تقويم
<>
شيدسچپج
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
کتابخانه عمومی صاحب الزمان
1395/6/20 شنبه
 
کتابخانه عمومی صاحب الزمان (عج)


تاریخچه ای از کتابخانه عمومی صاحب الزمان(عج) قروه:
این کتابخانه به همت و تلاش معتمدین و هیئت امنای مسجد صاحب الزمان (عج) و همچنین  علاقمندان به علم و دانش و تعالی و توسعه فرهنگ مطالعه  با واگذاری حق انتفاع ساختمان کتابخانه در سال  1394 در مسجد صاحب الزمان (عج)در خیابان امام با 1500 جلد کتاب ،زیر نظر  نهاد کتابخانه های عمومی کشورتاسیس و شروع به کار نمود.
کتابخانه دارای درجه فرهنگی 8 روستایی می باشد
تاریخ تاسیس     1394
مساحت کل زمین : 160متر مربع
مساحت زیر بنا :   160 مترمربع
تاریخ احداث :1365
 نوع سازه  :   اسکلت فلزی
نوع مالکیت :  حق انتفاع
امکانات  : آب ، برق ، گاز ، تلفن و تجهیزات کتابخانه ای
تاسیسات  : گرمایشی  بخاری گازی-  سرمایشی :  کولر
تعداد کل کتاب کتابخانه 2412عنوان  در 2681نسخه
 
مخزن :
 کتابخانه صاحب الزمان(عج) قریب به  2681هزار نسخه کتاب (2086سخه فارسی و 595نسخه کتب کودک) و بیش از30عنوان مجله دارد.. منبع اصلی تهیه کتاب برای کتابخانه از  طریق  نهاد  کتابخانه های عمومی  کشور  بوده  که  بصورت  مستمر از طریق  پست  به  کتابخانه  ارسال میگردد.سایر منابع از طریق سازمانهای مختلف و افراد عادی به کتابخانه اهدا میگردند که پس از تایید اداره کل به مجموعه کتابخانه اضافه می گردند. 

