1391/9/19 یکشنبه


کتابخانه عمومی الهیه زنجان از مجهزترین و بزرگترین کتابخانه های زنجان است که در شهرک الهیه فاز 1 خیابان شهید بشیر موسوی جنب آتش نشانی واقع شده است . کتابخانه عمومی الهیه در سال 1391 همزمان با هفته دولت افتتاح و به بهره برداری رسیده است. مساحت کل کتابخانه 3463 متر مربع با زیربنای 1253 متر مربع بوده و دارای بخشهای مختلفی از جمله بخش مرجع و محققین ، کودک ، منابع دیداری وشنیداری ، نشریات و روزنامه ها ، بخش نوجوان ، بخش خدمات اینترنتی ، بخش کمک درسی ،بخش دفاع مقدس ، بخش تازه های کتاب و بخش زنجان شناسی و ... می باشد. کتابخانه عمومی الهیه دارای 1579 عضو فعال می باشد .این کتابخانه دارای دو سالن مطالعه مجزا جهت استفاده خواهران و برادران با مجموع ظرفیت 160 نفر است.


بخش مخزن :
این کتابخانه دارای 18200 نسخه کتاب است و به طور میانگین روزانه 80 نسخه کتاب به امانت می رود. این کتابخانه به صورت مخزن باز اداره می گردد.


بخش مرجع و محققین :
بخش مرجع کتابخانه دارای 650 نسخه کتاب مرجع می باشد و استفاده از منابع این بخش درداخل کتابخانه مقدور می باشد. این بخش مجهز به رایانه متصل به اینترنت بوده و قابل استفاده پژوهشگران می باشد.
 بخش کودک و نوجوان :
بخش کودک کتابخانه الهیه دارای 2100عنوان کتاب است که براساس رده بندی دیویی در سه بخش پیش دبستانی،اول و دوم  ؛ سوم و چهارم ؛پنجم وششم ابتدایی قرار گرفته است وبا برچسب های مخصوص قرمز آبی و سبز تفکیک شده اند ، از برنامه های فرهنگی این بخش می توان اجرای برنامه قصه گویی را نام برد که به صورت هفتگی برگزار می گردد اجرای مسابقات مختلف مانند روزنامه دیواری و نقاشی و برگزاری برنامه های مناسبتی مانند جشن روز کودک و دهه فجر و هفته کتاب و دعوت از مدارس برای بازدید از کتابخانه و ... که عزیزان  زیر 12 سال می توانند در برنامه ها شرکت نمایند .منابع نوجوان نیز شامل 2000نسخه کتاب بوده و بصورت مجزا در بخش مخزن قرار دارد.


 بخش منابع کمک درسی :
این منابع شامل کلیه کتاب های منتشر شده از انتشارات مبتکران ،گاج،  مدرسان شریف و..در رشته های مختلف علمی وتحصیلی در شاخه انسانی ریاضی و فیزیک و فنی حرفه ای ،کاردانش مقاطع ابتدایی وراهنمایی می باشد.
بخش خدمات اینترنتی :
این بخش قابل استفاده اعضای کتابخانه جهت جستجو و پژوهش در منابع اینترنتی می باشد.


بخش دفاع مقدس :
این بخش دارای 700 نسخه کتاب در حوزه دفاع مقدس ، زندگینامه و وصیت نامه شهدا و داستان های مربوط به دفاع مقدس است.
 سایر بخش های کتابخانه :
نماز خانه مجزای خواهران و برادران:
بخش دیداری و شنیداری که شامل 140عنوان لوح و نرم افزار آموزشی و پژوهشی می باشد.
بخش نشریات که بصورت هفتگی به روز رسانی شده و دارای 140 عنوان نشریه می باشد.
بخش روزنامه دارای 6 عنوان روزناه بوده و به صورت روزانه آماده سازی شده و در اختیار مراجعین محترم قرار می گیرد.
طرح اهدای کتاب :
بیایید با اهدای کتابهایمان ، دانایی را به هموطنان خود هدیه کنیم. این طرح به منظور غنی سازی مجموعه منابع کتابخانه در طول سال اجرا می گردد. از عموم مردم فرهنگ دوست دعون می شود با اهدای کتاب های خود در این امر مهم شرکت نمایند.
به منظور جذب عضو و آشنایی ساکنین با کتابخانه و ایجاد عادت مطالعه کتابخانه الهیه کلاسهای قرآن، نقاشی و زبان و چرتکه مخصوصا در فصل تابستان که اوقات فراغت دانش آموزان زیاد است را برگزار می کند این کلاسها از دو سال قبل شروع شد ودر زمینه جذب عضو نتایج خوبی به همراه داشته است . ازدیگر فعالیتهای کتابخانه می توان به برگزاری سیر مطالعاتی ، همکاری با معلمان مدارس در جهت غنی سازی منابع کتابخانه برای دانش آموزان برگزاری نشست کتابخوان و شاهنامه خوانی ، جمع خوانی کتاب و نقد و معرفی کتاب را می توان نام برد.
آدرس کتابخانه : شهرک الهیه فاز یک خیابان شهید بشیر موسوی جنب آتش نشانی
تلفن :33523982
وبلاگ : www. Elahiie-zn.blogfa.com
ساعت کاری کتابخانه : نیمه اول سال 30/7 صبح الی 30/19
نیمه دوم سال 30/7 صبح الی 30/18 عصر
پنجشنبه ها از ساعت 30/7 صبح الی 13 عصر