1396/10/13 چهارشنبه

کتابخانه فرهنگسرای امام خمینی (ره) در سال 1376 در محل فرهنگسرا زیرنظر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یک کتابخانه عمومی و با حدود 4000 جلد کتاب فعالیت خودرا آغاز نمود.این کتابخانه ازنظر درجه بندی فرهنگی کتابخانه ها درجه 5 محسوب می شود. و شامل بخشهای مخزن کتاب، سالن مطالعه، آرشیو روزنامه هاو نشریات کثیرالانتشارو و تعدادی از نشریات محلی و بخش آرشیو مجلات می باشد.
دورنمای کلی کتابخانه :
درحال حاضراین کتابخانه به صورت دوشیفت آقایان و خانمها اداره می شود و همه روزه به جز روزهای جمعه و تعطیل آماده سرویسدهی به مراجعان می باشد.کتابخانه از زمان شروع به کار تاکنون دارای 18106 نفر عضو ثبت شده می باشد که از این تعداد 882 نفر عضو فعال بوده و هم اکنون از خدمات و امکانات  کتابخانه استفاده می کنند و همچنین دارای 36561 جلد کتاب ثبتی است که از این تعداد، حدود 23000 جلد کتاب درحال حاضر در کتابخانه موجود بوده و برای استفاده علاقمندان، محققان و مراجعین عزیز می باشد.

ظرفیت کتابخانه :
 ظرفیت کتابخانه  در حدود 140 نفر در هر شیفت کاری می باشد که به صورت 32 میز 4 نفره و 10 میز تک نفره چیده شده است. این کتابخانه دارای 7 دستگاه رایانه می باشد که یکدستگاه به عنوان رایانه سرور استفاده می شود. یکدستگاه برای جستجوی اعضا ، دو دستگاه برای استفاده اعضای کتابخانه از اینترنت ،یکدستگاه برای نمایه  نشریات، یکدستگاه برای بخش امانت و یکدستگاه نیز برای کارهای خدمات فنی و فهرستنویسی کتب جدید وورود اطلاعات کتابها توسط کتابداران استفاده می گردد. این کتابخانه دارای دوسالن مجزای خواهران و برادران می باشد که بصورت یکسره از ساعت 7.30 الی 18.30در خدمت اعضا می باشد. از نظر نیروی انسانی، کتابخانه با سه نفر نیروی کتابدار اداره می شود.
بخش آرشیو :
کتابخانه فرهنگسرا تنها کتابخانه استان که دارای بخش آرشیو تقریبا کامل و متمرکز می باشد.در این قسمت روزنامه های کثیرالانتشار ارسال شده به فرهنگسرا پس از مطالعه اعضا به صورت ماهانه بسته بندی شده و به بخش صحافی تحویل داده می شود و در آنجا به صورت صحافی شده در بخش آرشیو قرارداده می شود که هم اکنون در حدود 2000 جلد از این نشریات و از تاریخ 1357 در بخش آرشیو موجود است.البته تعدادی از نشریات سالهای قبل از آن نیز توسط خان دکتر فرح جمالی دختر آقای اسداله جمالی بعد از فوت ایشان به کتابخانه اهدا گردیده است.همچنین 20سال روزنامه کیهان نیز توسط استاد یوسف محسن اردبیلی به کتابخانه اهدا گردیده است.علاوه بر این بخش آرشیو مجلات که شامل 215 عنوان مجله ثبت شده در کامپیوتر نیز وجود دارد که شامل مجلات ارسال شده از طریق نهاد کتابخانه های عمومی کشور، ادارات و سازمانهای مختلف از سال 1376 تاکنون می باشد که با موضوعاتی مانند علمی، تخصصی بسیاری از رشته ها، ادبی، ورزشی، خانوادگی و موضوعات دیگر می باشد و اعضای کتابخانه می توانند با ارائه کارت عضویت از این مجلات استفاده نمایند.
بخش امانات:
با تکمیل ورود اطلاعات کتابخانه فرهنگسرا از اواخر سال 86 سرویسدهی به اعضا با کامپیوتر صورت می گیردو این امکان برای مراجعین وجود دارد که بدون نیاز به مراجعه به قفسه ها و با جستجو از طریق کامپیوتر کتاب مورد نظررا انتخاب نمایند. وهمچنین امکان ثبت اطلاعات امانات کتابها و مجلات به صوت کامپیوتری برای کتابداران فراهم شده است.البته نحوه انتخاب کتاب برای اعضا از طریق برگه دان و هم از طریق کامپیوتر و همچنین بامراجعه به مخزن کتاب امکان پذیر می باشد.

نحوه امانت:
 نحوه امانت کتاب نیز به مدت 15 روز می باشد که در صورت درخواست عضو و عدم درخواست عضو دیگر از آن کتاب به مدت دوبار و هرباربه مدت ده روز قابل تمدید می باشد.از خدمات ویژه ای که در این کتابخانه وجود دارد تمدید کتاب به صورت تلفنی می باشد یعنی اگر برای اعضای کتابخانه امکان مراجعه به کتابخانه نباشد می توانند از طریق تلفن کتابخانه کتاب خود را تمدید کنند.
بخش مرجع:
بخش مرجع کتابخانه که البته به صورت محدود شامل تعدادی از فرهنگها، دایره المعارفها، واژ نامه ها، اطلس و منابعی از این قبیل می باشد که به علت اینکه نیاز اعضا به آنهابه صورت کوتاه مدت است مراجعین از این کتب در داخل کتابخانه و در بخش تعیین شده برای این امر به مطالعه میپردازند.