بخش خدمات فنی :
اقداماتی است که برای تهیه  و سازماندهی مجموعه کتابخانه شامل کتابها ، اسناد و مدارک ، نشریات ادواری و سایر مواد خواندنی اعم از چاپی ، غیر چاپی ، دیداری  -  شنیداری  و همچنین حفظ و مراقبت از آنها صورت می گیرد . خدمات فنی موجب می شود مجموعه خواندنی کتابخانه بر اساس روشی اصولی حفظ و نگهداری شود تا به شکل مناسبی مورد بازیابی و دستیابی سریع و آسان اعضاء و مراجعان آن قرار گیرد .         
بخش امانت:
امانت کتاب بصورت رایانه ای و از طریق نرم افزار سامان انجام می پذیرد. اعضا می توانند تعداد 5 جلد کتاب بمدت 2 هفته به امانت ببرند. مدت امانت می تواند بصورت حضوری یا تلفنی تمدید گردد.
یکی از بخشهای مهم کتابخانه ، بخش امانت است که شالوده کارهای فنی در این بخش بصورت امانت کتاب و سایر منابع اعم از مواد دیداری و شنیداری و یا ارائه مقالات ( نمایه مقالات ) به اعضاء و مراجعین ارائه می گردد . بخش امانت کتابخانه مهمترین بخش این مجموعه و به منزله نبض کتابخانه است زیرا تلاش و فعالیت همکاران در این بخش قابل رویت است . در مخزن بخش امانت کتابخانه بیش از 2681 جلد کتاب در ده رده موضوعی : کلیات ، فلسفه و روانشناسی ، دین ، علوم اجتماعی ، زبانها ، علوم خالص ، علوم تکنولوژی ، هنرها ، ادبیات و تاریخ و جغرافیا  و  همچنین کتابهای کودکان و نوجوانان و کمک آموزشی در اختیار مراجعه کنندگان قرار می گیرد.
سیستم جستجو و امانت کتاب بصورت مکانیزه از طریق برنامه سامانه سامان  امکانپذیر می باشد .در حال حاضر اطلاعات تمامی کتابهای موجود در کتابخانه قابل جستجو در برنامه سامان می باشد . کتابها بصورت رده بندی دهدهی دیوئی مرتب شده ؛ مراجعین با استفاده از راهنمای برنامه کامپیوتری سامان و با راهنمایی کتابداران ، پس از جستجو و بازیابی اطلاعات کتب مورد درخواست خود از طریق نرم افزار سامان اطلاعات کتاب درخواستی را در برگه درخواست کتاب وارد کرده و به کتابدار تحویل می دهد و کتابدار نیز کتاب درخواستی عضو را پس از ثبت امانت و تاریخ بازگشت به عضو تحویل می دهد  و یا مراجعه کننده می تواند وارد مخزن شده و با رعایت نظم رده بندی دیویی کتاب خود را انتخاب نماید. که بایستی عضو، کتاب را در موعد مقرر به کتابخانه بر گرداند. و در صورت تاخیر بایستی جریمه دیرکرد پرداخت نماید. این بخش به طور میانگین روزانه 50نفر مراجعه کننده دارد و بطور متوسط حدود 70 جلد کتاب به امانت برده می شود.تعداد اعضاء فعال کتابخانه 336 نفر می باشد .   
 اعضاء :
تعداد اعضاء فعال کتابخانه : (  مرد  126نفر  )  --    ( زن   210نفر   )
تعداد اعضاء کودک(مرد55) (زن52)
تعداد مراجعین کتابخانه    :   به طور میانگین روزانه     50نفر
تعداد کتاب به امانت داده شده :  به طور میانگین روزانه  70جلد
بخش مرجع و محققین:
هدف هر کتابخانه ای از گردآوری و سازماندهی منابع ، ارائه خدمات به کاربران است بخش عمده ای از این خدمات به عهده بخش مرجع می باشد
بخش نشریات:
در این بخش نشریات رسیده به کتابخانه پس از ثبت در معرض دید و استفاده مراجعین قرار می گیرد. این کتابخانه اشتراک 30عنوان مجله و 3 عنوان هفته نامه را دارا می باشد.
هفته نامه ها: سلامت، هفت روز کشاورزان، دامپزشکی
مجله ها: در زمینه آموزشی، علمی، فرهنگی، خانواده و سیاسی- اجتماعی، اقتصادی می باشد.
بخش کودک:
بخش کودک کتابخانه دارای 553عنوان و 595نسخه کتاب در زمینه علمی، آموزشی، داستانی، مذهبی و...می باشد که متعلق به کودکان است که در کنار مجموعه کتابهای کتابخانه بصورت قفسه باز نگهداری می شود.
بخش سمعی و بصری:
دلیل اهمیت مواد دیداری و شنیداری و تقاضای روز افزون برای استفاده از این مواد این کتابخانه نیز اقدام به ایجاد آرشیو دیداری – شنیداری نموده است. این منابع شامل مواد آموزشی، سرگرمی، نرم افزار، مقالات، و... است. این کتابخانه هم اکنون دارای 15حلقه لوح فشرده قابل امانت است و برنامه ریزی هایی جهت گسترش آن صورت گرفته است.
بخش تازه های کتاب:
در این بخش کتابهای جدید رسیده به کتابخانه برای استفاده مراجعین در قفسه جداگانه در معرض دید مرجعان قرار گرفته است و اعضاء از طریق سیستم رایانه ای نیز می توانند از کتابهای جدید رسیده به کتابخانه اطلاع حاصل نمایند.
بخش کمک آموزشی و کارشناسی ارشد:
در این بخش کتابهای کمک آموزشی دبیرستان (100عنوان) جهت استفاده دانش آموزان و دانشجویان در قفسه های جداگانه قرار گرفته است.
سالن مطالعه:
کتابخانه دارای یک سالن مطالعه با ظرفیت 36نفر بصورت تک شیفت نیمه وقت قابل استفاده اعضا و مراجعین می باشد.

 
شرایط ثبت نام
        پرداخت مبلغ 15000ریال از بابت ثبت نام 
•        پرداخت مبلغ 5000 ریال از بابت پرس کارت 
•        تکمیل فرم مخصوص ثبت نام 
•        یک قطعه عکس 4*3 
•        ارائه شناسنامه یا کارت ملی  
 ثبت نام نیم بهاء
اعضائیکه در طول یک دوره عضویت موفق به تولید علم( چاپ کتاب و یا مقالات علمی در مجلات معتبر ) شده اند 
عضویت خانوادگی والدین به همراه فرزندان (دسته جمعی) به صورت نیم بهاء خواهد بود
  عضویت کودکان و نوجوانان ۸تا ۱۴ساله 
ثبت نام رایگان
افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی
کلیه معلولان : نابینایان ، کم بینایان ، معلولین جسمی و حرکتی
قهرمانان ورزشی دارای مقامهای اول تا سوم
دانش آموزان مقطع متوسطه با معدل بالای ۱۸
دانشجویان دکتری و دارندگان مدرک دکتری
 ایثارگران و خانواده محترم شهداء
 دانشجویان دارای معدل بالای ۱۸
 عضویت خردسالان : ۲تا ۸ساله
کلیه بازنشستگان دولت
مخترعین و نخبگان
اعضاء بسیج فعال 
کارکنان
تعداد کارکنان شاغل در کتابخانه صاحب الزمان(عج) یک نفر می باشد.
مسئولیت کتابخانه در حال حاضر بعهده زهرا محمدیها می باشد.
ساعت کاری
 ششماهه اول:      روزهای زوج 8الی 13    روزهای فرد 14الی19    پنجشنبه 8 الی13
آدرس  وبلاگ sahebazamanpl94.blogfa.com
نشانی کتابخانه : قروه خیابان امام مسجد صاحب الزمان (عج).
تلفکس تماس  -   02435362838
زمان عقربه اي
پنجشنبه 14 اسفند 1399