1391/7/27 پنجشنبه

کتابخانه عمومی شهید بهشتی 
 
 
کتابخانه عمومی مجتمع شهید بهشتی شهر آب بر در سال 1374 در مجتمع فرهنگی هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان طارم ایجاد و شروع به فعالیت نمود. زیربنای اختصاص یافته به کتابخانه در حدود 235 متر مربع می باشد
کتابخانه در ابتدا به وسیله اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اداره می‌شد اما از اوایل سال 1383 همزمان با  تصویب قانون تاسیس و نحوه ی اداره کتابخانه های عمومی کشور همانند سایر کتابخانه‌های عمومی زیر نظر اداره کل کتابخانه های عمومی استان زنجان فعالیت می نماید.


منابع کتابخانه:
مجموعه منابع کتابخانه شامل 27533نسخه کتاب است که  به صورت باز در مخزن اصلی، نگهداری و سرویس‌دهی می‌شود. کتب موجود در کتابخانه عمومی شهید بهشتی  عمدتا به زبان فارسی و تعداد اندکی نیز به زبان های ترکی، انگلیسی  و عربی است


 
بخش امانت:
پویایی هر کتابخانه مستلزم ارایه خدمات مناسب، مداوم و روز آمد است، به عبارتی جایگاه و کارآمدی هر کتابخانه نزد کاربران، با ارایه خدمات آن شناخته می‌شود. تمام فعالیتهای کتابخانه (گزینش ، فراهم آوری، سازماندهی و دسترسی پذیر کردن منابع) در جهت ارایه خدمات به استفاده کنندگان کتابخانه است و بیشترین تبلور آن در قسمت امانت است. بخش امانت کتابخانه یز با استفاده از نرم افزار نمایه امکان استفاده از منابع موجود و همچنین جستجو از طریق عنوان، سرشناسه ، موضوع و سایر مشخصات کتابشناختی به مراجعان ارایه خدمت می‌کند. هر عضو می تواند تعداد پنج نسخه کتاب در هر نوبت به مدت 14 روز امانت بگیرد و این مدت قابل تمدید است.
بخش کودکان :
کتابخانه شهید بهشتی به دلیل کمبود فضای کافی،بخش کودک مجزا ندارد این بخش در قسمتی از سالن مطالعه قرار گرفته و مناسب حال کودکان تزیین شده است . بخش کودک دارای 3082 نسخه کتاب می باشد که مختص کودکان است به صورت باز نگهداری می شود.


بخش دیداری – شنیداری:
به دلیل اهمیت مواد دیداری و شنیداری و تقاضای روز افزون برای استفاده از این مواد، این کتابخانه نیز اقدام به ایجاد آرشیو دیداری- شنیداری نموده است. این  منابع شامل مواد آموزشی، نرم افزار های قرآنی، است. این کتابخانه هم اکنون دارای بیش از 500عنوان لوح فشرده  قابل امانت است .


بخش مرجع:
از آنجا که هدف هر کتابخانه پاسخگویی به پرسش‌های کاربران و کمک به آنان در رفع نیازهای اطلاعاتی است، کتابخانه‌ها  همیشه سعی در نیل به این هدف به شیوه‌های گوناگون و بهینه داشته‌اند. بخش مرجع کتابخانه عمومی  نیز در کنار مخزن کتاب در قفسه های مجزا  به صورت مخزن باز در اختیار اعضا و مراجعان می‌باشد.


بخش نشریات :
 در این بخش،  نشریات رسیده به کتابخانه پس از ثبت در معرض دید و استفاده مراجعین در قسمت ورودی کتابخانه در قفسه نشریات  قرار می گیرد. این کتابخانه اشتراک بیش از 100 عنوان نشریه و 3عنوان  روزنامه را دارا می باشد.


سالن های مطالعه :
کتابخانه دارای یک سالن مطالعه که از وسط به دوقسمت مجزا قسمت برادران و خواهران تقسیم شده  اداره می شود .
نماز خانه :
متاسفانه کتابخانه به دلیل قرار گرفتن در مجموعه ارشاد فاقد فضای نمازخانه می باشد.
 اعضاء وشرایط عضویت:
کتابخانه عمومی شهید بهشتی  هم اکنون دارای 510 عضو فعال می‌باشد که با ارایه مدارک و پر کردن فرم مخصوص، به عضویت  کتابخانه درآمده‌اند.
شرایط و مدارک مورد نیاز جهت عضویت به شرح زیر می باشد:
1)یک قطعه عکس4*3
3)پر کردن فرم عضویت
4)افراد عادی مبلغ 30000 ریال و دانش آموزان 15000 ریال
خانواده های محترم شهدا ،جانبازان و آزادگان و هم چنین خانواده های تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی و بازنشستگان دولت به صورت رایگان عضو می شوند.
*مبلغ 5000ریال نیز برای صدور کارت از کلیه اعضا دریافت می گردد.
ساعات کاری:
 کتابخانه همه روزه(به جز روز های تعطیل) شش ماهه اول صبح ها از ساعت 30/7 تا 30/13 و عصرها از ساعت30/13 تا30/19 شش ماهه دوم از ساعت 30/7تا30/13 و عصرها از ساعت30/12 تا30/18
آماده ارائه خدمات به مراجعان می باشد.
              
آدرس : زنجان – شهرستان طارم – شهر آب بر –خیابان فرهنگ – کتابخانه عمومی شهید بهشتی
تلفن : 32823909 -024
وبلاگ : http://abbarpl.blogfa.com