فهرست

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان زنجان:

دومین دوسالانه قصه گویی با عنوان «نهال امید» برگزار می‌شود

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان زنجان از برگزاری دومین جشنواره ملی قصه گویی با عنوان «نهال امید» با شعار «قصه خوب؛ نسل خوب» در کتابخانه های عمومی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان زنجان، محمد رضاخانی، مدیرکل کتابخانه های عمومی زنجان با اعلام این خبر عنوان کرد: دومین جشنواره ملی قصه گویی با عنوان «نهال امید» با شعار «قصه خوب؛ نسل خوب» به همت نهاد کتابخانه های عمومی کشور با توجه به رویکرد اجتماعی کتابخانه های عمومی و توجه به حوزه ادبیات کودک و نوجوان برگزار می شود.
محمد رضاخانی، مدیرکل کتابخانه های عمومی زنجان گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به منظور ارج نهادن سنت قصه‌گویی، گسترش خدمات جنبی کتابخانه‌ها و ایجاد انگیزه مطالعه در کودکان «دومین دوسالانه جشنواره قصه‌گویی» را با عنوان «نهال امید» با هدف ترویج قصه‌گویی، شناسایی و تشویق و بهره‌مندی از توانمندی‌های شبکه کتابخانه‌های عمومی شامل کتابداران و اعضا، شناسایی استعدادها، تشویق و بهره‌مندی از توانمندی مختلف در کتابخانه‌های عمومی جهت اعتلای توسعه علمی و فرهنگی برگزار می‌کند.
رضاخانی با بیان اینکه این جشنواره ویژه افراد بالای 18 سال است گفت: در این جشنواره ملی که در 2 بخش قصه‌گویی صحنه‌ای و دیجیتال برگزار می‌شود، اقشار مختلف جامعه می‌توانند مشارکت داشته باشند و متقاضیان آثار خود را از تاریخ یکم تا 31 مرداد 1401 به دبیرخانه جشنواره در استان ارسال کنند.
وی گفت: قصه‌گویی صحنه‌ای که به صورت حضوری و بر صحنه با فیلمبرداری از قصه‌گو (بدون استفاده از جلوه‌های صوتی و تصویری و تدوین) و ارسال به وبگاه جشنواره انجام می‌شود. قصه‌گویی دیجیتال نیز در بستر نرم‌افزارهای دیجیتال و به صورت الکترونیک (ترکیبی از تصویر، ویدئو، متن، صدای قصه‌گو، انیمیشن و) و ارسال فایل ویدئویی به وبگاه جشنواره انجام می‌گیرد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی زنجان محورهای موضوعی جشنواره را شامل مسائل روز جامعه،  موضوع آزاد، سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی و موضوع ویژه (شعار سال «سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین») عنوان کرد و گفت: گروه‌های هدف این جشنواره متشکل از عموم مردم است که در 2 گروه به رقابت می‌پردازند.
وی افزود: گروه نخست شامل کتابداران است که دانشجویان رشته کتابداری، کتابداران شاغل (نهادی و مشارکتی و... را دربر می‌گیرد و گروه دوم تمامی علاقه‌مندان به قصه‌گویی هستند که شامل مادران، مربیان و شاغلان سایر دستگاه‌ها (شهرداری، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کانون مساجد و...) هستند.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی زنجان با بیان اینکه بارگذاری حداکثر چهار اثر برای هر شرکت‌کننده مقدور است خاطرنشان کرد: علاقه‌مندان با مراجعه به وب‌گاه مسابقات نهاد به نشانی www.samakpl.ir  ضمن عضویت می‌توانند در جشنواره شرکت کنند.
وی با اشاره به اینکه امکان شرکت برای هر یک از علاقه‌مندان در 2 بخش جشنواره فراهم شده است و هر شرکت‌کننده می‌تواند چهار اثر به جشنواره (هر بخش 2 قصه) ارسال کند تشریح کرد: انتخاب و کیفیت ارایه قصه، فضاسازی، مکان و مشخص کردن مخاطبان قصه در سه رده‌ سنی خردسال (چهار تا هفت ساله)، کودک (هشت تا 12سال) و نوجوان (13 تا 15 سال) از معیارهای اصلی داوری و امتیازدهی است.
رضاخانی با بیان اینکه آثار با گویش یا زبان محلی پذیرفته می‌شود (ارسال متن فارسی قصه به صورت نوشتاری یا زیرنویس فیلم ضروری است) گفت: کیفیت تصویر، نورپردازی، کادربندی، کیفیت صدا و تصویربرداری با استفاده از ابزار دوربین یا موبایل به صورت افقی و دارای نور و صدای مطلوب از معیارهای جنبی نمره‌دهی به آثار است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی زنجان توجه به رعایت زمان ارایه قصه (حداکثر زمان 10 تا 15 دقیقه) و ارسال فرمت (ویدئو mp4) و حجم فیلم (کمتر 90 مگابایت) را الزامی دانست و بیان کرد: استفاده از نرم‌افزارهای فشرده‌سازی حجم فایل و کاهش حجم جهت بارگذاری با حداکثر میزان تعیین شده پیشنهاد می‌شود. همچنین آثار ارسالی باید جدید و غیرتکراری در دیگر جشنواره‌ها باشد (توجه به انتخاب موضوع‌های شعار سال، مخاطب سنی نوجوان و گویش محلی در اولویت داوری است