1396/10/25 دوشنبه


این کتابخانه به همت و تلاش معتمدین و علاقمندان به علم و دانش و تعالی و توسعه فرهنگ مطالعه در سال 1354 در طبقه دوم ساختمانی استیجاری در اول خیابان 17شهریور فعلی با مالکیت حاج نصرت ا... شعبانی با 600جلد کتاب اهدائی زیر نظر اداره آموزش و پرورش تاسیس و شروع به کار نمود . با تلاش و پیگیری مسئولین وقت ساختمان فعلی کتابخانه در محل جدید ( خیابان طالقانی روبروی فرمانداری جنب پارک پردیس ) در زمینی که از طرف شهرداری ابهر در تاریخ 15/8/1364 واگذار گردیده بود . با زیر بنای 331 متر مربع از 477 متر مساحت کل زمین در سال 1366 به بهره برداری رسید .ساختمان کتابخانه دارای یک سالن مطالعه با ظرفیت 60 صندلی و یک اتاق مدیریت و مخزن کتاب با ظرفیت 31909 جلد کتاب می باشد. این کتابخانه به دلیل قرار گرفتن در مرکز شهر و موقعیت مناسب فرهنگی از مراکز فرهنگی موفق شهرستان به شمار می رود . این کتابخانه نیز همچون دیگر کتابخانه های عمومی با روش رده بندی دهدهی دیوئی اداره می شود. از آنجا که کلیه منابع کتابخانه وارد سیستم رایانه ای گردیده،   مراجعین و اعضاء کتابخانه می توانند علاوه بر مراجعه به داخل مخزن (قفسه باز) از سیستم رایانه ای جهت انتخاب کتابهای مورد نظر خود استفاده نمایند .
بخش امانت :
 کتابخانه علامه طباطبائی قریب به 31909 هزار نسخه کتاب (29958نسخه فارسی و 1951 نسخه کتب کودک) و بیش از 100عنوان مجله دارد که از روزنامه های سراسری نیز هر روز 6 عنوان دریافت می نماید. منبع اصلی تهیه کتاب برای کتابخانه از طریق نهاد کتابخانه های عمومی کشور بوده که بصورت مستمر از طریق پست به کتابخانه ارسال میگردد.سایر منابع از طریق سازمانهای مختلف و افراد عادی به کتابخانه اهدا میگردند که پس از تایید اداره کل به مجموعه کتابخانه اضافه می گردند.
خدمات اینترنتی :
استفاده از نرم افزار مقالات نورمگز : حاوی متن مقالات ، نقد آثار و گفتگوهای مندرج در روزنامه ها و نشریات جاری کشور با قابلیت جستجو در اقلام مقاله شناسی ، پدید آورنده ، موضوع و یا عنوان مقاله و امکان جستجو در متن مقالات جهت استفاده اساتید ، مدیران ، دانشجویان، دانش آموزان و دیگر مراجعین محترم در شبکه کامپیوتری کتابخانه موجود می باشد .
بخش خدمات فنی :
اقداماتی است که برای تهیه و سازماندهی مجموعه کتابخانه شامل کتابها ، اسناد و مدارک ، نشریات ادواری و سایر مواد خواندنی اعم از چاپی ، غیر چاپی ، دیداری - شنیداری و همچنین حفظ و مراقبت از آنها صورت می گیرد . خدمات فنی موجب می شود مجموعه خواندنی کتابخانه بر اساس روشی اصولی حفظ و نگهداری شود تا به شکل مناسبی مورد بازیابی و دستیابی سریع و آسان اعضاء و مراجعان آن قرار گیرد .
بخش امانت :
امانت کتاب بصورت رایانه ای و از طریق نرم افزار سامان انجام می پذیرد. اعضا می توانند تعداد 5 جلد کتاب بمدت 2 هفته به امانت ببرند. مدت امانت می تواند بصورت حضوری یا تلفنی تمدید گردد.یکی از بخشهای مهم کتابخانه ، بخش امانت است که شالوده کارهای فنی در این بخش بصورت امانت کتاب و سایر منابع اعم از مواد دیداری و شنیداری و یا ارائه مقالات ( نمایه مقالات ) به اعضاء و مراجعین ارائه می گردد . بخش امانت کتابخانه مهمترین بخش این مجموعه و به منزله نبض کتابخانه است زیرا تلاش و فعالیت همکاران در این بخش قابل رویت است . در مخزن بخش امانت کتابخانه بیش از 29958 جلد کتاب در ده رده موضوعی : کلیات ، فلسفه و روانشناسی ، دین ، علوم اجتماعی ، زبانها ، علوم خالص ، علوم تکنولوژی ، هنرها ، ادبیات و تاریخ و جغرافیا و همچنین کتابهای کودکان و نوجوانان و کمک آموزشی در اختیار مراجعه کنندگان قرار می گیرد.
طرح های قابل اجرا در کتابخانه :
نورسیده ها :
این طرح به معرفی کتاب و ارائه خلاصه ای از کتاب های ارسالی به کتابخانه ها می پردازد.
کتابخوان ماه :
در طرح کتابخوان ماه، برای هر ماه 4 عنوان کتاب از بین کتابهای تازه منتشر شده ،برای اقشار و سلایق گوناگون مردم و در موضوعات و مناسبت‌های متنوع مانند (سبک زندگی ایرانی اسلامی، ازدواج، تربیت فرزند، اخلاق اجتماعی، خانواده، سلامت، کودک و نوجوان، علمی و دینی و...) انتخاب و به منظور ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و تحقق دیگر اهداف طرح، کتابها در قالبها و روشهای مختلف نظیر پوستر، خلاصه نویسی، کتابچه، فلش و کلیپ، معرفی شده و با محوریت آن 4 کتاب فعالیت‌های کتاب‌ محور متنوعی مثل جلسات نقد کتاب، مسابقات کتابخوانی و... انجام‌ می‌گیرد
نشست های کتابخوان :
کتاب خوان عنوان نشست هایی است که به منظور به اشتراک گذاری کتاب های خوانده شده و با هدف ترویج و تبلیغ مطالعه در قالب معرفی کتاب برگزار میگردد. این جلسه در فضایی صمیمی تلاش دارد تجربیات مطالعاتی افراد کتابخوان را برای سایر علاقمندان کتاب و کتابخوانی به اشتراک گذارد.
بخش مرجع و محققین :
این منابع معمولا امانت داده نمی شوند و فقط در سالن و یا تالار کتابخانه قابل استفاده هستند . عمدتا جهت دستیابی سریع به اطلاعات خویش دارای نظم خاص و سیستماتیک می باشند .بخش منابع مرجع کتابخانه مرکزی با ارائه خدمات کتابداری در سطوح مختلف با هدف « ارائه بیشترین خدمات ، در کمترین زمان ممکن ، به بیشترین کاربر » به کار خود ادامه می دهد و به طور نسبی توانسته است نیاز کاربران را در مقاطع مختلف برطرف نماید .
بخش نشریات :
در این بخش نشریات رسیده به کتابخانه پس از ثبت در معرض دید و استفاده مراجعین قرار می گیرد. این کتابخانه اشتراک 95 عنوان مجله و 6 عنوان روزنامه و 3 عنوان هفته نامه را دارا می باشد.
روزنامه ها: ایران، جام جم، جمهوری اسلامی، اطلاعات، خبر ورزشی، هفت صبح
هفته نامه ها: ندای ابهر، پیک سنجش، بازار کار
مجله ها: در زمینه آموزشی، علمی، فرهنگی، خانواده و سیاسی- اجتماعی، اقتصادی می باشد.
بخش کودک :
بخش کودک کتابخانه دارای 1594عنوان و 1873 نسخه کتاب در زمینه علمی، آموزشی، داستانی، مذهبی و...می باشد که متعلق به کودکان است که در کنار مجموعه کتابهای کتابخانه بصورت قفسه باز نگهداری می شود.فعالیتهای بخش کودک شامل قصه گویی، کاردستی ، نقاشی، شعرخوانی، آموزش قرآن با اشاره، برگزاری نشست کتابخوان می باشد.
بخش سمعی و بصری:
دلیل اهمیت مواد دیداری و شنیداری و تقاضای روز افزون برای استفاده از این مواد این کتابخانه نیز اقدام به ایجاد آرشیو دیداری شنیداری نموده است. این منابع شامل مواد آموزشی، سرگرمی، نرم افزار، مقالات، و... است. این کتابخانه هم اکنون دارای 119 حلقه لوح فشرده قابل امانت است و برنامه ریزی هایی جهت گسترش آن صورت گرفته است.
بخش تازه های کتاب :
در این بخش کتابهای جدید رسیده به کتابخانه برای استفاده مراجعین در قفسه جداگانه در معرض دید مرجعان قرار گرفته است و اعضاء از طریق سیستم رایانه ای نیز می توانند از کتابهای جدید رسیده به کتابخانه اطلاع حاصل نمایند.
بخش کمک آموزشی و کارشناسی ارشد :
در این بخش کتابهای کمک آموزشی دبیرستان (800 عنوان) و کتابهای مربوط به کارشناسی ارشد (500 عنوان) جهت استفاده دانش آموزان و دانشجویان در قفسه های جداگانه قرار گرفته است.
بخش دفاع مقدس :
در این بخش علاوه بر منابع دفاع مقدس موجود در مخزن کتابخانه منابع دیگری نیز با موضوع دفاع مقدس در قفسه های جداگانه در معرض دید مراجعان و علاقمندان قرار گرفته است.
سالن مطالعه :
کتابخانه دارای یک سالن مطالعه با ظرفیت 60 نفر بصورت شیفتی در ساعت کاری روزانه قابل استفاده اعضاء می باشد.
شرایط ثبت نام :
          پرداخت مبلغ 50000 ریال از بابت ثبت نام 
          پرداخت مبلغ 5000 ریال از بابت پرس کارت 
          تکمیل فرم مخصوص ثبت نام 
          یک قطعه عکس 4*3 
          ارائه شناسنامه یا کارت ملی  
 
