1391/8/28 یکشنبه

 


شهر ارمغانخانه ازقدیم الایام مهدعلم و فرهنگ می باشد و از سال 1375 اداره فرهنگ وارشاد اسلامی اقدام به احداث یک باب کتابخانه نمودکه زمین آن توسط یکی ازخیرین وقف شده است.این کتابخانه که تربیت نام گرفت فعالیت خودراازسال 1378 بایک نفرنیروآغازکردودرسال 1384 همچون سایرکتابخانه های عمومی کشورطبق مصوبه مجلس شورای اسلامی ازاداره فرهنگ وارشاداسلامی منفک وزیرنظرنهادکتابخانه های عمومی کشوربه فعالیت خودادامه می دهد.کتابخانه تربیت درمحدوده کم جمعیت شهرقرارگرفته وهمجوارباادارات ومدارس می باشد که این امرموجب گردیده مراجعه به کتابخانه عمومادرساعت فعالیت ادارت ومدارس باشدودرساعت تعطلیلی ادارات ومدارس کم باشد. کتابخانه  عمومی تربیت منطقه‌ای را تحت پوشش قرار داده است که دارای 1 باب مدرسه‌ی ابتدایی، 2 باب مدرسه‌ی راهنمایی شبانه روزی، 2 باب دبیرستان شبانه روزی است. این کتاب‌خانه دارای 1065 متر مربع مساحت و 314متر مربع زیربنا بوده، دارای نمازخانه‌ است. دو سالن مطالعه‌ی خواهران و برادران با ظرفیت 54 نفر به صورت هم زمان در حال فعالیت است.
 مشخصات کتابخانه :
تعداد اعضای فعال خواهران120 نفر و تعداد اعضای فعال برادران  142 نفر است و این در حالی است که تعداد مراجعین خواهران در ماه  150 نفر و تعداد مراجعین برادران در ماه  160 نفر برآورد می شود.کتاب خانه فوق الذکر دارای تعداد   12607  نسخه کتاب ثبت شده در پایگاه اصلی و 1493 عنوان کتاب در بخش کودک است.بخش دفاع مقدس، نشریات، خدمات اینترنتی، تازه های کتاب و همچنین بخش کتب کمک درسی و بخش کودکان به صورت مجزا و بخش امام حسین شناسی تفکیک گردیده است.
 بخش نشریات :
 بخش نشریات کتابخانه شامل 64 عنوان مجله برای بزگسالان و 10 عنوان مجله ویژه کودکان و نوجوانان در موضوعات مختلف و 4 عنوان روزنامه است.
 بخش دیداری شنیداری :
 بخش دیداری شنیداری کتابخانه عمومی تربیت با 119 حلقه لوح فشرده و نرم افزارهای آموزشی به صورت مجزا آماده ارائه خدمات است.
بخش خدمات اینترنتـی و نمایه مقالات و نشریات :
 بخش خدمات اینترنتی آماده ارائه هرگونه خدمات اینترنتی همچنین مجهز به نرم افزار نمایه مقالات و نشریات جهت ارائه مقالات به پژوهشگران است.
 بخش تازه های کتاب :
تازه ترین کتاب های منتشر شده در این بخش از کتابخانه موجود است
 بخش مرجع :
از آنجا که هدف هر کتابخانه پاسخگویی به پرسش‌های کاربران و کمک به آنان در رفع نیازهای اطلاعاتی است، بخش مرجع دارای منابع پاسخگو به سوالات مراجعین است؛ که استفاده از این منابع در داخل سالن مطالعه امکان پذیر است. 
بخش کودکان و نوجوانان :
بخش کودکان و نوجوانان کتاب‌خانه‌ی عمومی تربیت دارای 1493  نسخه کتاب کودک ثبت شده و 144 عضو کودک و نوجوان است. بخش کودکان و نوجوانان به صورت مجزا؛ دارای فعالیت‌هایی نظیر امانت کتاب،نقاشی و مسابقاتی در سطوح مختلف کودکان می باشد. مچنین برنامه های فرهنگی ویژه ی مناسبت های مختلف در کتابخانه تربیت اجرا میشود.
طرح اهدای کتاب :
کتاب‌خانه‌ عمومی تربیت آماده است تا کتاب‌های اهدایی شما را دریافت کند و آنها را به قفسه‌ی کتابخانه بیافزاید.
مدارک لازم جهت عضویت
-1 یک قطعه عکس
2- اصل و کپی کارت ملی
3- مبلغ 15000 ریال حق عضویت
عضویت خانواده های محترم شهدا ، جانبازان و ازادگان ، همچنین خانواده های تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی، اعضای فعال بسیج و خردسالان عزیز رایگان است.
ساعت کاری کتابخانه :

کتابخانه همه روزه (به غیر از تعطیلات رسمی) روزهای زوج صبح ها از ساعت 30/7صبح تا30/ 13 و روزهای فرد بعدازظهرها از ساعت12/30 تا 18/30 آماده ارائه خدمات به مراجعین محترم است.


وبلاگ : 
http://libtarbiat.blogfa.com
 
آدرس : زنجان-ارمغانخانه-جنب پاسگاه-کتابخانه عمومی تربیت-شماره تلفن : 32242018- 024