1391/7/24 دوشنبه کتابخانه عمومی شهید محمد خدابنده
 
کتابخانه عمومی شهید محمد خدابنده لو 
 
کتابخانه عمومی شهید محمد خدابنده لو با مساحت 1118 متر مربع و زیر بنای 37/295 متر مربع در سال 1375 تاسیس شد  و به تدریج گسترش یافت. کتابخانه در ابتدا به وسیله اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اداره می‌شد اما از اوایل سال 1383 همزمان با  تصویب قانون تاسیس و نحوه ی اداره یکتابخانه های عمومی کشور همانند سایر کتابخانه‌های عمومی زیر نظر مدیریت امورکتابخانه های عمومی زنجان فعالیت می نماید.


منابع کتابخانه:
مجموعه منابع کتابخانه شامل 11039نسخه کتاب است که  به صورت باز در مخزن اصلی، نگهداری و سرویس‌دهی می‌شود. کتب موجود در کتابخانه عمومی شهید رجائی  عمدتا به زبان فارسی و تعداد اندکی نیز به زبان های ترکی، انگلیسی  و عربی است.        
                             
  بخش امانت:
پویایی هر کتابخانه مستلزم ارایه خدمات مناسب، مداوم و روز آمد است، به عبارتی جایگاه و کارآمدی هر کتابخانه نزد کاربران، با ارایه خدمات آن شناخته می‌شود. تمام فعالیتهای کتابخانه (گزینش ، فراهم آوری، سازماندهی و دسترسی پذیر کردن منابع) در جهت ارایه خدمات به استفاده کنندگان کتابخانه است و بیشترین تبلور آن در قسمت امانت است. بخش امانت کتابخانه نیز با استفاده از نرم افزار نمایه امکان استفاده از منابع موجود و همچنین جستجو از طریق عنوان، سرشناسه ، موضوع و سایر مشخصات کتابشناختی به مراجعان ارایه خدمت می‌کند. هر عضو می تواند تعداد پنج نسخه کتاب در هر نوبت به مدت 15 روز امانت بگیرد و این مدت قابل تمدید است.

بخش کودکان :   بخش کودک کتابخانه شهید رجایی  دارای 522 عنوان کتاب می باشد که مختص کودکان است و به در داخل سالن مطالعه عمومی است . مخزن کتابخانه به صورت باز  نگهداری می شود.

بخش دیداری – شنیداری:   از آنجا که هدف هر کتابخانه پاسخگویی به پرسش‌های کاربران و کمک به آنان در رفع نیازهای اطلاعاتی است، کتابخانه‌ها همیشه سعی در نیل به این هدف به شیوه‌های گوناگون و بهینه داشته‌اند. بخش مرجع کتابخانه عمومی  نیز به صورت مخزن باز در اختیار اعضا و مراجعان می‌باشد.


بخش نشریات :  در این بخش،  نشریات رسیده به کتابخانه پس از ثبت در معرض دید و استفاده مراجعین قرار می گیرد. این کتابخانه اشتراک 42 عنوان نشریه و روزنامه را دارا می باشد.


خدمات اطلاع رسانی :  با توجه به رشد روز افزون اطلاعات و نیاز مراجعان به اطلاعات روز آمد. خدمات جستجو و ارائه اطلاعات از طریق نمایه نشریات کشور و اینترنت در این کتابخانه امکان پذیر است .سالن های مطالعه :  کتابخانه دارای دو سالن مطالعه مجزا جهت مطالعه خواهران و برادران با مجموع ظرفیت 60 نفر است و در ساعات کاری کتابخانه قابل استفاده اعضا می باشد.

 
 اعضاء وشرایط عضویت:
کتابخانه عمومی شهیدرجائی  هم اکنون دارای 800 عضو فعال می‌باشد که با ارایه مدارک و پر کردن فرم مخصوص، به عضویت  کتابخانه درآمده‌اند.
1)یک قطعه عکس
2)اصل یا کپی فیش تلفن منزل
3)پر کردن فرم عضویت
4)مبلغ 15000 ریال (دانش آموزان و دانشجویان)
خانواده های محترم شهدا ،جانبازان و آزادگان و هم چنین خانواده های تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی و بازنشستگان دولت به صورت رایگان عضو می شوند.
تعهدات اعضای کتابخانه:
اعضاء کتابخانه موظف به رعایت اصول مندرج در برگ تعهدنامه می‌باشند که عبارتند از؛
1) خودداری از هرگونه دستکاری و علامت‌گذاری در متن یا حاشیه کتاب و سایر منابع کتابخانه ؛
2) استرداد یا تمدید مهلت کتب در موعد مقرر( حداکثر 15 روز برای 3 مدرک که این مدت برای یک بار قابل تمدید است)؛افرادی که بیش از 3 بار تاخیر در عودت منابع کتابخانه داشته باشند از عضویت کتابخانه حذف می‌گردند.
3) در صورت مفقود شدن و یا بروز صدمه به کتاب یا مجلات؛ عضو موظف به خرید، تهیه یا پرداخت قیمت کتاب یا مجلات می‌باشد.
4) کوشش در حفظ و نگهداری کتب و منابع کتابخانه‌ای؛
5) کتب مرجع فقط در قرائت‌خانه کتابخانه قابل مطالعه و استفاده می‌باشد.
ساعات کاری:
 کتابخانه همه روزه(به جز روز های تعطیل) از ساعت 7:30 صبح تا 7:30 عصر آماده ارائه خدمات به مراجعان می باشد.


آدرس: زرین رود- خیابان شهید چمران جنب بخشداری بزینه رود
تلفن : 34622441 -024
وبلاگ :http://khodabandeloo.blogfa.com   
بيشتر