1396/10/2 شنبه
 
کتابخانه عمومی دانش با مساحت 1200 متر مربع زمین و زیربنای 800 متر مربع در سفر رهبر انقلاب به استان زنجان کلنگ آن به زمین زده شد و در سال 1385 با حضور استاندار محترم و مدیر کل محترم اداره کل امور کتابخانه های استان زنجان و تنی چند از مدیران ارشد استان افتتاح گردید این کتابخانه واقع در شهرک زیباشهر جنب مسجد امام سجاد واقع گردیده در اطراف این شهرک شهرک های بزرگ زیادی واقع شده اند . وهمچنین مدارس ابتدایی و راهنمایی و دبیر ستان های گوناگون در اطراف آن قرار دارند. به همین خاطر این کتابخانه مورد استقبال زیاد قشر دانشجو و دانش آموز قرار گرفته است .که روزانه به طور تمام وقت از این کتابخانه استفاده می کنند.
مشخصات کتابخانه :
کتابخانه دانش با 2 سالن مجزا خواهران و برادران بطور تمام وقت از ساعت 7:30 دقیقه صبح لغایت 19:30 دقیقه عصر بطور تمام وقت از سالن کتابخانه استفاده می کنند .و جز ایام تعطیل رسمی این کتابخانه تعطیل نمی باشد.مخزن این کتابخانه 192 متر مربع مساحت دارد . که به صورت باز اداره می شود.تا همه اعضا مستقیم خودشان بتوانند . از کتابها دیدن نموده و کتاب مورد نظر خود را انتخاب نمایند. و همچنین راهنمای نصب شده در مخزن و نشانگر کتاب که در هر قفسه موجود می باشد. برای راهنمای اعضا قرار دارد.کتابخانه دارای جستجوی رایانه ای نیز می باشد.که در صورت تمایل اعضا می توانند کتابهای خود را از کامپیوترهای که برای اعضا به عنوان سرچ کامپیوتری در نظر گرفته شده است انتخاب نمایند .عضویت در کتابخانه دانش پر کردن فرم عضویت یک قطعه عکس دادن حق عضویت که برای خردسالان و باز نشستگان و خانواده شهدا وبسیجیان فعال و جانبازان رایگان و دانش آموزان و دانشجویان نیم بها می باشد.وفتوکپی شناسنامه و همراه داشتن فیش تلفن می توانند به عضویت یک ساله کتابخانه در آیند.
منابع کتابخانه :
منابع کتابخانه تا زمان تهیه این فهرست 27699 نسخه کتاب فارسی و تعدادی محدود کتب غیر فارسی شامل زبان انگلیسی ترکی و عربی می باشد.تعداد کتابهای کودک این کتابخانه 4268 جلد کتاب می باشد. این کتابخانه مجهز به بخش سمعی و بصری نیز هست که تعداد 546 عنوان سی دی فیلم کارتون وسی دی کمک آموزشی نیز موجود است .
 بخش امانت :
تعداد امانت کتب به هر عضو 3 جلد کتاب با صلاحدید مسئول مربوطه 5 جلد نیز بلامانع است . مدت امانت هر کتاب 15 روز می باشد که با مراجع یا تماس تلفنی عضو به کتابخانه به مدت یک هفته تمدید می گردد.
 بخش مرجع :
از آنجایی که هدف هر کتابخانه پاسخگویی به سوالات اعضا و مراجعین می باشد. تعداد کتب موجود بخش مرجع 760 عنوان است که اعضا در سالن کتابخانه از آن استفاده می کنند. و حق خارج کردن آن را ندارند.کتابخانه دارای بخش محقق نیز می باشد که اعضا محقق کتابخانه می توانند بطور مجزا از کلیه کتب مرجع در کتابخانه استفاده کنند . کتابخانه دانش دارای 2 سالن مجزا خواهران و برادران می باشد . که هر دو شیفت از سالن مجزا استفاده می کنند.
 بخش کودک :
بخاطر آشنایی هر چه بیشتر دانش آموزان و دانشجویان با کتابخانه دعوتنامه های از طرف کتابخانه دانش برای مدارس و دانشگاه های اطراف کتابخانه فرستاده می شود که در تمام طول سال در مناسبتهای مختلف می توانند از کتابخانه بازدید داشته باشند .مسئولین   با هماهنگی قبلی دانشجویان و دانش آموزان خود را جهت آشنایی بیشتر با کتابخانه به این کتابخانه آورده تا برای آنها توضیح داده شود که چگونه می توانند به عضویت کتابخانه در آیند و از آن استفاده کنند . مسئول کتابخانه در ایام مختلف به مدارس اطراف رفته تا دانش آموزان را با کتابخانه بیشتر آشنا کند.
از کارهای دیگر کتابخانه آشنا کردن اعضا با مسابقات فرهنگی می باشد. به محض رسیدن مسابقه به تمام اعضا اعلام می شود که مسابقات جدید به کتابخانه اعلام شده می توانند شرکت کنند.
بخش کتب درسی :
در این کتابخانه کتب درسی و کمک درسی برای دانش آموزان ابتدایی راهنمایی متوسطه و دوره های کاردانی و کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز تهیه شده که هر عضو می تواند 2 کتاب درسی را برای 3 تا 5 شب به امانت برده و باز گرداند. در ضمن کتب درسی قابل تمدید نمی باشد.
بخش دیداری – شنیداری :
در بخش دیداری و شنیداری مراجعین می توانند با مشاهده لیست منابع سی دی مورد نظر خود را انتخاب نمایند . و از کتابدار مسئول در خواست سی دی نمایند.کتابخانه دانش مجهز به بخش نمایه مقالات و اینترنت نیز می باشد . در بخش نمایه مقالات مراجعین می توانند موضوعات خود را با کمک کتابدار جستجو نمایند . وپرینت آن را با پرداخت هزینه دریافت کنند .در بخش اینترنت کتابخانه دانش با 2 باکس مجزا برادران و خواهران بطور مرتب به اعضا سرویس دهی می نماید و اعضا در تمام مدت روز می توانند از خدمات اینترنتی استفاده کنند.
 بخش کودکان :
بخش کوک کتابخانه دانش با مساحت 80 متر مربع بطور مجزا با تزئین مخصوص کودکان تعداد2168 جلد کتاب کودک 28 صندلی کودک و 7 میز کودک که کودکان از سن 2 سال تا زیر 10 سال می توانند از این بخش بطور مرتب از ساعت 7:30 لغایت 7 شب استفاده کنند .در ضمن در بخش کودک کتابخانه دانش یک روز در هفته قصه خوانی و کلاس کاردستی و شعر خوانی برای این قشر دایر می باشد . که بچه ها از این کلاسها استقبال خوبی کرده اند . کلاس نقاشی کودکان بطور مرتب در این کتابخانه دایر می باشد . از نیاز بخش کودک کتابدار کودک است که واقعا مورد نیاز این بخش می باشد                    
 بخش نشریات :
در بخش نشریات تعداد 88 عنوان نشریه بعد از ثبت و آماده سازی در اختیار اعضا قرار می گیرد. که از آن استفاده کنند.
ساعت کار کتابخانه:  از 7:30   لغایت 19:30 عصر می باشد.
آدرس:زنجان - زیباشهر- فاز اول روبروی شیرازی14- جنب مسجدامام سجاد«ع»- کدپستی4514964966