بخش کودک :
بخش کودک کتابخانه که قبلا به صورت مرکز مطالعه و اتاق مجزایی داخل کتابخانه بود که باامکانات میز وصندلی و وسایل کمک آموزشی برای کودکان تزیین شده بود که متاسفانه این بخش به علت حذف قسمتی ازسالنها و بخشهای کتابخانه درسال 87 و استرداد آن توسط اداره کل ارشاد استان، فقط بخش کتب کودکان با حدود1300 جلد کتاب برای استفاده کودکان و نوجوانان عزیز باقی مانده است.
بخش صحافی:
این بخش از چندین سال قبل در کتابخانه ایجاد شده و صحافی کتب فرسوده کتابخانه های استان و همچنین صحافی بخش نشریات را عهده دار می باشد.
بخش سمعی و بصری :
بخش سمعی و بصری کتابخانه ازحدود 5 سل پیش و با تعدادمحدودی از فیلمهای سینمایی که از طریق نهاد کتابخانه های عمومی کشور برای کتابخانه ها خریداری شده بود فعالیت خود را آغاز نمود از این زمان به بعد با پیگیری و فعالیت مسئول این بخش و خرید برنامه ها و نرم افزارهای آموزشی و فیلمهای  جدید فعالیت این بخش بسیار گسترش یافته و حتی به کتابخانه های دیگر نیز انتقال یافته است و هم اکنون کتابخانه با 1600 عنوان نرم افزار و فیلم آماده سرویسدهی به مراجعین می باشد. نحوه استفاده از امکانات این بخش برای مراجعین ارائه کارت شناسایی و پرداخت مبلغ 1500 ریال برای هر عنوان می باشد.
بخش کتب کمک درسی:
این بخش از کتابخانه نیز به صورت مجزا در کتابخانه ایجاد شده و باتوجه به اینکه به تازگی این بخش علاوه بر اهدای کتاب توسط اعضا از طریق نهاد نیز به خوبی تقویت گردیده، با استقبال خوب اعضا مواجه شده است. ارائه مقالات علاوه بر امکانات و خدمات ارائه شده ، کتابخانه دارای بخش نمایه مقالات بوده و و امکان استفاده از این نرم افزار نیز برای اعضا برای جستجوی مقالات علمی و تخصصی وجود دارد .
 
همچنین کتابخانه مجهز به اینترنت شده و آماده ارائه خدمات اینترنتی و جستجوی مقالات و مطالب از طریق اینترنت برای اعضا را فراهم کرده است.
 
ساعات کار کتابخانه :
 ساعات کار کتابخانه صبحها از ساعت 30/7 الی 30/13     بعدازظهرها ازساعت 30/13 الی 30/19 به صورت شیفتی روزهای فرد صبح ها و زوج عصر برادران و بر عکس شیفت خواهران مراجعین محترم برای عضویت می توانند با ارائه یک قطعه عکس 4*3 ، پرداخت حق عضویت 55000ریال ، ارائه فیش تلفن منزل و تکمیل فرم عضویت در کتابخانه ثبت نام نمایند.     با وجود مشکلات ارائه شده کتابخانه همیشه با روی باز آماده ارائه خدمات به مراجعین محترم و کمک به آنها در رفع نیازهایشان در موضوعات مربوطه می باشد
نقاط عطف عملکرد فرهنگی کتابخانه فرهنگسرای امام خمینی (ره):
 • اجرای مسابقات ملی نقاشی،  کتابخوانی، چکیده نویسی، نویسندگی، خلاصه نویسی و اجرای مسابقات فرهنگی به صورت ماهانه
 • برگزاری کلاس های قصه گویی، مثنوی خوانی، آموزش و روخوانی قرآن و نهج البلاغه برای کودکان
 • ترغیب مراجعه کنندگان به عضویت در شبکه کتابخوانان حرفه ای
 • پیشنهاد برگزاری جلسات سیر مطالعاتی در کتابخانه
 • اختصاص جایگاه مخصوص برای نمایش کتاب های مرتبط با موضوع دهه فجر در کتابخانه
 • ایجاد بخش زنجان شناسی همراه با معرفی صنایع دستی و آثار باستانی استان زنجان در کتابخانه
 • برگزاری نمایشگاه کتاب در کتابخانه در هفته کتاب
 • تعامل با ناشران، مراکز فرهنگی ( مرکز تربیت معلم زنجان، آموزش و پرورش ناحیه 2، مدارس) و دارالقرآن استان زنجان
 • انجام بازدیدهای ماهانه از کتابخانه های استان زنجان. تعامل با فرهنگسرای امام خمینی در راستای اشاعه فرهنگ کتابخوانی
 • برگزاری نمایشگاه اوقات فراغت با همکاری اداره شهرستان فرهنگ و ارشاد اسلامی
 • رو خوانی قرآن با استفاده از همکاران بخش کانون مساجد و همکاران کتابخانه در بخش آرشیو کتابخانه
تلفن :  02433452007