ثبت نام نیم بهاء :
اعضائیکه در طول یک دوره عضویت موفق به تولید علم( چاپ کتاب و یا مقالات علمی در مجلات معتبر ) شده اند . 
عضویت خانوادگی والدین به همراه فرزندان (دسته جمعی) به صورت نیم بهاء خواهد بود
 عضویت کودکان و نوجوانان ۸ تا ۱۴ ساله 
 
ثبت نام رایگان :
افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی
کلیه معلولان : نابینایان ، کم بینایان ، معلولین جسمی و حرکتی
قهرمانان ورزشی دارای مقامهای اول تا سوم
ایثارگران و خانواده محترم شهداء
 عضویت خردسالان : ۲ تا 7 ساله
کلیه بازنشستگان دولت
مخترعین و نخبگان و پژوهشگران
اعضاء بسیج فعال
همیار کتابخانه و افرادی که حضور فعال در نشست کتابخوان دارند
 
ساعت کاری :
 شش ماهه اول:      7:30      لغایت     19:30
 شش ماهه دوم :     7:30     لغایت     18:30
نشانی کتابخانه : ابهر خ طالقانی -روبروی فرمانداری روبروی تالار شهید باهنر
تلفکس :   02425278163
کدپستی :           73895-45618
ایمیل :    tabatabaei@abharpl.ir