1391/9/1 چهارشنبه
کتابخانه عمومی استاد رضا روزبه                      


کتابخانه عمومی استاد روزبه با مساحت  حدود 2000 متر مربع و زیر بنای 924 متر مربع در سال 1377 تاسیس شد و به تدریج گسترش یافت. کتابخانه در ابتدا به وسیله اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اداره می‌شد اما از اوایل سال 1383 همزمان با  تصویب قانون تاسیس و نحوه ی اداره ی کتابخانه های عمومی کشور همانند سایر کتابخانه‌های عمومی زیر نظر نهاد کتابخانه های عمومی کشور فعالیت می نماید.                                                                
منابع کتابخانه:
مجموعه منابع کتابخانه شامل 33639 نسخه کتاب است که  به صورت قفسه باز در مخزن اصلی، نگهداری و سرویس‌دهی می‌شود. کتب موجود در کتابخانه عمومی روزبه  عمدتا به زبان فارسی و تعداد کمی نیز به زبان های ترکی، انگلیسی  و عربی است.   
                                                  
بخش امانت:
پویایی هر کتابخانه مستلزم ارایه خدمات مناسب، مداوم و روز آمد است، به عبارتی جایگاه و کارآمدی هر کتابخانه نزد کاربران، با ارایه خدمات آن شناخته می‌شود. تمام فعالیتهای کتابخانه (گزینش ، فراهم آوری، سازماندهی و دسترسی پذیر کردن منابع) در جهت ارایه خدمات به استفاده کنندگان کتابخانه است و بیشترین تبلور آن در قسمت امانت است. کاربران می توانند از طریق نرم افزار سامان که تحت وب می باشد براحتی از هر مکانی منابع مورد نیاز خود را با شناسه های  عنوان، سرشناسه ، موضوع و سایر مشخصات کتابشناختی جستجو نموده و کتاب مورد نظر را رزو و یا کتب در دست امانت خود را تمدید نمایند.  هر عضو می تواند تعداد پنج نسخه کتاب در هر نوبت به مدت 14 روز امانت بگیرد و این مدت به صورت حضوری، تلفنی و اینترنتی قابل تمدید می باشد.    
 
بخش کودکان :
بخش کودک کتابخانه روزبه  با 3000 نسخه کتابکودک، 6 عنوان مجله ماهانه و برگزاری دوره ها و کلاسهای مختلفی همچون نشست های قصه گویی، کلاس داستان نویسی، نشست کتابخوان کودک، جمع خوانی، شعرخوانی، جشن های مناسبتی، مسابقه نقاشی و انواع مسابقات متنوع دیگر در فضای مجزایی آماده ارائه خدمات به  مراجعان محترم کودک می باشد.

بخش دیداری – شنیداری:
به دلیل اهمیت مواد دیداری و شنیداری و تقاضای روز افزون برای استفاده از این مواد، این کتابخانه نیز اقدام به ایجاد بخش دیداری- شنیداری نموده است. این  منابع شامل مواد آموزشی، نرم افزار های قرآنی،  نرم افزارهای کاربردی و ...  است. این کتابخانه هم اکنون دارای بیش از 150 نسخه  لوح فشرده قابل امانت است و برنامه ریزی هایی جهت گسترش آن صورت گرفته است . 
بخش مرجع:
از آنجا که هدف هر کتابخانه پاسخگویی به پرسش‌های کاربران و کمک به آنان در رفع نیازهای اطلاعاتی است، کتابخانه‌ها همیشه سعی در نیل به این هدف به شیوه‌های گوناگون داشته‌است. بخش مرجع کتابخانه نیز به صورت مخزن باز در اختیار اعضا و مراجعان می‌باشد.

بخش نشریات:
در این بخش،
 نشریات رسیده به کتابخانه پس از ثبت در معرض دید و استفاده مراجعین قرار می گیرد. این کتابخانه اشتراک 51 عنوان نشریه و روزنامه را دارا می باشد.

سالن های مطالعه :
کتابخانه دارای دو سالن مطالعه مجزا جهت مطالعه خواهران و برادران با مجموع ظرفیت 229 نفر است که در ساعات کاری کتابخانه قابل استفاده اعضا می باشد.

بخش نوجوان:
به دلیل اهمیت کتابخوانی از سنین پایین تر و ارائه خدمات مناسبتر به گروه سنی نوجوان که اغلب بین گروه کودک و بزرگسال سر درد گم می باشند کتابخانه جهت سهولت بازیابی منابع برای این گروه سنی کتابهای نوجوان را در بخش جداگانه ای قرار داده و این بخش به صورت قفسه باز به همراه 4 عنوان مجله اشتراکی در اختیار نوجوانان کتابخانه می باشد.

بخش تازه های کتاب:
کلیه کتابهای دریافتی توسط کتابخانه جهت معرفی بیشتر در این بخش در معرض دید مراجعین محترم قرار می گیرد.

 
بخش دفاع مقدس:
با توجه به اهمیت آشنایی مراجعان با تاریخ ارزشمند دفاع مقدس و خاطرات شهدا و همسنگران ایشان کتابهای مربوط به دفاع مقدس جهت سهولت بازیابی و نمایش بیشتر در این بخش به صورت جداگانه قابل استفاده می باشد.


بخش استان شناسی:
جهت آشنایی مراجعان با کتابهای مربوط به استان استان زنجان، کلیه کتابهای مرتبط در قفسه ای جداگانه  نگهداری و قابل امانت می باشد.

بخش روزبه شناسی:
با توجه به اینکه کتابخانه به نام پرافتخار استاد رضا روزبه مزیین می باشد. خانواده ی استاد کتابهای شخصی ایشان را به کتابخانه وقف نموده اند. این کتابها که بیش از 1000 نسخه کتاب به زبانهای فارسی و عربی می باشند در اتاق جداگانه ای با عنوان روزبه شناسی نگهداری می شوند و با توجه به قدمت برخی کتابها و کمیاب بودن برخی از منابع خصوصا منابع عربی و وقفی بودن این مجموعه، کتب تنها در کتابخانه قابل امانت و مطالعه می باشند.
فعالیت های کتابخانه:
کتابخانه علاوه بر ارایه خدمات کتابداری به کلیه مراجعین محترم در راستای جذب مخاطب و افزایش سرانه مطالعه برنامه های متنوعی همچون:
برگزاری جلسات نقد کتاب، نمایشگاههای مناسبتی کتاب، اجرای مسابقات کتابخوانی، نشست کتابخوان و ... اجرا می نماید.
 


 ساعت کار کتابخانه:
کتابخانه همه روزه(به جز روز های تعطیل) آماده ارائه خدمات به مراجعان می باشد.
شش ماهه اول سال
شنبه تا چهارشنبه: 7:30 الی 19:30                                  پنجشنبه ها: 730 الی 13
شش ماهه دوم سال
شنبه تا چهارشنبه: 7:30 الی 18:30                                 پنجشنبه ها: 730 الی 13
شرایط عضویت:
1) همراه داشتن مدرک شناسایی معتبر
2) یک قطعه عکس
3)حق عضویت بزرگسالان مبلغ 55000 ریال
4) نوجوانان زیر 14 سال 30000 ریال
5) کودکان زیر 7 سال 5000 ریال
خانواده های محترم شهدا ،جانبازان و آزادگان و هم چنین خانواده های تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی و بازنشستگان دولت و بسیج غعال به صورت رایگان (5000 ریال هزینه صدور کارت) می باشد . 

ارتباط با ما:
آدرس : زنجان- بزرگراه 22 بهمن میدان روزبه- کتابخانه عمومی استاد رضا روزبه
 تلفن: 33539900