1391/9/1 چهارشنبه

کتابخانه‌ عمومی فرهنگ، واقع در کوی‌فرهنگ شهر زنجان، در شهریور سال 1385همزمان با هفته‌ی دولت افتتاح گردید و از تاریخ11/06/85 شروع به کار کرد.   کتابخانه ی مذکور در شهرکی واقع شده که فرهنگیان عزیز در این منطقه ساکن هستند و با شهرک اسلام آباد، الهیه، کوی خرداد، ثمین، غرب و جانبازان هم جوار است. کتابخانه عمومی فرهنگ منطقه‌ای را تحت پوشش قرار داده است که دارای 9 باب مدرسه‌ی ابتدایی، 5 باب مدرسه‌ی راهنمایی، 6 باب دبیرستان و دانشگاه علمی کاربردی است و مرکز آموزش و پژوهش وابسته به استانداری در این منطقه واقع شده است. این کتابخانه دارای 2002 متر مربع مساحت و 977متر مربع زیربنا بوده، دارای نمازخانه‌ی خواهران و برادران به صورت مجزا است. دو سالن مطالعه‌ی خواهران و برادران با ظرفیت 240 نفر به صورت هم زمان در حال فعالیت است.
مشخصات کتابخانه:
تعداد اعضای فعال خواهران1729 نفر و تعداد اعضای فعال برادران 754 و تعداد اعضا فعال خواهران 975 نفر است و این در حالی است که تعداد مراجعین خواهران در ماه 13005 نفر و تعداد مراجعین برادران در ماه 13055 نفر برآورد می شود. کتاب خانه فوق الذکر دارای تعداد 29000 نسخه کتاب ثبت شده است.
بخش دفاع مقدس:
 بخش دفاع مقدس بزرگسالان کتاب‌خانه‌ی عمومی فرهنگ دارای 985 نسخه و 511 عنوان کتاب است.
بخش نشریات :
بخش نشریات کتابخانه شامل 25 عنوان مجله در موضوعات مختلف و 6 عنوان روزنامه است.
بخش دیداری شنیداری:
بخش دیداری شنیداری کتابخانه عمومی فرهنگ با 1035 حلقه لوح فشرده و نرم افزارهای آموزشی به صورت مجزا آماده ارائه خدمات است. 
بخش خدمات اینترنتـی و نمایه مقالات و نشریات:
بخش خدمات اینترنتی آماده ارائه هرگونه خدمات اینترنتی ه است.
بخش تازه های کتاب:
تازه ترین کتاب های منتشر شده در این بخش از کتابخانه موجود است
بخش مرجع:
از آنجا که هدف هر کتابخانه پاسخگویی به پرسش‌های کاربران و کمک به آنان در رفع نیازهای اطلاعاتی است، بخش مرجع دارای منابع پاسخگو به سوالات مراجعین است؛ که استفاده از این منابع در داخل سالن مطالعه امکان پذیر است.
بخش کودکان:
 بخش کودکان و نوجوانان کتاب‌خانه‌ی عمومی فرهنگ دارای 2500 نسخه کتاب کودک و 3000 جلد کتاب نوجوان ثبت شده است و 900 عضو کودک و نوجوان دارد. بخش کودکان و نوجوانان به صورت مجزا؛ دارای فعالیت‌هایی نظیر امانت کتاب، کتاب‌خوانی، قصه‌گویی، نقاشی، نمایش خلاق، بازی‌های فکری نظایر آن است و به صورت مستمر به فعالیت خود ادامه می دهد.

برگزاری نشست کتابخوان:
کتابخانه فرهنگ با همکاری اعضا بصورت مستمر نشست های کتاب خوان با هدف اشتراک گزاری کتاب های خوانده شده برگزار می کند.
نمایشگاه کتاب:
نمایشگاه کتاب با موضوعات روز با هدف آشنایی مراجعه کننده گان با کتاب های جدید در زمینه های مختلف برگزار می شود.
قصه گویی:
کلاس قصه گویی ویژه کودکان بصورت مستمر در کتابخانه فرهنگ برای کودکان و نوجوانان برگزار می شود.
 

بخش نشریات:
مدارک لازم جهت عضویت
1.       یک قطعه عکس
2.      فرم عضویت در کتابخانه
3.      کارت شناسایی معتبر
4.      مبلغ 5500 تومان
(مبلغ عضویت برای دانش آموزان زیر 14 سال 3000 تومان است.
عضویت خانواده های محترم شهدا ، جانبازان و ازادگان ، همچنین خانواده های تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی، اعضای فعال بسیج و خردسالان عزیز رایگان است.)

ساعت کاری کتابخانه:
کتابخانه همه روزه از ساعت 30/7 صبح تا 30/18 عصر و روزهای پنج شنبه از ساعت 30/7 تا 13 ظهر آماده ارائه خدمات به مراجعین محترم است.

خانه کتابدار:
  کتابخانه عمومی فرهنگ مجهز به خانه ی کتابدار بوده، افتخار این را دارد که پذیرای  کلیه ی همکاران محترم در سراسر ایران است.
آدرس :
زنجان. کوی فرهنگ- نرسیده به میدان گلها- کتابخانه عمومی فرهنگ- شماره تلفن 02433368858
وبلاگ:  
www.ketabkhanefarhang.blogfa.com