیغ مطالعه در قالب معرفی کتاب برگزار میگردد. این جلسه در فضایی صمیمی تلاش دارد تجربیات مطالعاتی افراد کتابخوان را برای سایر علاقمندان کتاب و کتابخوانی به اشتراک گذارد.این نشستها به صورت کتابخانه ای و مدرسه ای برگزار می گردد.
بخش امانت :
پویایی هر کتابخانه مستلزم ارایه خدمات مناسب، مداوم و روز آمد است، به عبارتی جایگاه و کارآمدی هر کتابخانه نزد کاربران، با ارایه خدمات آن شناخته می‌شود. امانت کتاب بصورت رایانه ای و از طریق نرم افزار سامان انجام می پذیرد. اعضا می توانند تعداد 5 جلد کتاب بمدت 2 هفته به امانت ببرند. مدت امانت می تواند بصورت حضوری یا تلفنی تمدید گردد.یکی از بخشهای مهم کتابخانه ، بخش امانت است که شالوده کارهای فنی در این بخش بصورت امانت کتاب و سایر منابع اعم به اعضاء و مراجعین ارائه می گردد . بخش امانت کتابخانه مهمترین بخش این مجموعه و به منزله نبض کتابخانه است زیرا تلاش و فعالیت همکاران در این بخش قابل رویت است. موضوع کتابها: کلیات ، فلسفه و روانشناسی ، دین ، علوم اجتماعی ، زبانها ، علوم خالص ، علوم تکنولوژی ، هنرها ، ادبیات و تاریخ و جغرافیا و همچنین کتابهای کودکان و نوجوانان و کمک آموزشی می باشد
بخش کودکان :
بخش کودک کتابخانه دارای 350 عنوان کتاب می باشد که مختص کودکان است و به صورت مجزا در  یک اتاق 4* 3 نگهداری می شود.
بخش مرجع:
از آنجا که هدف هر کتابخانه پاسخگویی به پرسش‌های کاربران و کمک به آنان در رفع نیازهای اطلاعاتی است، کتابخانه‌ها همیشه سعی در نیل به این هدف به شیوه‌های گوناگون و بهینه داشته‌اند. بخش مرجع کتابخانه عمومی  نیز به صورت مخزن باز در اختیار اعضا و مراجعان می‌باشد.
 بخش نشریات :
در این بخش،  نشریات رسیده به کتابخانه پس از ثبت در معرض دید و استفاده مراجعین قرار می گیرد. این کتابخانه نشریه و روزنامه را دارا می باشد.
                         
آدرس :خدابنده - بخش مرکزی – محمودآباد - کتابخانه عمومی شهید صفدرعلی کبودخانی

تلفکس : 
34362613 -024