صفحه اصلي
تصوير ها
متون عمومي
منو اشيا عمودي
ورود


1391/7/24 دوشنبه كتابخانه عمومي شمس سجاسي
كتابخانه عمومي شمس سجاسي
 
 
 اين كتابخانه در شهر سجاس از توابع  شهرستان خدابنده دراستان زنجان قرار دارد. در سال 1375 تاسيس شده و مساحت كل زمين 2502 مترمربع مي باشد كه ازاين مقدار 15/617 مترمربع زيربناي كتابخانه مي باشد. كه از نظر وسعت و زيربنا در شهرستان مقام نخست را به خود اختصاص داده است.
و از لحاظ درجه فرهنگي،درجه 6 محسوب مي شود.
 
بخش مخزن كتابخانه حدود  14871 نسخه كتاب را در موضوعات  و زمينه هاي مختلف در خود جاي داده است كه به روش سيستم باز اداره مي شود و مراجعه كننده مي تواند شخصا در داخل مخزن كتابخانه منابع مورد نظر خود را بررسي نموده و پس از انتخاب آن را به امانت بگيرد. اين كتابخانه در دو سالن مجزا ويژه خواهران و برادران به صورت همزمان به مراجعين ارائه خدمات مي دهد. در ضمن در اين كتابخانه سالن اجتماعات با 154 مترمربع مساحت و با ظرفيت 150 نفر نيز قابل ذكر است. اين كتابخانه در دو شيفت صبح و بعد از ظهر  آماده خدمات دهي به مراجعين محترم مي باشد تعداد كتب موجود در كتابخانه 11901 عنوان و 14871نسخه مي باشد.
 
 
منابع كتابخانه:
مجموعه منابع كتابخانه شامل 14871 نسخه كتاب است كه  به صورت باز در مخزن اصلي، نگهداري و سرويس‌دهي مي‌شود. كتب موجود در كتابخانه عمومي شمس سجاسي عمدتا به زبان فارسي و تعداد اندكي نيز به زبان هاي تركي، انگليسي  و عربي است.    
 
                                                     
بخش امانت:
پويايي هر كتابخانه مستلزم ارايه خدمات مناسب، مداوم و روز آمد است، به عبارتي جايگاه و كارآمدي هر كتابخانه نزد كاربران، با ارايه خدمات آن شناخته مي‌شود. تمام فعاليتهاي كتابخانه (گزينش ، فراهم آوري، سازماندهي و دسترسي پذير كردن منابع) در جهت ارايه خدمات به استفاده كنندگان كتابخانه است و بيشترين تبلور آن در قسمت امانت است. بخش امانت كتابخانه نيز با استفاده از نرم افزار نمايه امكان استفاده از منابع موجود و همچنين جستجو از طريق عنوان، سرشناسه ، موضوع و ساير مشخصات كتابشناختي به مراجعان ارايه خدمت مي‌كند. هر عضو مي تواند تعداد پنج نسخه كتاب در هر نوبت به مدت 15 روز امانت بگيرد و اين مدت قابل تمديد است
 
بخش كودكان :
بخش كودك كتابخانه روزبه  داراي 556 عنوان كتاب
 مي باشد كه مختص كودكان است و به صورت مجزا در  يك اتاق 4*3
نگهداري مي شود.
 
 
بخش ديداري – شنيداري:
به دليل اهميت مواد ديداري و شنيداري و تقاضاي روز افزون براي استفاده از اين مواد، اين كتابخانه نيز اقدام به ايجاد آرشيو ديداري- شنيداري نموده است. اين  منابع شامل مواد آموزشي، نرم افزار هاي قرآني،  فيلم هاي آموزنده و سرگرمي است.
 
 
 بخش مرجع:
از آنجا كه هدف هر كتابخانه پاسخگويي به پرسش‌هاي كاربران و كمك به آنان در رفع نيازهاي اطلاعاتي است، كتابخانه‌ها هميشه سعي در نيل به اين هدف به شيوه‌هاي گوناگون و بهينه داشته‌اند. بخش مرجع كتابخانه عمومي  نيز به صورت مخزن باز در اختيار اعضا و مراجعان مي‌باشد.
 
 
بخش نشريات :
 در اين بخش،  نشريات رسيده به كتابخانه پس از ثبت در معرض ديد و استفاده مراجعين قرار مي گيرد. اين كتابخانه اشتراك 45 عنوان نشريه و روزنامه را دارا مي باشد.
 
 
خدمات اطلاع رساني :
با توجه به رشد روز افزون اطلاعات و نياز مراجعان به اطلاعات روز آمد، ديگر تنها با اتكا به منابع سنتي نمي توان همه نياز هاي مراجعان را برآورده كرد از اين رو لازم است كه كتابخانه ها به منابع  الكترونيكي مجهز شوند. در اين راستا كتابخانه عمومي شمس سجاسي نيز اقدام به گسترش منابع  و تجهيزات الكترونيكي نموده است. خدمات جستجو و ارائه اطلاعات از طريق نمايه نشريات كشور و اينترنت در اين كتابخانه امكان پذير است .
 
سالن هاي مطالعه :
كتابخانه داراي دو سالن مطالعه مجزا جهت مطالعه خواهران و برادران با مجموع ظرفيت 84 نفر است و در ساعات كاري كتابخانه قابل استفاده اعضا مي باشد.
 
اعضاء:
كتابخانه عمومي روزبه هم اكنون داراي 550 نفر عضو فعال مي‌باشد
 
 
ساعات كاري:
. كتابخانه همه روزه(به جز روز هاي تعطيل) از ساعت 7:30 صبح تا 7:30 عصر آماده ارائه خدمات به مراجعان مي باشد
                                
آدرس :سجاس- خيابان ركن الدين – خيابان انديشه- كتابخانه عمومي شمش سجاسي 

تلفكس : 34332649 -024

 وبلاگ : http://shams-lib.blogfa.com