فهرست

فراخوان

روستاها و عشایر دوستدار کتاب
به مناسبت گرامیداشت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی؛

نشست «نگاهی به نقش زنان در انقلاب اسلامی ایران» در زنجان برگزار شد

به مناسبت گرامیداشت چهل و دومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، نشست «نگاهی به نقش زنان در انقلاب اسلامی ایران» با بررسی نقش زنان در انقلاب زنجان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی زنجان، به مناسبت گرامیداشت چهل و دومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، نشست «نگاهی به نقش زنان در انقلاب اسلامی ایران» با بررسی نقش زنان در انقلاب با حضور امیرعلی نیک بخش، مدیرکل کتابخانه های عمومی زنجان؛ پرویز فتح اله پور، عضو هیأت علمی دانشگاه زنجان و خواهر شهید احمد مرتضایی، اولین شهید انقلاب اسلامی در زنجان روز یکشنبه ۱۹ بهمن ماه ساعت ۱۰ صبح از طریق پلتفرم اسکای روم برگزار شد.
زنجان در دوران انقلاب، ۲۹ شهید تقدیم نظام جمهوری اسلامی کرده است
امیرعلی نیک بخش، مدیرکل کتابخانه های عمومی زنجان ضمن خیرمقدم به حاضرین و تبریک چهل و دومین پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی گفت: پیروزی انقلاب اسلامی یکی از رخدادهای مهم کشورمان است که بعد از ۴۲ سال هنوز خاطرات خوشی را برای مردم زنده می‌کند.
وی با اشاره به اینکه دهه مبارک فجر فرصت مناسبی جهت آشنایی جوانان با فرهنگ ایثار و شهادت است، تاکید کرد: باید این فرهنگ با اجرای برنامه‌های متنوع توسط کتابخانه های عمومی در این ایام به نسل جوان منتقل شود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی زنجان افزود: استان زنجان ۲۹ شهید در دوران انقلاب تقدیم نظام جمهوری اسلامی ایران کرده است.
اولین تظاهرات بانوان زنجانی با شهادت برادرم احمد مرتضایی
خواهر شهید احمد مرتضایی، در این نشست گفت: احمد مرتضایی متولد سال ۱۳۴۰ در شهرستان زنجان بود. برادرم پیش از دبستان به فراگیری قرآن نزد حجت‌الاسلام سیدمجتبی موسوی پرداخت. سال ۱۳۵۷ با افزایش موج اعتراضات علیه حکومت پهلوی و رسیدن این موج به زنجان، برادرم احمد که دانش‌آموز پایه سوم دبیرستان بود، به مردم انقلابی پیوست و در تظاهرات و راهپیمایی‌ها حضور داشت و در مجالس مذهبی و سخنرانی‌ها شرکت می‌کرد؛ تا اینکه روز ۶ شهریور ۱۳۵۷، هنگام تظاهرات علیه حکومت پهلوی بر اثر شلیک گلوله عوامل شهربانی به سرش، مجروح و پس از انتقال به تهران، به‌ شهادت ‌رسید. تشییع جنازه برادرم شهید احمد مرتضایی در زنجان راه‌پیمایی بی‌نظیری شد. روز بعد، راهپیمایی و تظاهرات مردم به مناسبت شهادت احمد مرتضایی برپا شد، راه‌پیمایی باصفا و خوبی بود، خانم‌های زنجانی در اولین راهپیمایی بانوان در کشور شرکت کردند و این موضوع سرلوحه دیگر بانوان کشور شد. از آن پس بانوان نیز در راهپیمایی‌ها شرکت می‌کردند. پیکر برادرم در گلزار شهدای زنجان (مزار پایین) به خاک سپرده شد.
اولین شهید انقلاب در زنجان، بانی اولین راهپیمایی مستقل زنان در ایران
در ادامه این نشست پرویز فتح اله پور، عضو هیأت علمی دانشگاه زنجان با اشاره به اینکه مهم ترین ویژگی های منحصر به فرد انقلاب اسلامی در زنجان، حضور زنان در راهپیمایی علیه رژیم بود، گفت: برای نخستین بار در کشور و در جریان انقلاب، زنان زنجانی در روز نهم شهریور ماه ۵۷ بدون حضور مردان دست به راهپیمایی آرام زدند، که این حرکت نمادین الگویی برای سایر شهرها محسوب شد و نشان از آگاهی و هوشیاری زنان زنجان داشت.
وی افزود: در دوران انقلاب اسلامی تمامی استان ها و شهرهای کشور درگیر مبارزه با رژیم ستمشاهی بودند که در این میان استان زنجان نیز نقش ویژه ای در برخورد با استبداد داشت.
عضو هیأت علمی دانشگاه زنجان گفت: در جریان انقلاب اسلامی شاهد یکی از کم سابقه ترین بسیج عمومی و مشارکت های فراگیر قشرها و طبقات مختلف اجتماعی در شهرها و مناطق مختلف بوده ایم. شکی نیست در پیروزی این حادثه عظیم، قشرها و طبقات مختلف اجتماعی شهرها و مناطق گوناگون کشور نقشی داشته اند و هرکدام به فراخور استعداد و توان خود سهمی در این ماجرا به خود اختصاص داده اند.
شهرهایی مانند تهران، تبریز، اصفهان، مشهد، شیراز، به ویژه تهران با توجه به پتانسیل بالای جمعیتی، صنعتی، اقتصادی، فرهنگی و جغرافیایی خود نقش برجسته تری در پیروزی انقلاب ایفا کرده اند. ولی این دلیل نمی شود که از نقش شهرهایی مانند زنجان چشم بپوشیم. اتفاقاً شهر زنجان با قابلیت ها و پتانسل خود، نقشی که در تحقق انقلاب اسلامی ایفا کرد فراتر از حد انتظار بوده است. نام زنجان همواره به واسطه رویدادهای اتفاق افتاده در آن و یا به دلیل شخصیت های تأثیرگذارش در تاریخ یکصد ساله ایران و حتی پیش از آن در محافل سیاسی کشور مطرح بوده است.
وی تاکید کرد: با بررسی و مرور منابع و اسناد انقلاب اسلامی ملاحظه می شود که گروه های مذهبی زنجان از جمله نخستین شهرهایی بودند که پس از آغاز مبارزات امام خمینی(ره)، به جریان مبارزات پیوستند و با آن همراهی کردند. افراد برجسته ی این گروه کسانی بودند که همواره به قم رفت وآمد می کردند و برخی نیز حوزه و درس امام را درک کرده بودند. از معروف ترین چهره های انقلابی که رهبری مبارزات را به عهده گرفتند، می توان به آقایان سید هاشم موسوی، سید مجتبی موسوی، سیدعزالدین حسینی، قربانعلی ذوالقدر، حاج رضا فقاهتی و غیره اشاره کرد که هرکدام در مقاطعی از سال ۴۲ تا ۵۷ در مبارزات حضور جدی داشتند.
گفتنی است، در پایان مراسم، خواهر شهید احمدمرتضایی و پرویز فتح اله پور با اهدای لوح سپاس توسط مدیرکل کتابخانه های عمومی زنجان مورد تقدیر قرار گرفت.